یادداشت فارسی شارلی‌ابدو: آخوندها راضی نیستند، کاریکاتورهای خامنه‌ای آنها را نخندانده

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۱

نشریه فرانسوی شارلی‌ابدو که اخیرا ويژه‌نامه‌ای از کاریکاتورهای علی خامنه‌ای منتشر کرده، در یادداشتی به زبان فارسی تهدیدهای جمهوری اسلامی علیه این نشریه را نشانگر وضعیت شکننده و ضعف دیکتاتوری مذهبی در ایران خواند.

شارلی ابدو با تاکید بر اینکه در پاسخ به حملات آخوندها کارتون‌های بیشتری از آنها منتشر خواهد کرد، نوشت: «آخوندها راضی نیستند. کاریکاتورهایی که از مقام معظم رهبری طی هفته گذشته در این صفحات منتشر شد، به نظر نمی‌رسد آنها را چندان خندانده باشد.»

شارلی‌ابدو افزود: «رژیم آخوندها آنقدر احساس خطر کرده که حمله کردن به سایت یک روزنامه فرانسوی را برای وجود خودش حیاتی می‌داند. از یک سو (برای ما) افتخاری است و از سوی دیگر به ویژه نشان مدرکی است دال بر اینکه در قدرتشان احساس شکنندگی می‌کنند...آخوندها از میل و علاقه و اشتیاق چه می فهمند؟»

شارلی‌ابدو خاطرنشان کرد: «آنچه در ایران می‌گذرد فقط یک انقلاب دموکراتیک نیست، شورش امیال و لذت است. محکومین به اعدام که در تهران به دار آویخته شده‌اند، زنان یا مردان سن و سال دار نیستند که زندگی پرشوری را پشت سر گذاشته باشند. آنها جوانانی هستند، در سپیده‌دمان حیاتشان، سرشار از امید و آرزو.»

در ادامه تهدیدات مقام‌های جمهوری اسلامی علیه شارلی ابدو، حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، دست‌اندرکاران این نشریه فرانسوی را به دلیل کشیدن کاریکاتور‌های خامنه‌ای به انتقام تهدید کرد و گفت: «مسلمانان دیر یا زود انتقام خواهند گرفت و ممکن است شما انتقام گیرندگان را بازداشت کنید، اما مردگان دیگر زنده نمی‌شوند.»

پیش‌تر نیز حسین امیرعبدالهیان در تماس با وزیر خارجه پاکستان، انتشار کاریکاتورهای خامنه‌ای در نشریه شارلی ابدو را «توهین به مقدسات» خواند و گفت «لابی» اسرائیل در اقدام این نشریه نقش دارد. او افزود: «کشورهای اسلامی نباید اجازه دهند کشورهای غربی توهین به مقدسات را در دستور کار بگذارند.»

در همین حال، دادستانی پاریس از تحقیقات درباره حمله سایبری به وب‌سایت نشریه شارلی ابدو خبر داده است. بر اساس گزارش‌ها، این وب‌سایت روز پنجشنبه هک شده و بخش فروش آنلاین آن از دسترس خارج شده است. این حمله پس از انتشار کاریکاتورهای این نشریه درباره خامنه‌ای انجام شده است.

از سوی دیگر، تهدیدهای جمهوری اسلامی علیه شارلی ابدو با محکومیت جهانی محکوم شده و مقامات، نهادها و شخصیت‌های مختلف جهان خواستار افزایش فشارها بر حکومت ایران شدند.

شبکه‌ جهانی دفاع از حقوق کارتونیست‌ها در بیانیه‌ای با اشاره به اقدامات جمهوری اسلامی در آزار، حبس، دچار معلولیت کردن و کشتن هنرمندان، روزنامه‌نگاران، دانشگاهیان و ورزشکاران در داخل و خارج کشور، گفت رژیم ایران با هدف منحرف کردن توجهات جهانی از سوابق خود، شارلی ابدو را تهدید می‌کند.

این بیانیه خاطرنشان کرد: کاریکاتورهای خامنه‌ای که شارلی ابدو در محکومیت سانسور، مردسالاری، اعدام و خشونت پلیس منتشر کرده، از نوع همان کارهایی است که در اکثر نشریه‌های اروپایی منتشر می‌شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
امروز
۲۴
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.