ناسا به دنبال استخدام افرادی برای زندگی در زیستگاه شبیه‌ساز مریخ است

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۸

ناسا به دنبال «مریخی‌»های بالقوه‌ای است که بتوانند ماموریتی شبیه‌سازی شده را برای سفر به سیاره سرخ با موفقیت پشت سر بگذارند. سرویس خبری سی‌ان‌ان از فراخوان آژانس فضایی ناسا برای متقاضیان دومین دوره از سری ماموریت‌های شبیه‌سازی شده CHAPEA خبر داد که در بهار سال ۲۰۲۵ آغاز می‌شود.

در این ماموریت، چهار نفر داوطلب به مدت یک سال در زیستگاه شبیه‌سازی شده مریخ به نام Dune Alpha (تلماسه آلفا) زندگی و کار خواهند کرد.

این زیستگاه در مرکز فضایی جانسون ناسا در هیوستون آمریکا قرار دارد و هزار و ۷۰۰ فوت (برابر با حدود ۵۱۸ متر مربع) وسعت دارد.

زیستگاه تلماسه آلفا به وسیله پرینتر سه بُعدی ساخته شده و شرایط زندگی خدمه فضانوردی روی سطح مریخ را شبیه‌سازی کرده است.

درک نحوه واکنش خدمه به چالش‌های این ماموریت فضایی برای برنامه‌ریزی چگونگی اکتشاف فضانوردان در سیاره سرخ ضروری است.

وظایف شرکت‌کنندگان

داخل زیستگاه تلماسه آلفا، شرکت‌کنندگان محصولات زراعی پرورش خواهند داد، ورزش خواهند کرد، عملیات روباتیک انجام خواهند داد، به پیاده‌روی‌های فضایی شبیه‌سازی شده خواهند رفت و زیستگاه خود را حفظ خواهند کرد.

این گروه در این مدت با چالش‌های واقعی مانند خرابی تجهیزات، تاخیرهای ارتباطی، استرس‌های محیطی و گذران زندگی با منابع محدود مواجه خواهند شد.

به گفته ناسا، داوطلبان می‌توانند درخواست خود را برای شرکت در این ماموریت تا دوم آوریل ۲۰۲۴ ارسال کنند.

معیارهای ناسا برای انتخاب خدمه

برنامه CHAPEA به دنبال شهروندان ساکن ایالات متحده بین سنین ۳۰ تا ۵۵ سال است که از لحاظ فیزیکی و روانی سالم باشند، سیگاری نباشند و به زبان انگلیسی مسلط باشند.

متقاضیان باید به ماجراجویی‌های منحصر به فرد و مشارکت با ناسا به منظور آماده شدن برای اولین سفر انسان به سیاره مریخ علاقه‌مند باشند.

خدمه ماموریت شبیه‌سازی شده مریخ باید دارای مدرک کارشناسی ارشد در زمینه STEM مانند مهندسی، ریاضیات، زیست‌شناسی، کامپیوتر، علوم فیزیکی یا نیازهای مرتبط مانند مدرک پزشکی باشند و بتوانند آزمون فیزیکی فضانوردی را پشت سر بگذارند.

فرآیند انتخاب افراد نهایی ممکن است تا ۱۳ ماه طول بکشد.

فینالیست‌ها برای اطمینان از شرایط جسمی و روحی مورد نیاز برای چنین ماموریت طولانی و ایزوله‌ای تحت آزمایش‌های پزشکی، روان‌شناختی و روان‌پزشکی قرار خواهند گرفت.

مجموعه ماموریت‌های شبیه‌سازی شده

در مجموع سه ماموریت از سوی CHAPEA برنامه‌ریزی شده است که همگی اهداف مشابهی دارند.

سری اول ماموریت در ۲۳ ماه ژوئن سال ۲۰۲۳ (دوم تیر سال جاری) آغاز شده و قرار است در ششم ژوئن ۲۰۲۴ (برابر با ۱۶ تیر ۱۴۰۳) به پایان برسد.

اهداف اصلی اولین ماموریت، نظارت و ارزیابی سلامت و عملکرد خدمه بود زیرا آن‌ها در یک فضای محدود با چالش‌های غیرقابل پیش‌بینی سیاره مریخ زندگی می‌کنند.

چالش‌های قابل پیش‌بینی

خدمه دور نخست این ماموریت شامل کلی هاستون، دانشمند محقق، راس براکول، مهندس سازه، ناتان جونز، پزشک اورژانس و آنکا سلاریو، میکروبیولوژیست هستند.

این گروه چهار نفره در طول مدتی که در انزوا بودند، اولین محصولات زراعی خود از جمله سبزیجات برگ‌دار، فلفل و گوجه فرنگی را با استفاده از سیستم باغبانی گلخانه‌ای برداشت کردند.

این تیم چندین «مریخ‌نوردی» شبیه‌سازی شده در ماسه قرمز را به مساحت هزار و ۲۰۰ فوت (۳۶۵ متر مربع) انجام داده‌اند که برای تقلید از سفرهای گردشی در سطح مریخ طراحی شده‌اند.

خدمه به انجام آزمایشات و تحقیقات بیولوژیکی و فیزیکی ادامه می‌دهند.

تجربه‌های ماموریت شبیه‌سازی شده به ناسا کمک می‌کند تا حدودی دانش مورد نیاز در مورد چگونگی اطمینان از سلامت خدمه، داشتن منابع و پشتیبانی کافی از آن‌ها را روی سیاره مریخ و میلیون‌ها مایل دورتر از زمین، فراهم کند.

آنا اشنایدر، افسر روابط عمومی مرکز فضایی جانسون در این زمینه گفته است ماموریت دوم تقریبا مشابه ماموریت اول و با اهداف مشابه به منظور جمع‌آوری داده‌های بیشتر خواهد بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

هت‌تریک با مزدک میرزایی
خبر
حرف آخر
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.