۷۰۰ اعدام در ایران در سال جاری؛ سندیکاهای فرانسه این سرکوب‌ را محکوم کردند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۹/۱۴

پنج سندیکای فرانسوی با انتشار بیانیه‌ای مشترک درباره تشدید سرکوب‌ها و افزایش اعدام‌ها به دست جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کردند. شمار اعدام‌ها در ایران از آغاز سال جاری میلادی تا کنون از ۷۰۰ مورد گذشته است. اتحادیه اروپا به تازگی در بیانیه‌ای شدت گرفتن اعدام‌ها را وحشتناک خواند.

کنفدراسیون دموکراتیک کار فرانسه، کنفدراسیون عمومی کار، فدراسیون متحد سندیکایی، اتحاد سندیکایی هم‌بسته و اتحادیه ملی سندیکاهای خودگردان فرانسه نوشتند که جمهوری اسلامی با سوءاستفاده از توجه جهانی به جنگ غزه، دست به سرکوب «خشم اجتماعی و مردمی ایرانیان نسبت به بحران اقتصادی» زده است.

این بیانیه با اشاره به افزایش قابل توجه بازداشت فعالان کارگری، از ریحانه انصاری‌نژاد، عثمان اسماعیلی، اسماعیل گرامی و رضا اقدسی به‌عنوان آخرین نمونه‌‌ها از دستگیری‌های گسترده فعالان کارگری در ایران نام برد.

به گفته نویسندگان این بیانیه، سرکوب تجمعات صنفی و معیشتی بازنشستگان، دگراندیشان، مدافعان حقوق زنان،‌ فعالان حقوق بشر و ... از دیگر اقداماتی است که حکومت ایران به آن‌ها شدت بخشیده است.

افزایش اعدام‌ها برای ایجاد رعب و وحشت بین مردم

پنج سندیکای فرانسه در بخشی از بیانیه خود یادآور شدند حاکمیت در تلاش برای ایجاد رعب و وحشت بین مردم، تعداد اعدام‌ها را به شدت افزایش داده است.

از هفت اکتبر (۱۵ مهر) و آغاز جنگ غزه تا کنون، جمهوری اسلامی بیش از ۱۲۰ نفر از جمله ده‌ها مخالف سیاسی و فعالان جنبش‌های اجتماعی را اعدام کرده است.

از جمله این قربانیان، قاسم آبسته، زندانی سیاسی کُرد است که پس از ۱۴ سال حبس، اواسط آبان امسال در زندان قزل‌حصار کرج اعدام شد.

او همراه با شش شهروند کُرد دیگر آذر سال ۸۸ بازداشت و با اتهاماتی چون «محاربه»، «افساد فی‌الارض»، «هواداری از گروه‌های سلفی» و «قتل» فردی به نام عبدالرحیم تینا متهم شد که مهر یک سال قبل از آن، توسط افرادی ناشناس کشته شده بود.

حکم اعدام آبسته در شرایطی اجرا شد که او و دیگر متهمان پرونده طی سال‌های گذشته بارها بر بی‌اساس بودن اتهامات انتسابی به خود تاکید کرده بودند.

میلاد زهره‌وند، از معترضان جنبش «زن، زندگی، آزادی» از دیگر اعدام‌شدگان طی روزهای اخیر است.

او در حالی در ارتباط با مرگ علی نظری، مامور اطلاعات سپاه در جریان خیزش انقلابی به اعدام محکوم شده بود، که تناقض‌های فراوانی در پرونده وجود داشت.

اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال در آن زمان نشان می‌دهد میلاد زهره‌وند در تمام دوره بازداشت خود از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق ابتدایی یک متهم محروم بوده و خانواده‌اش به شدت از سوی سازمان اطلاعات سپاه تحت فشار قرار داشتند تا درباره او اطلاع‌رسانی نکنند.

جمهوری اسلامی از زمان آغاز خیزش انقلابی دست‌کم هفت معترض از جمله محسن شکاری، مجیدرضا رهنورد، محمد حسینی، محمدمهدی کرمی، مجید کاظمی، سعید یعقوبی و صالح میرهاشمی را اعدام کرده بود که اکنون شمار این افراد به هشت تن رسید.

سازمان‌های سندیکایی کارگری فرانسه با اشاره به این اعدام‌ها بر «هم‌بستگی با قربانیان سرکوب» تاکید کرده و خواهان لغو مجازات اعدام، ابطال کلیه محکومیت‌های ناعادلانه مغایر با حقوق و آزادی‌های بنیادین، آزادی فوری و بی‌قید و شرط کلیه زندانیان عقیدتی و فعالان صنفی شدند.

جدیدترین آمار اعدام‌ها در ایران

سازمان حقوق بشر ایران روز پنج‌شنبه ۹ آذر در گزارشی با اعلام اینکه شمار اعدام‌های انجام شده به دست جمهوری اسلامی از ابتدای سال جاری میلادی به ۷۰۷ تن رسیده است، نوشت که این آمار در هشت سال اخیر بی‌سابقه بوده است.

این سازمان حقوق بشری در گزارش خود اعلام کرد اجرای احکام اعدام از آغاز جنگ میان اسرائیل و حماس در غزه شتاب بیشتری گرفته و در ۵۴ روز جنگ، دست‌کم ۱۷۶ نفر در ایران اعدام شده‌اند.

واکنش اتحادیه اروپا به اعدام‌ها در ایران

اتحادیه اروپا روز جمعه ۱۰ آذر در بیانیه‌ای نسبت به اعدام حمیدرضا آذری، کودک-مجرم و میلاد زهره‌وند، معترض بازداشت شده در جریان خیزش انقلابی در ایران واکنش نشان داد.

این اتحادیه با اشاره به اعدام دست‌کم ۶۰۰ زندانی در ایران از ماه ژانویه تاکنون، شدت گرفتن اعدام‌ها را وحشتناک خواند.

اتحادیه اروپا گفت مخالفت قاطع و اصولی خود را با استفاده از مجازات اعدام در هر زمان و در هر شرایطی تکرار می‌کند.

در این بیانیه با تاکید بر اینکه مجازات اعدام، بی‌رحمانه و غیرانسانی است و به عنوان بازدارنده در برابر جرم عمل نمی‌کند، اجرای احکام اعدام نشان‌دهنده انکار کرامت و تمامیت انسانی از سوی جمهوری اسلامی و غیرقابل قبول خوانده شد.

اتحادیه اروپا، میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و کنوانسیون حقوق کودک را که ایران یکی از امضاکنندگان آن‌هاست به جمهوری اسلامی یادآوری و تاکید کرد اعمال مجازات اعدام برای جرایم ارتکابی به وسیله افراد زیر ۱۸ سال کاملا ممنوع است.

این نهاد اروپایی در بیانیه خود بار دیگر از ایران خواست تا از هر گونه اعدام در آینده خودداری کند و سیاست منسجمی را مطابق با روند جهانی و در راستای لغو مجازات مرگ دنبال کند.

اعدام ۱۱ زندانی سیاسی و عقیدتی در سه هفته

بررسی‌های ایران‌اینترنشنال در خصوص اعدام‌های صورت گرفته در ایران نشان می‌دهد جمهوری اسلامی تنها در سه هفته گذشته (از ۲۰ آبان تا ۱۰ آذر)، دست‌کم ۱۱ زندانی سیاسی و عقیدتی را با اتهامات مختلف اعدام کرده است.

کامران رضایی، ایوب کریمی، قاسم آبسته، هانی آلبوشهبازی، گداعلی صابرمطلق، میلاد زهره‌وند، غلامرسول حیدری، محمد‌کریم بارکزایی، محمد براهویی، ادریس بیلرانی و میثم چندانی، زندانیان سیاسی و عقیدتی اعدام شده در این بازه زمانی هستند.

اعدام این زندانیان در زندان‌های عادل‌آباد شیراز، قزل‌حصار کرج، سپیدار اهواز، مرکزی رشت، ملایر و زاهدان صورت گرفته است.

اعدام یکی از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸

حکم اعدام کامران رضایی، زندانی سیاسی و از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸، صبح روز پنج‌شنبه ۹ آذر در زندان عادل‌آباد شیراز به اجرا درآمد.

طبق گزارش سازمان حقوق بشر ایران، کامران رضایی به اتهام «قتل عمد» یک بسیجی به قصاص نفس محکوم شده بود.

هنوز مشخص نیست که آیا این زندانی ۳۳ ساله اتهامات دیگری همچون «محاربه» نیز در پرونده خود داشته یا تنها به اتهام «قتل عمد» اعدام شده است.

سازمان حقوق بشر ایران به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد که رضایی هفت ماه در انفرادی بوده و زیر شکنجه مجبور به اعتراف علیه خود شده است.

میزان شکنجه به حدی بوده است که او می‌گفته تا مدت زیادی در ادرارش خون بوده و گوش سمت راستش دچار مشکل شده بوده.

اعدام دو زندانی عقیدتی اهل سنت

علاوه بر قاسم آبسته، ایوب کریمی، زندانی عقیدتی اهل سنت و هم‌پرونده‌ای او، بامداد هشتم آذر در زندان قزل‌حصار کرج اعدام شد.

با اجرای حکم اعدام این دو زندانی عقیدتی، اکنون پنج زندانی هم‌پرونده‌ای آنان به نام‌های داوود عبداللهی، انور خضری، خسرو بشارت، کامران شیخه و فرهاد سلیمی در خطر اعدام هستند.

اعدام یک زندانی با اتهام «محاربه»

هانی آلبوشهبازی روز سه‌شنبه هفتم آذر به اتهام محاربه و قتل دو مامور بسیج و نیروی انتظامی در زندان سپیدار اهواز اعدام شد.

سازمان حقوق بشر کارون روز هشتم آذر با اعلام این خبر نوشت او که به اتهام قتل یکی از پرسنل نیروی انتظامی به محاربه متهم و به اعدام محکوم شده بود، در نهایت هفتم آذر اعدام شد.

معاون حقوقی فرماندهی انتظامی استان خوزستان، روز سه‌شنبه بدون ذکر هویت آلبوشهبازی در تشریح پرونده‌ او گفت: «در تاریخ دوازدهم آذر سال ۹۸، یاسر سپیدرو، مامور نیروی انتظامی و محمدعلی کاظمی، از نیروهای بسیج، در جریان یک درگیری در شهرستان شادگان به قتل رسیدند. یک متهم در محل درگیری بازداشت و در دادگاه انقلاب آبادان از بابت اتهام محاربه و قتل به اعدام محکوم شد.»

هانی شهبازی، فرزند عویصی، متولد ۱۳۷۰ اهل شادگان بود.

اعدام یک زندانی سیاسی دهه ۶۰

روز شنبه چهارم آذر حکم اعدام یک زندانی سیاسی ۶۲ ساله به‌نام گداعلی صابر مطلق در زندان مرکزی رشت به اجرا درآمد.

بر اساس گزارش سازمان حقوق بشر ایران، این زندانی که از زندانیان دهه ۶۰ خورشیدی بود، به اتهام عضویت در سازمان مجاهدین خلق و قتل یکی از مسوولان جمهوری اسلامی در تاریخ ششم شهریور ماه ۱۳۶۰ بازداشت و پس از مدتی به‌دلیل فقدان مدارک آزاد شده بود.

صابرمطلق که سال‌ها در خارج از ایران زندگی می‌کرد پس از بازگشت به کشور در سال ۱۳۹۹ مجددا به اتهام ارتکاب همین قتل بازداشت و با وجود نبود مدارک، این‌ بار حکم اعدام برای او صادر و اجرا شد.

سازمان حقوق بشر ایران نوشت این زندانی سیاسی هر گونه مشارکت در این قتل یا اطلاع از آن را انکار کرده بود. مشخص نیست حکمی که او بر اساس آن اعدام شد، قصاص نفس بوده یا اعدام برای اتهام‌های دیگری مانند محاربه.

غلام‌رسول حیدری از بازداشت‌شدگان آبان ۹۸ اعدام شد

کمپین «فعالین بلوچ» روز چهارشنبه یکم آذر در گزارشی از اجرای حکم اعدام غلام‌رسول حیدری، از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ در زندان عادل‌آباد شیراز خبر داد.

بر اساس این گزارش، حیدری در جریان اعتراضات آبان ۹۸ در شهرستان جاسک بازداشت شده بود و حکم اعدام او بدون اطلاع قبلی به خانواده‌اش در زندان عادل‌آباد شیراز اجرا شده است.

کمپین فعالین بلوچ به اتهام منجر به اعدام این شهروند اشاره نکرده و به نقل از یک منبع مطلع نوشته است او آبان ۹۸ از ترکیه به شهرستان جاسک آمده بود که در مسیر میناب به جاسک به دلیل شعارهای اعتراضی و همراه داشتن کتاب‌های سیاسی بازداشت شده بود.

اعدام چهار زندانی سیاسی بلوچ در زاهدان

روز دوشنبه ٢٢ آبان، سه زندانی سیاسی بلوچ به نام‌های محمد‌کریم بارکزایی اکسون، محمد براهویی انجمنی و ادریس بیلرانی در زندان زاهدان اعدام شدند.

خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه جمهوری اسلامی، روز دوشنبه ۲۲ آبان با اعلام اعدام این افراد آن‌ها را به «عضویت و همکاری با جیش‌العدل و فراگیری آموزش‌های نظامی و انتقال و مخفی کردن محموله‌های ساخت بمب و همچنین مشارکت در دو عملیات بمب‌گذاری در بلوار انقلاب زاهدان، بمب‌گذاری ناموفق در شهرستان زابل و دو عملیات بمب‌گذاری در کلانتری ۱۲ زاهدان» متهم کرد.

آن‌ها شهریور ماه سال ۱۳۹۹ به وسیله نیروهای امنیتی بازداشت و پس از ماه‌ها بازجویی به زندان زاهدان منتقل شده بودند.

پس از اعدام این سه زندانی سیاسی، سایت حال‌وش فایلی صوتی از صحبت‌های محمدکریم بارکزایی که پیش از اعدام او ضبط شده منتشر کرد که در آن او از تحت شکنجه قرار گرفتن خود و دو هم‌پرونده‌ای دیگرش و فشار بر خانواده‌هایشان می‌گوید.

بارکزایی در این فایل صوتی تاکید کرده است به خاطر همین فشارها و شکنجه‌ها، او، محمد براهویی و ادریس بیلرانی، مجبور به اعتراف علیه خودشان شده‌اند.

روز شنبه بیستم آبان یک زندانی سیاسی دیگر به نام میثم چندانی (دهقانی) پس از تحمل ۱۲ سال حبس در زندان زاهدان اعدام شد.

حال‌وش به نقل از منابع مطلع نوشت میثم چندانی در سال ۱۳۹۰ به وسیله نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت و پس از یک سال نگهداری در بازداشتگاه اداره اطلاعات زاهدان و تحمل شکنجه‌های جسمی و روحی از نوع «تخت معجزه» و اعتراف اجباری به زندان مرکزی زاهدان منتقل شد.

«تخت معجزه» شامل بستن زندانیان به یک تخت‌خواب، شلاق زدن آن‌ها و اتصال جریان الکتریسیته به بدنشان تا زمانی‌ست که اعتراف کنند.

حال‌وش نوشت چندانی پس از چند سال حبس با حکم قاضی «عباس‌علی رجوی» با اتهاماتی از جمله «محاربه از طریق اقدام مسلحانه» و «عضویت در گروه‌های مخالف نظام» به اعدام محکوم شده بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
۲۴ با فرداد فرحزاد
خبر
گفت‌وگوی ویژه

شنیداری

پادکست‌ها