گروسی: وقفه یک روزه در بازرسی از تاسیسات هسته‌ای ایران تاثیری در کار بازرسان نداشت

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۱/۲۸

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، درباره خطرات حمله اسرائیل به نیروگاه‌های هسته‌ای گفت: «دولت ایران روز یک‌شنبه به بازرسان ما گفت تمام تاسیساتی که ما هر روز آنها را بازرسی می کنیم به دلیل ملاحظات امنیتی بسته‌اند و برای ادامه بازرسی‌ها روز دوشنبه بازگشایی خواهند شد.»

رافائل گروسی گفت بازرسان پس از اطمینان یافتن از وضعیت و شرایط ایمنی، کار خود را از سر گرفتند و این وقفه تاثیری بر کار آنان نداشت

میدرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در پاسخ به سوال ایران‌اینترنشنال گفت که در حال رایزنی با مقام‌های جمهوری اسلامی است تا مقدمات سفرش به ایران فراهم شود.

او روز دوشنبه، در نیویورک به مریم رحمتی، خبرنگار ایران‌اینترنشنال، گفت:« مساله این نیست که آژانس در ایران حضور ندارد، مساله این است که ما در سطحی که در نظر داریم و به ما اجازه می‌دهد بتوانیم درباره ماهیت صلح‌آمیز برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی گواهی بدهیم، در ایران حضور نداریم.»

گروسی گفت امیدوار است که در جریان سفر آینده‌اش بتواند همه چیز را به مسیر درست بازگرداند. هنوز تاریخی برای این سفر اعلام نشده است

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی افزود:« ما سال گذشته در تهران به توافقاتی دست پیدا کردیم، اما بعد مقام‌های جمهوری اسلامی به تعهدات خود عمل نکردند. یکی از موضوعاتی که مایلم درباره آن با حکومت ایران مذاکره کنم که چگونه می‌توانیم به آن مسیر همکاری برگردیم.»

او همچنین گفت:«واقعیت این است که وجود میزان بالایی از اورانیوم غنی‌شده با سطح بالا، خود به خود به معنای آن نیست که شما یک سلاح اتمی دارید. به همین دلیل ما به عنوان آژانس در هر اظهارنظری در این زمینه باید محتاط باشیم.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها