اردن: پهپادها و موشک‌های جمهوری اسلامی را در حریم هوایی خود رهگیری کردیم

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۱/۲۹

ایمن الصفدی، وزیر امور خارجه اردن، نقش این کشور در سرنگون‌سازی پهپادها و موشک‌های پرتاب‌شده از سوی جمهوری اسلامی به اسرائیل در حریم هوایی اردن را تایید کرد.

وزیر امور خارجه اردن، روز چهارشنبه، ۲۹ فروردین، گفت:« پهپادهای جمهوری اسلامی که از سمت عراق آمده بودند و با عبور از فراز جنوب اردن و شهر عقبه به سمت بندر ایلات اسرائیل در حرکت بودند نیز رهگیری شدند.»

او افزود:«ما هر پرتابه‌ای را که مردم ما را تهدید کند و حاکمیت ما را نقض کند و تهدیدی برای اردنی‌ها باشد، سرنگون خواهیم کرد و این امر را هم برای اسرائیل و هم برای ایران روشن کرده‌ایم.»

پیشتر رسانه‌های وابسته به سپاه پاسداران به نقل از مقام‌های آگاه گزارش داده بودند که اگر همکاری اردن با اسرائیل در رهگیری پهپادها و موشک‌های سپاه ثابت شود، این کشور را تنبیه خواهند کرد.

مهدی سعادتی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، نیز روز چهارشنبه از اقدام اردن در کمک به دفع حمله موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی به اسرائیل به تندی انتقاد کرد و گفت که اردن از این همکاری پشیمان خواهد شد.»

او افزود: «ما به همه کشورهای منطقه از قبل پیام داده و گفته بودیم که هر نوع همکاری با رژیم صهیونیستی برای آنان عواقبی را به دنبال خواهد شد. متاسفانه اردن با رژیم صهیونیستی همراهی داشت و حتما پشیمان خواهد شد.»

پیشتر گزارش‌هایی منتشر شده بود که از همکاری بی‌سابقه برخی از کشورهای منطقه، از جمله اردن و عربستان سعودی با اسرائیل در رهگیری و انهدام پهپادهای و موشک‌های جمهوری اسلامی خبر می‌داد.

شبکه خبری ان‌بی‌سی گزارش داد اردن همچنین به جت‌های جنگنده اسرائیلی اجازه داد با ورود به آسمان اردن، پرتابه‌های ایرانی را پیش از رسیدن به اسرائیل سرنگون کنند.

مقام‌های اسرائیلی وغربی می‌گویند که ائتلافی متشکل از اسرائیل، آمریکا، بریتانیا، فرانسه، اردن و عربستان سعودی موفق شدند ۹۹ درصد از ۳۳۱ پهپاد و موشک پرتاب‌شده به سوی اسرائیل را رهگیری و منهدم کنند.

ایمن الصفدی، وزر امور خارجه اردن گفت: «ما در میانه آتش هستیم، بنابراین هر دو طرف باید درک کنند که ما برای محافظت از خودمان و جلوگیری از تشدید تنش، کاری را که باید انجام دهیم، انجام خواهیم داد.»

وزیر امور خارجه اردن همچنینهشدار داد که کشورش در صورت شعله‌ور شدن مجدد درگیری، با قاطعیت عمل خواهد کرد و اردن اجازه نخواهد داد جمهور اسلامی یا اسرائیل پادشاهی اردن را به میدان جنگ تبدیل کنند.»

او افزود: «وضعیت بسیار خطرناک است. احتمال انفجار منطقه‌ای واقعی است و تشدید تنش باید متوقف شود. ما باید مطمئن شویم که تنش بیش از این تشدید نخواهد شد.»

ایمن الصفدی گفت:« انتقام اسرائیل علیه حمله جمهوری اسلامی می‌تواند خطر واقعی کشاندن کل منطقه را به یک جنگ ویرانگر به همراه داشته باشد.»

او افزود:«اکنون باید فشار بر اسرائیل باشد تا تنش‌ها تشدید نشود.»

وزیر امور خارجه اردن گفت:« بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، از رویارویی با ایران برای منحرف کردن توجهات از غزه استفاده می کند. نباید به رهبر اسرائیل اجازه داد واشینگتن و قدرت‌های بزرگ غربی را به جنگ با جمهوری اسلامی بکشاند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها