حزب‌های «مسلم لیگ» و «مردم» پاکستان برای تشکیل دولت ائتلافی به توافق رسیدند

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۲

حزب مسلم لیگ پاکستان و حزب مردم این کشور اعلام کردند برای تشکیل دولت ائتلافی با حضور چند حزب کوچک‌تر به توافق رسیده‌اند. طبق این توافق، شهباز شریف، رییس مسلم لیگ، نخست‌وزیر و آصف علی زرداری، یکی از دو رییس حزب مردم، رییس‌جمهوری پاکستان خواهند شد.

بلاول بوتو زرداری، پسر بی‌نظیر بوتو و آصف علی زرداری، شب گذشته در نشست خبری مشترکی با شهباز شریف، نخست‌وزیر پیشین پاکستان در اسلام‌آباد این خبر را اعلام کرد.

شهباز شریف هم در این نشست گفت این دو حزب به تنهایی حد نصاب لازم را برای تشکیل دولت ائتلافی دارا هستند اما برخی احزاب کوچک‌تر نیز از این دولت حمایت خواهند کرد.

او افزود دولت ائتلافی تلاش خود را برای بازگشت پاکستان به مسیر توسعه و پیشرفت به کار خواهد بست.

شهباز شریف، برادر کوچک‌تر نواز شریف، بنیان‌گذار حزب مسلم لیگ است.

نواز شریف خود پیش از این سه بار نخست‌وزیر پاکستان بوده است.

این تصمیم به روزها مذاکرات فشرده پس از انتخابات عمومی پاکستان که در روز ۱۹ بهمن برگزار شد، پایان داد. هیچ حزبی نتوانسته بود در این انتخابات اکثریت آرا را به دست آورد.

در انتخابات اخیر، حزب مسلم لیگ ۷۹ کرسی و حزب مردم ۵۴ کرسی را از مجموع ۲۶۴ کرسی پارلمان پاکستان کسب کردند. خبرگزاری رویترز نوشت با حمایت چهار حزب کوچک‌تر، این احزاب اکثریت قاطع را در پارلمان به دست خواهند آورد.

تاخیر در تشکیل دولت به نگرانی‌ها درباره وضعیت این کشور ۲۴۱ میلیون نفری دامن زده بود. پاکستان در طی سال‌های اخیر با بحران اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند.

رویترز افزود رشد اقتصادی کند و تورم بی‌سابقه در کنار خشونت‌ نیروهای شبه‌نظامی از مواردی هستند که لزوم تشکیل دولتی باثبات و مقتدر را تایید می‌کنند.

بر اساس قانون اساسی پاکستان، جلسه پارلمان برای رای‌گیری و تعیین رسمی نخست‌وزیر باید روز ۱۰ اسفند برگزار شود.

شبکه خبری سی‌ان‌ان گزارش داد با وجود اینکه نامزدهای مستقل حامی عمران خان، نخست‌وزیر پیشین پاکستان، بیشترین تعداد کرسی‌های پارلمان را در میان تمامی احزاب در انتخابات اخیر این کشور به دست آوردند، اما تشکیل دولت ائتلافی با حضور دو حزب مسلم لیگ و مردم، دست عمران خان را از قدرت دور نگه خواهد داشت.

پس از اینکه دادگاه عالی و کمیسیون انتخابات گفتند نامزدها نمی‌توانند از نماد حزب عمران خان، چوب کریکت، استفاده کنند، نامزدهای حزب او به عنوان نامزد مستقل در انتخابات شرکت کردند.

عمران خان اکنون با اتهامات مختلفی در زندان به سر می‌برد. او به دلیل عضویت در تیم ملی کریکت پاکستان از شهرت و محبوبیت فراوانی در این کشور برخوردار است.

عمران خان و حامیانش برگزارکنندگان انتخابات را به تقلب و دست‌کاری نتایج متهم کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
حرف آخر
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.