میلاد زهره‌وند، معترض ۲۰ ساله ملایری بازداشت شده در روز چهار آبان، به اعدام محکوم شد

شنبه ۱۴۰۲/۰۴/۰۳

میلاد زهره‌وند، شهروند ۲۰ ساله اهل ملایر که روز چهار آبان ۱۴۰۱ در جریان خیزش انقلابی علیه جمهوری اسلامی بازداشت شد، به اتهام قتل «علی نظری»، عامل سازمان اطلاعات سپاه، به اعدام محکوم شده است.

خبرگزاری تسنیم آبان گذشته از کشته شدن نظری در جریان «تعقیب و گریز معترضان» خبر داد.

این روایت از سوی سپاه انصارالحسین استان همدان نیز تکرار شد.

تاکنون اما هیچ ویدیویی از سوی نهادهای حکومتی منتشر نشده است که نحوه کشته شدن این عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را نشان دهد و تناقض‌هایی نیز درباره این پرونده وجود دارد.

محمد رحیمی، دادستان ملایر، شامگاه چهارم آبان ۱۴۰۱ اعلام کرده بود که «هر چهار متهم [این پرونده] شناسایی شده‌اند» اما روز پنج آبان، معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری ویژه ملایر از شناسایی هفت نفر و دستگیری شش نفر در ارتباط با کشته شدن علی نظری در ملایر خبر داد.

او گفت: «یک نفر از ضاربانی که در صحنه بوده، متواری شده است.»

به گفته او، «یک نفر از ضاربانی که در صحنه بود، متواری شده است».

همان روز یعنی پنجم آبان، روابط عمومی سپاه انصارالحسین همدان تعداد متهمان بازداشت شده را «پنج نفر» اعلام کرد و گفت که چهار متهم دیگر نیز تحت تعقیب هستند.

روز هشت آبان، فرمانده سپاه همدان در اظهار‌نظری متناقض اعلام کرد که شب حادثه «تنها یک نفر» دستگیر شده و در روزهای بعد شش شهروند دیگر نیز در شهرهای مختلف بازداشت شده‌اند.

اما معاون فرماندار ملایر درباره نحوه کشته شدن نظری گفت او به سوی «افرادی نقاب‌دار» رفته که با وجود متواری شدن، خودروی پرشیای سفید رنگ آن‌ها در صحنه باقی می‌ماند.

به گفته معاون فرماندار ملایر، وقتی نظری در خودرو را باز می‌کند، فردی از صندلی عقب به سوی او شلیک می‌کند و او در دم جان می‌بازد.

دادستان ملایر اما ماجرا را به شکلی متفاوت تعریف کرده و همان شب گفته بود: «نظری پس از انتقال به بیمارستان و به علت شدت جراحات جان خود را از دست داده است.»

بر اساس اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال، میلاد زهره‌وند در تمام دوره بازداشت خود از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق ابتدایی یک متهم محروم بوده و در این مدت خانواده‌اش به شدت از سوی سازمان اطلاعات سپاه تحت فشار قرار داشتند تا درباره او اطلاع‌رسانی نکنند.

تاریخ و چگونگی برگزاری دادگاه میلاد زهره‌وند مشخص نیست اما رییس دادگستری استان همدان از صدور حکم اعدام برای او و ارسال حکم به دیوان عالی کشور خبر داده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
مستند کوتاه - جنگ برای استقلال
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.