ملکه دانمارک پس از ۵۲ سال از قدرت کناره‌گیری می‌کند

دوشنبه ۱۴۰۲/۱۰/۱۱

مارگرته دوم، ملکه ۸۳ دانمارک، اعلام کرد پس از ۵۲ سال نشستن بر تخت، در دو هفته آینده از سلطنت کناره‌گیری خواهد کرد و پسر ارشدش فردریک جایگزین او خواهد شد.

او پیش از این گفته بود که می‌خواهد تا زمان مرگش بر تخت سلطنت بماند. هیچ پادشاهی در دانمارک از سال ۱۵۲۳ میلادی به بعد از قدرت کناره‌گیری نکرده و رسانه‌های دانمارک این تصمیم او را رخدادی تاریخی توصیف کردند.

پس از مرگ ملکه الیزابت دوم، او طولانی‌ترین دوره پادشاه جهان را دارد. مارگرته همچنین دخترعموی ملکه الیزابت است و هر دو نتیجه‌های ملکه ویکتوریا بودند.

مارگرته دوم در ۱۴ ژانویه و در سالگرد پنجاه و دومین سال سلطنتش، به صورت رسمی کناره‌گیری خواهد کرد.

مارگارته دوم پس از مرگ پدرش فردریک نهم، تاج و تخت را به دست گرفت. اوپیش از آن با کنت فرانسوی، هانری دو لابورد دو مونپزات ازدواج کرده بود و دو پسر داشت.

ملکه دانمارک در سخنرانی خود با اشاره به عمل جراحی‌اش گفت که اگرچه این عمل به خوبی انجام شد، اما «دیگر نمی‌توان به اندازه گذشته خدمت کرد.»

مارگارته دوم به پوشیدن لباس‌های رنگارنگ مشهور است. او یکی از محبوب‌ترین چهره‌ها در دانمارک است. این ملکه اغلب تقریبا بدون اسکورت در خیابان‌های کپنهاگ قدم می‌زد و تحسین دانمارکی‌ها را به خاطر رفتار گرم و استعدادش به عنوان یک زبان‌شناس و طراح برانگیخت.

مارگارته دوم اسکی‌بازی قهار بوده است و وقتی شاهزاده بود عضو یک واحد نیروی هوایی زنان دانمارک بود و در دوره‌های جودو و تست‌های استقامت در برف شرکت می‌کرد.

او در سال ۲۰۱۱ میلادی در سن ۷۰ سالگی با پوشیدن لباس نظامی، از سربازان دانمارکی در جنوب افغانستان دیدن کرد.

فردریک پسر مارگارته دوم که قرار است جانشین مادرش شود، چهره‌ای ورزشکار است که پیش از این در نیروی دریایی ارتش آموزش دیده و در ماراتن نیز دویده است. او چهار فرزند دارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد

شنیداری

پادکست‌ها