متهم دست داشتن در جرایم تروریستی علیه ایران‌اینترنشنال در دادگاه مجرم شناخته شد

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۲۹

هیات منصفه دادگاه کیفری مرکزی انگلستان، محمدحسین دوتایف، تبعه اتریشی چچنی‌الاصل را که به دست داشتن در جرایم تروریستی علیه شبکه ایران‌اینترنشنال متهم شده بود، در این پرونده مجرم شناخت. او بهمن ماه سال گذشته در اطراف ساختمان سابق این شبکه در غرب لندن بازداشت شده بود.

به گزارش خبرنگار ایران‌اینترنشنال از محل برگزاری دادگاه در شهر لندن، حکم نهایی برای دوتایف روز جمعه یکم دی اعلام خواهد شد.

آدام بیلی، سخنگوی شبکه ایران‌اینترنشنال، پس از اعلام نظر هیات منصفه در بیانیه‌ای این محاکمه را «یادآور تهدیدهایی دانست که روزنامه‌نگاران و سازمان‌های خبری با آن‌ها روبه‌رو هستند».

در این بیانیه آمده است: «روزنامه‌نگاری در سراسر جهان از سوی افرادی که به دنبال سرکوب آزادی رسانه هستند مورد هجوم قرار گرفته است.»

سخنگوی ایران‌اینترنشنال تاکید کرد این شبکه تحت تاثیر تهدیدها قرار نخواهد گرفت و خبرنگاران این رسانه «به ارائه اخبار مستقل و بدون سانسور، آن‌طور که شایسته مردم ایران است، ادامه خواهند داد».

این شبکه همچنین از پلیس متروپولیتن لندن بابت تلاش برای تضمین امنیت ایران‌اینترنشنال و کارکنانش قدردانی کرد.

در هفتمین جلسه رسیدگی به اتهامات دوتایف که روز ۲۸ آذر برگزار شد، دادگاه تصاویر و ویدیوهای تازه‌ای از متهم منتشر کرد و جزییات لحظه بازداشت او را به دست پلیس متروپولیتن به نمایش گذاشت.

دوتایف متهم است قصد داشته با جمع‌آوری اطلاعات و ارائه آن به شخص سوم، زمینه را برای انجام عملیاتی تروریستی علیه ایران‌اینترنشنال فراهم آورد.

او در جلسات پیشین دادگاه گفت که «شیفته معماری غرب لندن و ساختمان‌های تجاری پارک چیزیک» بوده و به همین دلیل از این منطقه فیلم‌برداری کرده است.

این تبعه اتریش در دفاع از خود گفت از سوی برادرش، بشار، به بریتانیا فرستاده شده تا در مورد کلاهبردارانی تحقیق کند که از پدرش دزدی کرده‌اند. این در حالی است که دادستانی استدلال کرده بود حضور دوتایف در غرب لندن با هدف ارزیابی امنیت ساختمان ایران‌اینترنشنال انجام شده است.

در جریان چهارمین جلسه دادگاه دوتایف در روز ۲۳ آذر، پلیس بریتانیا تصاویری را از متهم در حال جمع‌آوری اطلاعات از ساختمان ایران‌اینترنشنال منتشر کرد.

او از زمان رسیدن به ورودی پارک چیزیک، کلاه مشکی بیسبال بر سر و ماسک بر صورت دارد و با حضور در اطراف ساختمان این شبکه، مشخصات امنیتی ورودی ساختمان و اطراف آن را می‌پاید.

به گفته دادستانی و پلیس، به نظر می‌رسد دوتایف در پی جمع‌آوری اطلاعات بیشتر، با یکی از نگهبانان ساختمان صحبت و خود را توریست معرفی می‌کند. نگهبان از او می‌خواهد از ساختمان دور شود؛ با این‌حال دوتایف همچنان در آن حوالی پرسه می‌زند.

شبکه ایران‌اینترنشنال ۲۹ بهمن‌ سال گذشته پس از تهدیدهای تروریستی مجبور شد پخش تلویزیونی خود را به طور موقت از لندن به واشینگتن منتقل کند.

این شبکه روز سوم مهر سال جاری پخش برنامه‌های خود را از استودیوی جدیدش در لندن از سر گرفت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

مستند کوتاه - جنگ برای استقلال
جهان‌نما
خبر
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها