بایدن در دیدار با نتانیاهو: داعش در مقایسه با حماس منطقی‌تر به نظر می‌رسد

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۲۶

جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا پس از سفر به اسرائیل، در دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور در تل‌آویو گفت شبه‌نظامیان حماس مرتکب شرارت‌ها و جنایاتی شده‌اند که داعش در مقایسه با آن‌ها، «منطقی‌تر» به نظر می‌رسد.

بایدن روز چهارشنبه ۲۶ مهر تاکید کرد: «مبالغه نیست اگر بگوییم حماس در جریان تهاجم خود به اسرائیل، بیش از هزار و ۳۰۰ نفر از جمله ۳۱ آمریکایی را "سلاخی" کرد.»

به گفته بایدن، حماس ده‌ها نفر از جمله کودکان را اسیر کرده است.

رییس‌جمهوری آمریکا با ابراز ناراحتی و خشم عمیق از انفجار مرگ‌بار بیمارستان «باپتیست الاهلی» در نوار غزه گفت بر اساس مشاهدات او، به نظر می‌رسد این انفجار نه از سوی اسرائیل، بلکه از سوی «طرف مقابل» صورت گرفته باشد.

بایدن اذعان کرد افراد بسیاری با این نظر موافق نیستند.

روز سه‌شنبه ۲۵ مهر، در پی اصابت موشک به بیمارستان باپتیست الاهلی غزه بیش از ۵۰۰ نفر کشته و زخمی شدند. اسرائیل و گروه‌های فلسطینی یکدیگر را به انجام این حمله متهم می‌کنند.

دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل روز ۲۶ مهر اعلام کرد حمله هوایی این کشور باعث انفجار در بیمارستان باپتیست الاهلی غزه نشده است. به گفته هاگاری، راکت برخورد کرده به بیمارستان غزه از سوی گروه جهاد اسلامی فلسطین شلیک شده است.

بایدن در بخش دیگری از صحبت‌هایش تصریح کرد هدفش از سفر به اسرائیل مشخص کردن موضع واشینگتن در مورد «حمایت کامل از دولت و مردم اسرائیل» بوده است.

او اضافه کرد: «باید اطمینان حاصل کنیم آنچه شما برای دفاع از خود نیاز دارید، در اختیارتان است.»

رییس‌جمهوری آمریکا با تاکید بر اینکه حماس نماینده مردم فلسطین نیست، خواستار «حفظ جان فلسطینی‌های بی‌گناه» شد که در میانه این جنگ گرفتار شده‌اند.

بایدن و نتانیاهو پس از پایان دیدارشان، با اعضای کابینه جنگ اسرائیل و برخی دیگر از سیاستمداران اسرائیلی نشستی برگزار کردند.

آنتونیو گوترش، دبیر‌کل سازمان ملل متحد روز ۲۶ مهر با غیرقابل توجیه خواندن «مجازات جمعی» مردم فلسطین از سوی اسرائیل، خواستار برقراری «آتش‌بس فوری بشردوستانه» شد.

حمله مرگ‌بار حماس به اسرائیل در روز ۱۵ مهر و پس از آن، عملیات نظامی گسترده اسرائیل در نوار غزه تاکنون منجر به کشته، زخمی و آواره شدن هزاران نفر شده است. درگیری‌ها میان حماس، اسرائیل و حزب‌الله همچنان ادامه دارد.

نتانیاهو در دیدار با بایدن جنگ با حماس را مقابله «نیروهای تمدن» با «نیروهای توحش» خواند و اضافه کرد: «همان‌طور که جهان متمدن برای شکست دادن نازی‌ها و داعش متحد شد، باید برای شکست دادن حماس نیز متحد شود.»

او از «حمایت بی‌قید و شرط» بایدن و همکاری‌های «بی‌سابقه» میان آمریکا و اسرائیل قدردانی کرد.

رییس‌جمهوری ایالات متحده قرار است در سفر خود به اسرائیل با اسحاق هرتزوگ، رییس‌جمهوری این کشور نیز دیدار کند.

بایدن صبح چهارشنبه ۲۶ مهر برای دیدار با مقام‌های اسرائیلی و بازماندگان حمله حماس به این کشور، وارد تل‌آویو شد. نتانیاهو و هرتزوگ در فرودگاه از او استقبال کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
حرف آخر
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.