فرانس ۲۴ خبر داد که شش ایرانی ساکن فرانسه روز پنج‌شنبه ۲۳ شهریور شکایتی جنایی را از سه مقام ارشد جمهوری اسلامی به دادستانی پاریس ارائه کردند. فرمانده سپاه، وزیر اطلاعات و فرمانده سپاه قدس در این شکایت متهم به «تهدید مخالفان ایرانی خود به مرگ و توجیه تروریسم» هستند.

شیرین اردکانی، از فعالان جمعیت عدالت ایران و وکیل شش ایرانی ساکن فرانسه است که شکایت آنان را از حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، اسماعیل خطیب، وزیر اطلاعات و اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه در دادستانی پاریس ثبت کرده است.

این سه مقام جمهوری اسلامی به تهدید علنی مخالفان ایرانی و در تبعید حکومت، مبنی بر ربودن و قتل آن‌ها متهم هستند.

این شش ایرانی که برخی از آن‌ها از دهه ۱۹۸۰ در فرانسه ساکن‌اند و برخی دیگر به تازگی زندگی در تبعید را آغاز کرده‌اند، شامل یک فیلم‌ساز، یک روزنامه‌نگار، یک نویسنده و یک فعال حقوق افراد ال‌جی‌بی‌تی‌کیو‌پلاس هستند.

پرونده شکایت این افراد از مقام‌های حکومتی به واسطه اظهارنظرهای عمومی‌ آنان در فاصله شهریور تا دی گذشته علیه حامیان خیزش انقلابی ایرانیان در خارج از کشور است. از جمله سخنان اسماعیل خطیب در ۲۲ آذر ۱۴۰۱ که گفته بود: «هر کس در اغتشاشات نقش داشته باشد، در هر کجای دنیا که باشد مجازات خواهد شد.»

در شکایت حقوقی ۲۲ صفحه‌ای این شش ایرانی ساکن فرانسه آمده است: «رژیم جمهوری اسلامی و عوامل آن، سنت دیرینه تهدید مخالفان ایرانی در تبعید را به مرگ، ربودن و قتلشان در خاک فرانسه و اروپا حفظ کرده‌اند.»

فرانس ۲۴ این شکایت را اقدامی نمادین به مناسبت نخستین سالگرد قتل حکومتی مهسا ژینا امینی در شهریور سال گذشته خواند که جنبش «زن، زندگی، آزادی» را در سراسر ایران به راه انداخت.

این رسانه همچنین به نقل از شیرین اردکانی، وکیل ایرانی-فرانسوی نوشت که این شکایت به جمهوری اسلامی که می‌خواهد مخالفانش را خفه کند، نشان می‌دهد «ایرانی‌ها در هر کجای دنیا که باشند، به تلاش برای شنیده شدن صدایشان ادامه خواهند داد».

اردکانی تاکید کرد که او و موکلانش از تمامی راهکارهای قانونی فرانسه در این زمینه استفاده می‌کنند اما هدف نهایی‌شان تحت تعقیب قرار دادن و محاکمه عاملان جنایت شهروندان ایرانی در فرانسه است.

«جمعیت عدالت ایران» مستقر در فرانسه که بیشتر اعضایش را وکیل‌ها تشکیل می‌دهند در طول سال گذشته شماری از جنایت‌ها و سرکوب تظاهرکنندگان از سوی جمهوری اسلامی را مستند کرده که به گفته این گروه، صدها کشته و هزاران بازداشت را در پی داشته است.

سه مقام ارشد جمهوری اسلامی که هدف این شکایت جنایی قرار گرفته‌اند تنها به تهدید ایرانیان خارج از کشور متهم نیستند بلکه آن‌ها خبرنگاران و گردانندگان مجله طنز فرانسوی شارلی‌ابدو را نیز تهدید کرده‌اند.

حسین سلامی ۲۰ دی سال گذشته دست‌اندرکاران شارلی‌ابدو را به دلیل کشیدن کاریکاتور‌های علی خامنه‌ای به انتقام تهدید کرد و گفت: «فرانسوی‌ها و مدیران این موسسه را به سرنوشت سلمان رشدی ارجاع می‌دهم؛ مسلمانان دیر یا زود انتقام خواهند گرفت.»

سلمان رشدی، نویسنده بریتانیایی مدت‌ها به دلیل فتوای قتل از سوی روح‌الله خمینی تهدید می‌شد و در پی حمله فردی چاقو به دست به او در مرداد سال گذشته، به شدت مجروح شد.

کارکنان شارلی‌ابدو هم در سال ۲۰۱۵ (دی ۱۳۹۳) و پس از انتشار کاریکاتورهایی از پیامبر اسلام، از سوی افراد مسلح جهادی هدف قرار گرفته و شماری از آنان کشته شدند.

به گفته اردکانی، تهدیدها در واقع بخشی از «تعداد زیادی فتوای پنهان» علیه فعالان اپوزیسیون ایرانی در سراسر جهان است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
۲۴
۲۴
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.