متهم اقدام تروریستی علیه ایران‌اینترنشنال: برای پیدا کردن چند کلاهبردار آمده بودم

جمعه ۱۴۰۲/۰۹/۲۴

محمدحسین دوتایف، تبعه اتریشی چچنی‌الاصل که بهمن ماه سال گذشته در حال فیلم‌برداری از محوطه خارجی شبکه ایران‌اینترنشنال بازداشت شد، ادعا کرد معماری ایستگاه تلویزیونی سبب حیرت و تحسین او شده بود. او در دادگاه جزییاتی از روز بازداشت خود و اهدافش از تهیه تصویر ارائه داد.

جلسه رسیدگی به اتهامات محمد‌حسین دوتایف بعدازظهر روز ۲۰ آذر به وقت محلی در دادگاه کیفری مرکزی انگلستان (اولد بیلی) شروع شد و همچنان ادامه دارد.

او متهم است قصد داشته با جمع‌آوری اطلاعات و ارائه آن به شخص سوم، زمینه را برای انجام عملیاتی تروریستی علیه ایران‌اینترنشنال فراهم آورد.

اسکای‌نیوز روز پنج‌شنبه ۲۳ آذر در گزارشی نوشت دوتایف در دادگاه ادعا کرد «شیفته معماری غرب لندن و ساختمان‌های تجاری پارک چیزیک» بوده و با شواهد و مدارک جعلی و ساختگی، به شکلی ناعادلانه متهم شده است.

هم‌زمان دادستان‌ها استدلال می‌کنند او آنجا بوده تا امنیت ساختمان ایران‌اینترنشنال را ارزیابی کند.

دوتایف در دادگاه در دفاع از خود گفت از سوی برادرش، بشار، به بریتانیا فرستاده شده تا در مورد کلاهبردارانی تحقیق کند که از پدرش دزدی کرده‌اند.

به گفته او، بشار ساکن استانبول است اما از یک شماره روسی برای واتس‌اپ خود استفاده می‌کند. او برای برادرش پروازی به لندن رزرو کرده اما محمدحسین درباره اینکه چرا بلیت از طریق آدرسی در باکوی آذربایجان رزرو شده است، اظهار بی‌اطلاعی می‌کند.

دوتایف به هیات منصفه گفت پدرش یک راننده کامیون و حامی مخالفان چچنی بوده که در سال ۲۰۰۴ پس از ربوده شدن عمویش به دست روس‌ها، به اتریش گریخته است.

او گفت که پدرش در سال ۲۰۲۲ و به دنبال همه‌گیری کرونا، شغل خود را از دست داده و ۲۰ هزار یورو در طرحی سرمایه‌گذاری کرده که متعلق به کلاهبرداران روسی‌زبان بوده است.

خود او هم مدعی شد که سه هزار یورو از این طریق از دست داده است.

به گفته دوتایف، پلیس اتریش آنان را تشویق کرده که خودشان در مورد این کلاهبرداری تحقیق کنند.

او همچنین خود را یک تکنیسین فن‌آوری اطلاعات در گراتس اتریش معرفی کرد که با یک پرستار ازدواج کرده و دارای سه فرزند است.

اگرچه دوتایف گفت که با خانواده، تنها یا با دوستانش به بسیاری از کشورهای اروپایی سفر کرده است اما پیش از این هرگز در بریتانیا نبوده است.

دوتایف گفت ساعت حدود ۱۰ صبح، وقتی از تاکسی در منطقه پارک چیزیک خارج شده، کلاهی که نشانه مخالفان چچنی است بر سر گذاشت و دهانش را با یک «اسنود» پوشاند.

او در دادگاه توضیح داد: «این نمادی از آزادی چچن است که هر روسی زبانی آن را می‌شناسد. من با استفاده از آن می‌خواستم بگویم فردی که دیروز مورد کلاهبرداری قرار گرفت اکنون اینجاست تا سوالاتی را مطرح کند.»

دوتایف همچنین گفت از اینکه تعداد زیادی نیروی امنیتی در بیرون منطقه تجاری و در پارک مستقر بودند تعجب کرده است.

پلیس بریتانیا ۲۳ آذر و در چهارمین روز از دادگاه رسیدگی به اتهامات محمدحسین دوتایف، تصاویری را از او منتشر کرد. این تصاویر از زمان حضور او در فرودگاه لندن آغاز می‌شود که از آنجا سوار تاکسی شده و مستقیم به منطقه چیزیک و ساختمان پیشین ایران‌اینترنشنال رفته است.

او از زمان رسیدن به ورودی پارک چیزیک، کلاه مشکی بیسبال بر سر و ماسک بر صورت دارد و با حضور در اطراف ساختمان ایران‌اینترنشنال، مشخصات امنیتی ورودی ساختمان و اطراف آن را می‌پاید.

به گفته دادستانی و پلیس، به نظر می‌رسد دوتایف در پی جمع‌آوری اطلاعات بیشتر، با یکی از نگهبانان ساختمان صحبت کرده و خود را توریست معرفی می‌کند. نگهبان از او می‌خواهد از ساختمان دور شود؛ با این‌ حال دوتایف همچنان در آن حوالی پرسه می‌زند.

در ادامه دو نگهبان دیگر با او صحبت می‌کنند و به او مشکوک می‌شوند. در نهایت، پلیس با حضور در صحنه، دوتایف را بازداشت می‌کند.

دوتایف که در تیر ماه تفهیم اتهام شد، اعلام بی‌گناهی کرده و اتهامات را نپذیرفته است.

شبکه ایران‌اینترنشنال ۲۹ بهمن‌ سال گذشته پس از تهدیدهای تروریستی مجبور شد پخش تلویزیونی خود را به طور موقت از لندن به واشینگتن منتقل کند.

تصمیم نهایی برای متوقف کردن فعالیت‌های ایران‌اینترنشنال زمانی اتخاذ شد که پلیس لندن دوتایف را در نزدیکی این شبکه بازداشت کرد.

ایران‌اینترنشنال روز سوم مهر سال جاری پخش برنامه‌های خود را از استودیوی جدیدش در لندن از سر گرفت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی

شنیداری

پادکست‌ها