سی‌بی‌اس: برای حفاظت از مقام‌های آمریکا مقابل تهدید ایران میلیون‌ها دلار هزینه می‌شود

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۸

شبکه سی بی اس نیوز آمریکا گزارش داد که هزینه محافظت از جان بولتون و رابرت او برایان، دو مشاور امنیت ملی سابق در دولت ترامپ، در مقابل تهدیدهای جمهوری اسلامی در طول یک سال بیش از ۱۲ میلیون و ۲۸۰ هزار دلار بوده است.

در گزارشی که در برنامه خبری« ۶۰ دقیقه» این شبکه پخش شد، گفته شد که این دو، حتی مدت‌ها پس از ترک پست‌های خود به دلیل تهدیدهای احتمالی جمهوری اسلامی، به حفاظت مستمر سرویس مخفی آمریکا نیاز داشته‌اند.

براساس اسناد تازه منتشرشده‌ای که در گزارش الخاندرو مایورکاس، وزیر امنیت داخلی آمریکا به کنگره داده شده و شبکه سی بی اس نیوز به آن دست یافته، هزینه حفاظت از این دو در طول فقط یک سال، بیش از ۱۲ میلیون و ۲۸۰ هزار و ۳۲۴ دلار بوده است.

درگزارش وزارت امنیت داخلی آمریکا نامی از جمهوری اسلامی برده نشده است، اما شبکه سی بی اس نیوز می‌گوید که به‌طور مستقل توانسته تایید کند که این خدمات امنیتی به‌دلیل تهدیدهای احتمالی از سوی جمهوری اسلامی در اختیار جان بولتون و رابرت او برایان قرار گرفته است.

براساس گزارش وزارت امنیت داخلی، حفاظت از این دو مقام سابق دولت ترامپ، شامل ماموران ویژه اختصاصی است که در ۲۴ ساعت شبانه روز، خانه‌ها، دفترها و همچنین سفرهای داخلی و خارجی آنها را پوشش می‌دهند.

به گزارش این شبکه، مقام‌هایی مانند بولتون و او برایان معمولاً پس از ترک سمت خود از این سطح از حمایت امنیتی آن هم در چنین بازه زمانی برخوردار نمی‎‌شوند.

بولتون پس از ترک کاخ سفید ابتدا هیچ حمایتی دریافت نکرد. او در دسامبر ۲۰۲۱، زمانی که فاش شد از سوی جمهوری اسلامی تهدیدی جانی دریافت کرفته است، مورد محافظت قرار گرفت.

بر اساس این اسناد، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا، به سرویس مخفی دستور داد تا پس از کنار رفتن او برایان از سمت خود، از او محافظت کند. بر اساس این گزارش، محافظت از رابرت او برایان تا پایان ماه سپتامبر ۲۰۲۱، بیش از یک میلیون و ۹۲۸ هزار دلار هزینه داشت. ترامپ سپس به سرویس‌ مخفی آمریکا دستور داد تا حمایت از دو مشاور سابق امنیت ملی را افزایش دهد.

شبکه سی بی اس نیوز در گزارش خود تاکید کرده است که این اسناد تا حدودی موضوعی را روشن می کند که عمدتاً از دید عموم دور مانده است: خسارت مالی ناشی از محافظت از مقام‌های آمریکایی آمریکایی در برابر تهاجم فراملی دولت‌های خارجی.

این شبکه به گزاش دیگری از خود استناد کرده که برای نخستین بار در ۱۲ نوامبر سال ۲۰۲۳ پخش شد و نشان داد که جمهوری اسلامی ایران، آشکارا اعضای سابق دولت دونالد ترامپ را هدف قرار داده و آنها را به ربودن و کشتن در تلاش برای گرفتن انتقام قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران و مغز متفکر پشت توطئه‌های تروریستی در سراسر جهان، تهدید کرده است. قاسم سلیمانی در سال ۲۰۲۰ به دستور ترامپ و در یک حمله پهپادی در بغداد کشته شد.

از دیگر مقام‌های سابق آمریکا که مورد هدف جمهوری اسلامی بوده‌اند می‌توان به مایک پمپئو، وزیر امور خارجه سابق، مارک اسپر وزیر دفاع سابق، ژنرال کنت فرانک مکنزی، فرمانده نیروهای سنتکام (ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا) و برایان هوک، نماینده ویژه در امور ایران، اشاره کرد.

به گفته چند سازمان اطلاعاتی و انتظامی داخلی و خارجی، تلاش‌های جمهوری اسلامی برای هدف قرار دادن مقام‌های آمریکایی در داخل و خارج از خاک آمریکا مکرر و جسورانه‌تر شده است. این تلاش‌ها را وزارت اطلاعات، نیروی قدس و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران سازمان می‌دهند.

بر اساس اسناد ارائه‌شده به کنگره از سوی وزارت امنیت داخلی، برای یک دوره ۱۰ ماهه، از اول دسامبر ۲۰۲۱ تا ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۲، صورتحساب حقوق و دستمزد سرویس مخفی ایالات متحده برای محافظت از جان بولتون چهار میلیون و ۹۳۴ هزار و ۹۶۳ دلار و هزینه حفاظت یک ساله از رابرت او برایان که از اول اکتبر ۲۰۲۱ شروع شد، پنج میلیون و ۷۷۸ هزار و ۷۱۳ دلار بوده است.

رابرت او برایان و دونالد ترامپ

علاوه بر این، هزینه‌های غیر مرتبط با حقوق و دستمزد نیز وجود داشته است. بیشترین هزینه‌ها مربوط به سفرهای خارجی و پس از آن اجاره خودرو بوده است.

سایر مخارج شامل هشدارهای موقت و اجاره سایر تجهیزات در مجموع یک میلیون و ۵۶۶ هزار و ۶۴۸ دلار برآورد شده است.

به این ترتیب، هزینه محافظت از دو مقام سابق کاخ سفید در مجموع از ۱۲ میلیون و ۲۸۰ هزار دلار تجاوز می‌کند، اما این رقم هزینه کلی محافظت از مقام‌های آمریکایی در برابر تهدیدهای جمهوری اسلامی را نشان نمی‌دهد زیرا، مقام‌های بسیار بیشتری در معرض این تهدیدها بوده‌اند و گزارش‌های وزارت امنیت داخلی، تنها میزان اندکی از زمان و تعداد افراد مورد حفاظت قرار‌گرفته را پوشش می‌دهند.

این گزارش‌ها که برنامه« ۶۰ دقیقه» شبکه سی بی اس نیوز بر اساس آنها تهیه شده، تنها یک بازه زمانی یک ساله را دربرمی‌گیرد که در سال ۲۰۲۲ به پایان می‌رسد، این در حالی است که برخی از مقام‌های آمریکایی همچنان تحت محافظت قرار دارند و این کار تا امروز ادامه پیدا کرده است.

جان بولتون به شبکه سی بی اس نیوز گفته است که تهدید علیه او همچنان ادامه دارد.

او گفت: « در خارج از خانه ‌های ما، خودروهای سرویس مخفی پارک شده‌اند که روی آنها نوشته شده است: پلیس. سرویس مخفی ایالات متحده.»

او یک سال پس از دوره پوشش داده‌شده در اسناد وزارت امنیت داخلی آمریکا، این سخنان را اظهار کرد. بنابراین، هزینه کل حفاظت فقط برای جان بولتون و رابرت اوبرایان می‌تواند بسیار بیشتر از رقمی باشد که در این گزارش به آن اشاره شده است.

قبل از اینکه شبکه سب بی اس نیوز به این گزارش‌ها دست پیدا کند، بزرگ‌ترین سرنخ در مورد هزینه‌های محافظت از مقام‌های آمریکایی در مقابل تهدیدهای جمهوری اسلامی، گزارشی بود که خبرگزای آسوشیتدپرس بر اساس یادداشت کنگره در ماه مارس ۲۰۲۲ منتشر کرد. این یادداشت نشان می‌داد که وزارت امور خارجه آمریکا ماهانه دو میلیون دلار برای تامین امنیت شبانه‌روزی مایک پمپئو هزینه کرده است.

در همین حال، دونالد ترامپ، هنگام خروج از کاخ سفید، به سرویس مخفی ایالات متحده دستور داد تا از مارک میدوز، رئیس ستاد مشترک ارتش و استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا به مدت شش ماه، تا ۲۰ ژوئیه ۲۰۲۱، محافظت کند. این دستور نیز در مجموع بیش از شش میلیون و ۱۹۴ هزار دلار هزینه به همراه داشت.

اما پلیس، سرویس‌های مخفی و مجریان قانون علاوه بر مقام‌های آمریکایی از روزنامه‌نگاران ایرانی مقیم آمریکا و مخالفان جمهوری اسلامی در خاک آمریکا نیز در برابر تهدیدهای موثق جمهوری اسلامی محافظت کرده‌اند.

این اتفاق در کشورهای دیگر هم افتاده است. شبکه سی بی اس نیوز می‌گوید پس از گزارش این شبکه، پلیس بریتانیا در ماه ژانویه واحد جدیدی را برای مقابله با تهدیدهای ایران، چین و روسیه راه انداخت.

مت جوکس، رئیس واحد جدید پلیس بریتانیا برای مقابله با توطئه‌های خارجی به برنامه «۶۰ دقیقه» گفت که لندن ۱۵ طرح جمهوری اسلامی برای آدمربایی و ترور را خنثی کرده است.

اوسال گذشته گفت: «من بیش از ۲۰ سال است که پلیس امنیت ملی بوده‌ا‌م، اما شتاب رویدادهایی از این دست در ۱۸ ماه گذشته، واقعی و کم‌سابقه است.»

برنامه «۶۰ دقیقه» در گزارش خود افزوده است که چند نفر از مقام‌های آمریکایی‌ که جمهوری اسلامی آنها را تهدید کرده، به درخواست این شبکه برای مصاحبه را رد کردند، اما جان بولتون پذیرفت که در این زمینه سخن بگوید.

مشاور سابق امنیت ملی رئیس‌جمهوری آمریکا گفت:« سپاه پاسداران به دنبال این بود که آدم‌ربایی یا ترور من را نه به‌طور مستقیم و با یکی از اعضای خود، بلکه با یافتن یک قاتل در خاک آمریکا و یا خارج از کشور انجام دهد. این یک اقدام برای قتل یک شهروند آمریکایی، یک مقام سابق دولتی، بود.»

در اوت ۲۰۲۲، وزارت دادگستری آمریکا شهرام پورصفی، شهروند ۴۷ ساله ایرانی را به تلاش برای سازماندهی ترور جان بولتون و عضویت در سپاه پاسداران متهم کرد.

دادستان‌ها می‌گویند که او تلاش کرده است ۳۰۰ هزار دلار به فردی در ایالات متحده بپردازد تا بولتون را بکشد. در ارتباطات به دست آمده توسط اف بی آی، پورصافی به این فرد ګفته که یک شغل دوم هم دارد که برای آن یک میلیون دلار خواهد پرداخت.

بعدها وبسایت آکسیوس گزارش داد که این «شغل دوم» ترور مایک پمپئو بوده است.

پورصافی که احتمالاً آزاد است و در ایران به سر می‌برد، ابتدا از طریق رسانه‌های اجتماعی با قاتل احتمالی مستقر در ایالات متحده تماس گرفت، اما متوجه نشد که آن شخص، مخفیانه به عنوان خبرچین اف بی آی کار می‌کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
پان‌عربیسم
جهان‌نما
خبر

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.