سند محرمانه: داعش از میان اعضای اخراجی طالبان عضوگیری می‌کند

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۱/۲۱

بر اساس یک سند رسمی دستگاه اطلاعاتی طالبان که یک نسخه آن در اختیار افغانستان‌اینترنشنال قرار گرفته است، گروه داعش از میان اعضای اخراج شده طالبان، برای خود نیرو جذب می‌کند.

بر اساس این نامه رسمی، مدیریت عملیاتی اداره استخبارات طالبان از فعالیت‌های داعش ابراز نگرانی کرده است.

در این نامه آمده است داعش آن دسته از اعضای طالبان را که در پی پاک‌سازی اخراج شده‌اند، به استخدام خود در می‌آورد و از آن‌ها در راستای اهداف اطلاعاتی‌اش استفاده می‌کند.

این نخسین بار است که یک نهاد امنیتی طالبان سرباز‌‌گیری داعش را تایید می‌کند.

طالبان معمولا در نامه‌های اداری و رسانه‌های خود گروه داعش را «خوارج» می‌خواند.

این گروه در مرداد ماه ۱۴۰۰ دوباره قدرت را در افغانستان به دست گرفت.

طالبان تاکید کرد «عملیات اطلاعاتی خود را به منظور جلوگیری از تحقق اهداف داعش در ولسوالی‌های ولایت میدان‌وردک» کلید زده است.

میدان‌وردک یا وردک یکی از ۳۴ ولایت (استان) افغانستان است که در شرق (نزدیک به مرکز) این کشور واقع شده و مرکز آن «میدان‌شهر» است.

مقام‌های طالبان گفتند داعش می‌تواند از طریق دوستی با اعضای طالبان به مقام‌های بلندپایه این گروه دسترسی پیدا کند.

اداره استخبارات طالبان در میدان‌وردک از اداره عمومی استخبارات طالبان در کابل خواست برای تامین امنیت مقام‌های طالبان در این ولایت تدابیر امنیتی بیشتری اتخاذ کند.

نگرانی مقام‌های طالبان باعث ‌شده در نامه‌ای از مردم ولسوالی (شهر) سیدآباد ولایت میدان‌وردک بخواهند فعالیت‌های داعش را گزارش دهند.

در این نامه شماره‌های تلفن مقام‌های استخباراتی طالبان درج شده و از امامان مساجد و مردم خواسته شده است برای بقای حکومت طالبان، اطلاعات در مورد «هر گونه فعالیت غیرقانونی و مشکوک در مناطق زندگی خود» گزارش دهند.

اگرچه طالبان می‌گوید داعش را سرکوب کرده و این گروه قادر به ظهور مجدد نیست اما حضور داعش برای امنیت آن‌ها و به‌ویژه سازمان‌های اطلاعاتی نگران‌کننده است. به‌ویژه پس از حمله انتحاری داعش در قندهار، به نظر می‌رسد این موضوع باعث نگرانی رهبران طالبان شده است.

ولایت کوهستانی میدان‌وردک که از هشت ولسوالی تشکیل شده است، بالغ بر ۶۶۰ هزار نفر جمعیت دارد.

این ولایت در مجاورت ولایت‌های کابل، غزنی، بامیان، لوگر و پروان واقع شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
مستند کوتاه - نامه فرهنگستان
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها