حمله گسترده حوثی‌های مورد حمایت ایران به تاسیسات نفتی آرامکو و اهدافی در عربستان سعودی

جمعه ۱۴۰۱/۰۱/۰۵

شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران پیش از برگزاری مسابقات فرمول یک در عربستان سعودی به تاسیسات نفتی در شهر جده حمله کردند و اهدافی را در چند شهر دیگر عربستان مورد هدف قرار دادند.

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی روز جمعه اعلام کرد که ایستگاه توزیع فرآورده‌های نفتی آرامکو در جده مورد هدف حملات حوثی‌های مورد حمایت ایران قرار گرفت که منجر به وقوع آتش‌سوزی گسترده در دو مخزن این تاسیسات شد.

حوثی‌ها هفته گذشته نیز این تاسیسات نفتی در جده و همچنین سه هدف غیرنظامی دیگر در عربستان سعودی را مورد هدف حملات خود قرار داده بودند.

شرکت نفتی آرامکو عربستان سعودی به درخواست‌ها برای اظهار نظر درباره این حملات پاسخ نداد، اما ائتلاف نظامی به رهبری ریاض در بیانیه‌ای گفت که حملات حوثی‌ها خسارت جانی نداشته و آتش‌سوزی مهار شده است.

تصاویر زنده پخش شده از شبکه تلویزیونی «اخباریه» عربستان تا نیمه شب همچنان شعله‌های آتش را نشان می‌داد.

شبکه العربیه نیز گزارش داد که تلاش نیروهای آتش‌نشانی برای خاموش کردن این آتش‌سوزی همچنان ادامه دارد.

ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی، اعلام کرد که شبه‌نظامیان حوثی روز جمعه ۱۶ حمله علیه اهدافی در خاک عربستان انجام دادند که برخی از آنها خنثی شد.

او هدف این حملات را «تضعیف امنیت انرژی و اقتصاد جهانی» خواند و اضافه کرد که روال عادی در شهر جده تحت تاثیر حملات حوثی‌ها، مختل نشده است.

ائتلاف پیش از حملات در جده اعلام کرده بود که اصابت پرتابه‌ای بر ایستگاه توزیع برق در منطقه صامطه در استان جازان منجر به بروز آتش‌سوزی جزیی شد و همچنین در حمله به مخازن شرکت ملی آب در شهر ظهران جنوب، برخی از خودروهای غیرنظامی و منازل مسکونی خسارت دیدند.

یحیی سریع، سخنگوی شبه‌نظامیان حوثی در بیانیه‌ای گفت که این گروه علاو بر تاسیسات نفتی در شهر جده، «تاسیسات حیاتی» در ریاض، پایتخت عربستان سعودی را مورد هدف قرار داده و پهپادهایی به پالایشگاه‌های راس تنوره و رابغ پرتاب کرده است.

یک مقام وزارت انرژی عربستان سعودی در مصاحبه با خبرگزاری رسمی این کشور، ایران را به‌دلیل تداوم مسلح کردن حوثی‌ها به موشک‌های بالستیک و پهپادهای پیشرفته سرزنش کرد و تاکید کرد که این حملات «به ظرفیت تولید و توانایی عربستان برای انجام تعهداتش در قبال بازارهای جهانی تاثیر می‌گذارد.»

جیم ریش، سناتور جمهوری‌خواه آمریکا، در واکنش به این حملات گفت در حالی که دولت جو بایدن به حذف سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی فکر می‌کند، حوثی‌های مورد حمایت ایران با مصونیت به شرکای منطقه‌ای آمریکا حمله می‌کنند. او افزود: «دولت بایدن با ادامه تلاش برای به توافق رسیدن با ایران، مرتکب ساده‌لوحی خطرناکی می‌شود.»

ریما بندر آل سعود، سفیر عربستان سعودی در آمریکا نیز در توییتی نوشت: «شبه‌نظامیان حوثی با موشک‌ها و پهپادهای ساخت جمهوری اسلامی به حمله علیه غیرنظامیان، زیرساخت‌ها و تاسیسات ما ادامه می‌دهند. جامعه بین‌المللی باید علیه این تجاوز که غیرنظامیان بی‌گناه و منابع انرژی را هدف قرار می‌دهد، اقدام کند.»

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، نیز حملات حوثی‌ها را محکوم کرد و در توییتی نوشت: «این حملات جان غیرنظامیان را به خطر می‌اندازد و باید متوقف شود.»

حملات روز جمعه حوثی‌های مورد حمایت ایران در حالی رخ داد که جده میزبان مسابقات اتومبیل‌رانی فرمول یک است. یکی از شاهدان عینی به رویترز گفت دود سیاه متراکم از پیست مسابقه که ۱۶ کیلومتر با محل حادثه فاصله داشت، قابل مشاهده بود.

بر اساس گزارش‌ها، دور دوم تمرین‌های این مسابقات با تاخیری ۱۵ دقیقه‌ای آغاز شد.

شرکت «موتوراسپورت» عربستان سعودی که حامی این مسابقات است گفت حملات حوثی‌ها تاثیری بر مسابقات ندارد و طبق برنامه ادامه خواهد داشت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
حرف آخر با پوریا زراعتی
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها