انتشار اسنادی درباره جفری اپستین، میلیارد مجرم در قاچاق جنسی که در زندان درگذشت

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۰/۱۴

یک قاضی فدرال آمریکا روز چهارشنبه ۱۳ دی ماه، صدها صفحه از اسناد دادگاه مربوط به شکایت از جفری اپستین، مجرم جنسی متوفی را در دسترس عموم قرار داد.

به گزارش وب‌سایت آکسیوس، این اسناد شامل ده‌ها نام می‌شود که از پرونده شکایت مدنی علیه گیلن ماکسول خارج شده‌اند.

ماکسول سال گذشته به اتهام قاچاق جنسی، همدستی و کمک به اپستین در سوء‌استفاده جنسی از دختران نوجوان به ۲۰ سال زندان محکوم شد و در حال حاضر در زندان به سر می‌برد.

به گزارش گاردین، اسامی بسیاری از همدستان و کسانی که در حلقه درونی اپستین بودند قبلا از اسناد دادگاه حذف شده بود.

اسکای نیوز در این خصوص نوشت پرونده‌ها برای محافظت از هویت «قربانیان ادعایی، افرادی که متهم به تخلف نیستند ... و اشخاص ثالث غایب» که ممکن است در این پرونده دخیل باشند، مهر و موم شده یا به شدت ویرایش شده‌اند.

اپستین و ماکسول چه کسانی هستند؟

جفری اپستین، سرمایه‌دار، میلیونر و مجرم جرایم جنسی، در اوت ۲۰۱۹ در داخل سلول خود در مرکز اصلاح و تربیت متروپولیتن نیویورک درگذشت. بازرسان مرگ او را خودکشی اعلام کردند.

گاردین نوشت اپستین که به دلیل ارتباط با افراد مشهور، سیاستمداران، میلیاردرها و دانشگاهیان سرشناس معروف شده بود، ابتدا در پالم بیچ فلوریدا در سال ۲۰۰۵ پس از متهم شدن به پرداخت پول به یک دختر ۱۴ ساله برای رابطه جنسی دستگیر شد.

در سال ۲۰۰۸، اپستین در دادگاه ایالتی فلوریدا طی یک معامله بحث‌برانگیز که به او مصونیت از تعقیب قضایی فدرال می‌داد، به اتهامات فحشا اعتراف کرد.

اپستین در حالی که در انتظار محاکمه (فدرال) به اتهام قاچاق جنسی بود درگذشت. او متهم به قاچاق جنسی دختران زیر سن قانونی و پرداخت پول به دختران زیر سن قانونی برای انجام اعمال جنسی بود.

گیلن ماکسول، دختر بارون مطبوعاتی فقید بریتانیایی، رابرت ماکسول و از نزدیکان اپستین بود.

این زن ۶۲ ساله در حال گذراندن دوران محکومیت خود در زندان فدرال ایالت فلوریدا است. او اواخر سال ۲۰۲۱ در پنج مورد از جمله قاچاق جنسی افراد زیر سن قانونی، استخدام و آماده کردن نوجوانان برای اپستین از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۷ مجرم شناخته شد.

به گزارش آکسیوس، لورتا پرسکا، قاضی دادگاه ناحیه نیویورک، ماه گذشته دستور داد اکثر مطالب مربوط به ۱۸۷ مورد مندرج با نام مستعار «جی. ناشناس»، پس از یکم ژانویه منتشر شوند تا کسانی که نام آن‌ها در آن پرونده ذکر شده بتوانند درخواست تجدید نظر‌ خواهی ثبت کنند.

ویرجینیا گیفر، یکی از شاکیان

ویرجینیا گیفر یکی از ده‌ها زنی است که از اپستین شکایت کردند و گفتند که او در خانه‌هایش در فلوریدا، نیویورک، جزایر ویرجین ایالات متحده و نیومکزیکو از آن‌ها سوءاستفاده کرده است.

او اکنون ۴۰ ساله است و در استرالیا زندگی می‌کند.

بر اساس گزارش گاردین، گیفر گفت تابستانی که ۱۷ ساله شد، به عنوان متصدی اسپا در کلوب ماری لاگو، واقع در محل زندگی دونالد ترامپ در فلوریدا، مشغول به کار بوده است. آنجا بوده که فریب می‌خورد تا «ماساژور» اپستین شود؛ شغلی که شامل اعمال جنسی نیز بوده است.

گیفر همچنین ادعا کرد برای داشتن رابطه جنسی با مردانی که با اپستین در ارتباط بودند، تحت فشار قرار گرفته است. مشهورترین این افراد، شاهزاده اندرو بریتانیا بوده است.

همه آن مردان گفته‌اند ادعاهای گیفر ساختگی هستند.

او در سال ۲۰۲۲ شکایت خود علیه شاهزاده اندرو را در توافقی حل و فصل کرد.

در همان سال، گیفر اتهامی را که علیه آلن درشویتز، وکیل سابق اپستین و پروفسور حقوق مطرح کرده بود پس گرفت.

او گفت که ممکن است در مورد معرفی درشویتز به عنوان یک متجاوز «اشتباه کرده باشد».

به گزارش آکسیوس، ویرجینیا گیفر در بخشی از شکایت خود، ماکسول را به تسهیل آزار جنسی از او متهم کرد.

این پرونده در سال ۲۰۱۷ طی توافقی حل و فصل شد؛ اگرچه شرایط مربوط به توافق میان آن‌ها در آن زمان علنی نشد.

نام چه کسانی در اسناد ذکر شده است؟

از بیل کلینتون، رییس‌جمهوری اسبق آمریکا بیش از ۵۰ بار در این پرونده نام برده شده است، هر چند هیچ مدرکی دال بر غیرقانونی بودن اعمال او وجود ندارد. نمایندگان کلینتون گفته‌اند که مخالفتی با فک پلمب جزییات پرونده ندارند.

آکسیوس نوشت برای نمونه یکی از متهمان پرونده اپستین به نقل از یک سرمایه‌گذار گفته است کلینتون «جوان دوست دارد» که این گفته او اشاره به دختران داشته است.

آنجل اورینا، سخنگوی کلینتون در پاسخ به درخواست آکسیوس برای اظهار نظر در این مورد، به بیانیه‌ای در سال ۲۰۱۹ اشاره کرد که مدت کوتاهی پس از دستگیری اپستین به اتهام قاچاق جنسی فدرال صادر شد.

اورینا در آن بیانیه گفته بود کلینتون از «جنایت وحشتناکی» که اپستین به آن متهم شده اطلاعی نداشت.

او در پاسخ به آکسیوس افزود که کلینتون «بیش از یک دهه با اپستین تماس نداشته و هرگز به جزیره سنت جیمز کوچک، مزرعه اپستین در نیومکزیکو یا محل سکونت او در فلوریدا نرفته است».

نام دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری سابق آمریکا نیز در این اسناد ذکر شده است اما هیچ اشاره‌ای به رفتار غیرقانونی از سوی او نشده است.

یکی از شاهدان به یاد می‌آورد که اپستین در حین توقف در آتلانتیک سیتی گفته است: «با ترامپ تماس خواهیم گرفت.»

یکی دیگر از اسامی، نام شاهزاده اندرو است که بارها در این اسناد آمده است. در یک مورد، یکی از شاهدان ادعا کرده که شاهزاده بریتانیا «دستش را روی سینه من گذاشته است».

شاهزاده اندرو قویا انجام هر گونه تخلف در رابطه با ارتباطاتش با اپستین را رد کرده است.

گیفر در یک دعوای جداگانه ادعا کرد که در سن ۱۷ سالگی، اپستین ترتیبی داده است که شاهزاده اندرو او را مورد سوء‌استفاده جنسی قرار دهد و به او تجاوز کند.

اسم آلن درشویتز که به اپستین کمک کرد تا یک توافق پیش از محاکمه بگیرد، بیش از ۱۳۰ بار در پرونده برده شده است.

گیفر در سال ۲۰۲۲ این شکایت را که به وسیله اپستین به درشویتز «ارائه شده بوده» پس گرفت و گفت که ممکن است در شناسایی او اشتباه کرده باشد.

درشویتز روز چهارشنبه به نیوز نیشن گفت که از انتشار اسنادی که به گفته او نشان می‌دهند «هیچ اشتباهی انجام نداده» استقبال می‌کند.

یکی از شاهدان پرونده گفته است که با مایکل جکسون، خواننده فقید در خانه اپستین در پالم بیچ ملاقات کرده است. وقتی از او پرسیده‌اند که آیا آن خواننده او را ماساژ داده است، او گفته نه.

شاهد دیگری گفته که در یک شام در خانه اپستین با دیوید کاپرفیلد شعبده‌باز صحبت کرده است. او هیچ رفتار غیرقانونی‌ای توسط کاپرفیلد گزارش نکرده است.

تعداد انگشت‌شماری از اسامی به دستور قاضی پرسکا در مهر و موم باقی مانده‌اند؛ از جمله «جی.ناشناس» که روز چهارشنبه قبل از بازگشایی اسناد، دادگاه دستوری مبنی بر تمدید گمنام ماندن او صادر کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها