تصمیم بایدن برای اصلاح قوانین مصرف یا حمل ماری‌جوانا در آمریکا

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۲۷

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا روز پنج‌شنبه ۲۷ اردیبهشت در پیامی ویدیویی اعلام کرد قصد دارد نام ماری‌جوانا را از فهرست مواد مخدر پرخطر خارج کند.

بایدن در این پیام گفت: «هیچ کس نباید صرفا به دلیل استفاده یا داشتن ماری‌جوانا زندانی شود ... زندگی افراد بسیار زیادی به دلیل رویکرد شکست‌خورده [دولت] در قبال ماری‌جوانا از بین رفته است و من متعهد به اصلاح این اشتباهات هستم.»

«قانون مواد کنترل شده»، موسوم به CSA، که در سال ۱۹۷۰ به تصویب رسید، ماری‌جوانا را در کنار هروئین، اکستازی و اِل‌اِس‌دی، در رده اول مواد مخدر طبقه‌بندی می‌کند.

بر اساس این طبقه‌بندی، ماری‌جوانا مصرف پزشکی پذیرفته‌شده‌ای ندارد و در سوی مقابل، می‌تواند به سوءاستفاده بینجامد.

بنا بر طرح پیشنهادی بایدن، ماری‌جوانا در رده سوم مواد مخدر طبقه‌بندی خواهد شد. کِتامین و مُسِکن‌های حاوی کدئین نیز در این رده قرار دارند.

«قانون مواد کنترل شده» احتمال وابستگی به مواد مخدرِ مندرج در رده سوم را کم یا متوسط برآورد کرده است.

بایدن در ادامه پیام ویدیویی خود اضافه کرد: «این تصمیم گامی مهم برای اصلاح نابرابری‌هایی است که برای مدت طولانی وجود داشته‌اند.»

بدین ‎ترتیب بایدن به اولین رییس جمهوری ایالات متحده بدل می‎‌شود که بازبینی قوانین مربوط به ماری‌جوانا را در دستور کار خود قرار داده است.

او پیش از این نیز افرادی را که در پرونده‌های فدرال به دلیل حمل ماری‌جوانا محکوم شده بودند، عفو کرده و از فرمانداران ایالت‌های آمریکا خواسته بود سیاست مشابهی را در پیش گیرند.

ناظران می‌گویند بایدن قصد دارد با کاهش محدودیت‌‌ها درباره این ماده، نظر مثبت جوانان آمریکا را در آستانه انتخابات ریاست جمهوری این کشور به سوی خود جلب کند.

این انتخابات قرار است روز ۱۵ آبان سال جاری برگزار شود.

یک مقام ارشد دولت آمریکا خبر داد وزارت دادگستری این کشور روز ۲۷ اردیبهشت به صورت رسمی گام بعدی را برای اصلاح قوانین مرتبط با ماری‌جوانا برداشت.

پیشنهاد بازبینی در طبقه‌بندی قانونی ماری‌جوانا سپس در «فدرال رجیستر»، روزنامه رسمی دولت فدرال ایالات متحده منتشر می‌شود و عموم مردم برای مدت ۶۰ روز فرصت خواهند داشت نظرات خود را در این خصوص اعلام کنند.

در مرحله بعدی، مدیر اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا می‌تواند یک قاضی را مامور کند تا شواهد و مدارک ارائه شده در پیشنهاد دولت را بررسی کند.

پیش از این آلمان در روز ۱۳ فروردین مصرف تفریحی ماری‌جوانا را قانونی اعلام کرد.

بر اساس این قانونی جنجالی، افراد بالای ۱۸ سال مجازند تا ۲۵ گرم ماری‌جوانای خشک به همراه داشته باشند و حداکثر سه بوته این گیاه را در خانه پرورش دهند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

اقتصاد و بازار
کلید واژگان خامنه‌ای
جهان‌نما
تیتر اول با نیوشا صارمی

شنیداری

پادکست‌ها