کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران: ۱۵ خبرنگار از آغاز جنگ حماس و اسرائیل کشته شده‌اند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۷/۲۵

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران (CPJ) اعلام کرد از زمان آغاز منازعه حماس و اسرائیل، ۱۵ خبرنگار جان خود را از دست داده‌اند. هشت خبرنگار در جریان این درگیری‌ها زخمی و سه تن دیگر مفقود یا بازداشت شده‌اند.

این کمیته روز ۲۴ مهر اعلام کرد تاکنون ۱۱ خبرنگار فلسطینی، سه اسرائیلی و یک لبنانی در جنگ حماس و اسرائیل کشته شده‌اند.

خبرگزاری رویترز روز ۲۱ مهر خبر داد عصام عبدالله، فیلمبردار این خبرگزاری در جریان درگیری‌ها در جنوب لبنان کشته شد.

شش خبرنگار دیگر از الجزیره، فرانس‌پرس و رویترز نیز در این خشونت‌ها زخمی شده‌اند.

مدیر دفتر رویترز در عراق درباره کشته‌ شدن فیلمبردار این خبرگزاری اعلام کرد: «ارتش اسرائیل گفته در حال گلوله‌باران منطقه‌ای بود که خبرنگاران ما حضور داشتند اما در حال حاضر نمی‌توانیم دقیقا تایید کنیم کدام طرف گلوله‌ای را که به خبرنگاران اصابت کرده، شلیک کرده است.»

لبنان تاکید کرد از اسرائیل به دلیل کشتن «عامدانه» عصام عبدالله به شورای امنیت سازمان ملل متحد شکایت می‌کند.

شریف منصور، هماهنگ‌کننده خاورمیانه و شمال آفریقای کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران تاکید کرد «روزنامه‌نگاران غیرنظامیانی هستند که در مواقع بحران به کار مهمی دست می‌زنند و نباید از سوی طرف‌‎های درگیر هدف قرار داده شوند.»

او با اشاره به فداکاری خبرنگاران برای پوشش وقایع جنگ، از همه طرف‌های درگیر خواست در راستای تضمین امنیت خبرنگاران گام بردارند.

بنا بر این گزارش، خبرنگاران برای انجام فعالیت‌های خود در غزه با دشواری‌ها و خطرات بسیاری مواجه هستند. علاوه بر حملات هوایی ارتش اسرائیل، مشکلاتی نظیر تخریب زیرساخت‌های ارتباطی و قطع پیاپی برق نیز از چالش‌های عمده خبرنگاران در نوار غزه به شمار می‌روند.

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران نوشت بر اساس گزارش‌های دریافتی، در جریان جنگ حماس و اسرائیل تعدادی از دفاتر رسانه‌ها هدف قرار گرفته‌اند و آسیب دیده‌اند.

گزارش‌ها از تهدید روزنامه‌نگاران به دلیل انجام فعالیت حرفه‌ای خود حکایت دارد.

با افزایش تنش‌ها میان حماس و اسرائیل و درگیری‌های پراکنده میان حزب‌الله لبنان و ارتش اسرائیل بیم ‌آن می‌رود دامنه جنگ در منطقه گسترش یابد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها