گلشیفته فراهانی به ایران‌اینترنشنال: قدرت هنر از قدرت حکومت‌ها بیشتر است

جمعه ۱۴۰۳/۰۳/۰۴

گلشیفته فراهانی، بازیگر ایرانی حاضر در جشنواره فیلم کن به خبرنگار ایران‌اینترنشنال در این جشنواره گفت جمهوری اسلامی از هنرمندان می‌هراسد، زیرا قدرت هنر از قدرت حکومت‌‌ها بیشتر است.

در حاشیه هفتاد و هفتمین جشنواره فیلم کن از کتاب «ما نمی‌ترسیم» با حضور گلشیفته فراهانی رونمایی شد.

این کتاب درباره شهادت‌های زنان فعال سیاسی، اجتماعی و هنرمندان داخل و خارج از ایران است که از تجربه خود در مبارزه با جمهوری اسلامی می‌گویند.

بخشی از این کتاب مربوط به شهادت گلشیفته فراهانی است.

در این نشست، فراهانی گفت وقتی از ایران خارج شده بود تصور می‌کرد که بازیگری برایش تمام شده است.

گلشیفته فراهانی در گفت‌‌وگو با ایران‌اینترنشنال در فستیوال کن، درباره حضور بازیگران زن فیلم «دانه انجیر معابد» ساخته محمد رسول‌اف در کن و خروجشان از ایران گفت: «زبانم بند می‌آید وقتی می‌بینم کسانی می‌رسند به این طرف آب، با چه قدر درد می‌رسند؛ به خصوص که این بچه‌ها پیاده از مرز رد شدند.»

او اضافه کرد: «تنها کاری که می‌توانم بکنم این است که آنان را در آغوش بگیرم و بگویم باید کمی صبر کرد. دوران سختی خواهد بود ولی می‌گذرد، ما همه‌مان می‌دانیم. از این پل رد شده‌ایم.»

اواخر اردیبهشت‌ماه، محمد رسول‌اف، کارگردان سرشناس سینما، از خروجش از ایران به علت فشارهای امنیتی خبر داد و نوشت هفت سال پیش برای چندمین بار پاسپورتش را از او گرفتند و گفتند حق داشتن پاسپورت ندارد.

رسول‌اف با انتشار متنی در شبکه اجتماعی اینستاگرام، فشار نهادهای امنیتی حکومت ایران به خود در طول سالیان اخیر را تشریح کرد و گفت دوستان، آشنایان و افرادی به او کمک کرده‌اند از ایران خارج شود.

بابک پاک‌نیا، وکیل دادگستری، روز ۱۹ اردیبهشت خبر داد شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب اسلامی این کارگردان منتقد حکومت را به هشت سال زندان محکوم کرده است. رسول‌اف همچنین به شلاق، جزای نقدی و ضبط مال محکوم شده است.

این وکیل در شبکه اجتماعی ایکس نوشت شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر حکم صادره علیه رسول‌اف را عینا تایید کرده و این حکم اکنون در اختیار اجرای احکام قرار گرفته است.

در روز ۱۰ اردیبهشت پاک‌نیا خبر داده بود که این کارگردان از سوی نیروهای امنیتی تحت فشار قرار گرفته تا جدیدترین ساخته خود را با نام «دانه انجیر معابد» از جشنواره فیلم کن خارج کند.

این فیلم در بخش مسابقه جشنواره کن پذیرفته شده است.

گلشیفته فراهانی در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال گفت: «امروز چیزی که فکر می‌کنم برای هنرمندان دنیا وجود دارد این است که ما نمی‌توانیم متعهد نباشیم زیرا این قدر درد وجود دارد و هنر و فرهنگ و حتی ورزش نیروهایی هستند که می‌توانند جلو قدرت بایستند و قدرت‌شان از حکومت بیشتر است، چون حکومت‌ها رفتنی هستند اما هنر سالیان سال می‌ماند.»

او تاکید کرد: «هنر و فرهنگ از هر نیرویی قدرتمندتر است و هنرمندان دنیا نمی‌توانند ساکت باشند.»

این هنرپیشه سینمای ایران درباره سینمای زیرزمینی ایران نیز گفت: «امیدوارم که سینما زنده بماند. فرهنگ و هنر در ایران در تهاجم مغول و اعراب زنده مانده است و امیدوارم همچنان آتش فرهنگ و شعر و هنر که داریم روشن بماند.»

او با اشاره به صدور حکم اعدام برای توماج صالحی گفت این حکم نشانگر ترس حکومت از هنرمندان است.

فیلم «دانه انجیر معابد» روز جمعه در جشنواره کن به نمایش درآمد.

رسول‌اف و فراهانی در حالی که روی فرش قرمز جشنواره کن حاضر شده بودند، تصاویر سهیلا گلستانی و میثاق زارع، دو بازیگر این فیلم را که نتوانستند در این جشنواره شرکت کنند، در دست گرفتند.

رسول‌اف تاکنون بارها در جشنواره کن شرکت داشته و در سال ۲۰۲۳ هم به عنوان داور جشنواره انتخاب شد، اما به دلیل ممنوع‌الخروجی امکان حضور در جشنواره را نداشت.

دیگر فیلم‌های رسول‌اف نظیر «دست‌نوشته‌ها نمی‌سوزند» پیش‌تر در بخش‌های مختلف کن همچون نوعی نگاه نمایش داشته‌اند و جوایزی را هم در این بخش دریافت کرده‌اند، اما دانه‌ انجیر معابد اولین حضور رسول‌اف در بخش مسابقه است که در صورت موفقیت نزد داوران، می‌تواند دومین نخل طلای سینمای ایران را به ثمر برساند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
مستند کوتاه - جنگ برای استقلال
جهان‌نما
خبر

شنیداری

پادکست‌ها