انتشار تصاویر لحظه بازداشت متهم پرونده اقدام تروریستی علیه ایران‌اینترنشنال

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۹/۲۸

هفتمین جلسه رسیدگی به اتهامات محمد‌حسین دوتایف، تبعه اتریشی چچنی‌الاصل که بهمن سال گذشته پس از فیلم‌برداری از محوطه خارجی شبکه ایران‌اینترنشنال بازداشت شده بود، روز سه‌شنبه ۲۸ آذر در دادگاه کیفری مرکزی انگلستان (اولد بیلی) در شهر لندن برگزار شد.

دادگاه در جلسه امروز تصاویر و ویدیوهای تازه‌ای از دوتایف منتشر کرد و جزییات لحظه بازداشت او را به وسیله پلیس متروپولیتن به نمایش گذاشت.

به گزارش خبرنگار ایران‌اینترنشنال از محل دادگاه، در این جلسه، دادستان، وکیل مدافع و قاضی دادگاه جمع‌بندی خود را در مورد این پرونده ارائه کردند.

بر اساس این گزارش، هیات منصفه پس از پایان جلسه، برای تصمیم‌گیری در مورد حکم نهایی متهم وارد شور شد.

دوتایف متهم است قصد داشته با جمع‌آوری اطلاعات و ارائه آن به شخص سوم، زمینه را برای انجام عملیاتی تروریستی علیه ایران‌اینترنشنال فراهم آورد.

او در جلسات پیشین دادگاه گفت که «شیفته معماری غرب لندن و ساختمان‌های تجاری پارک چیزیک» بوده و به همین دلیل از این منطقه فیلم‌برداری کرده است.

متهم این پرونده افزود با شواهد و مدارک جعلی و ساختگی، به شکلی ناعادلانه متهم شده است.

این تبعه اتریش در دفاع از خود گفت از سوی برادرش، بشار، به بریتانیا فرستاده شده تا در مورد کلاهبردارانی تحقیق کند که از پدرش دزدی کرده‌اند. این در حالی است که دادستان‌ها استدلال می‌کنند حضور دوتایف در غرب لندن با هدف ارزیابی امنیت ساختمان ایران‌اینترنشنال انجام شده است.

دادستان پرونده روز ۲۸ آذر با زیر سوال بردن روایت مطرح شده از سوی متهم درباره سفر به لندن به منظور تحقیق در مورد کلاهبرداری از پدرش تاکید کرد این روایت با اظهارات پیشین دوتایف که گفته بود به عنوان توریست به لندن آمده، در تناقض است.

وکیل دوتایف با رد سخنان دادستان گفت موکل او از بیم این که دلایلش درباره عزیمت به لندن مورد پذیرش پلیس قرار نگیرد، هدف از سفر خود را توریستی اعلام کرده بود.

در جریان چهارمین جلسه دادگاه دوتایف در روز ۲۳ آذر، پلیس بریتانیا تصاویری را از متهم در حال جمع‌آوری اطلاعات از ساختمان ایران‌اینترنشنال منتشر کرد.

او از زمان رسیدن به ورودی پارک چیزیک، کلاه مشکی بیسبال بر سر و ماسک بر صورت دارد و با حضور در اطراف ساختمان این شبکه، مشخصات امنیتی ورودی ساختمان و اطراف آن را می‌پاید.

به گفته دادستانی و پلیس، به نظر می‌رسد دوتایف در پی جمع‌آوری اطلاعات بیشتر، با یکی از نگهبانان ساختمان صحبت و خود را توریست معرفی می‌کند. نگهبان از او می‌خواهد از ساختمان دور شود؛ با این‌حال دوتایف همچنان در آن حوالی پرسه می‌زند.

شبکه ایران‌اینترنشنال ۲۹ بهمن‌ سال گذشته پس از تهدیدهای تروریستی مجبور شد پخش تلویزیونی خود را به طور موقت از لندن به واشینگتن منتقل کند. تصمیم نهایی برای متوقف کردن فعالیت‌های ایران‌اینترنشنال زمانی اتخاذ شد که پلیس لندن دوتایف را در نزدیکی این شبکه بازداشت کرد.

ایران‌اینترنشنال روز سوم مهر سال جاری پخش برنامه‌های خود را از استودیوی جدیدش در لندن از سر گرفت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها