آزادی نازیلا معروفیان از زندان؛ آمریکا گزارش‌ها درباره تعرض جنسی به او را منزجرکننده خواند

شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۱۸

نازیلا معروفیان، خبرنگار زندانی در اوین، از زندان آزاد شد. پیشتر، وزارت خارجه آمریکا گزارش‌ها درباره تعرض جنسی به او در حین بازداشت را منزجرکننده خوانده و گفته بود اقدام رژیم ایران در استفاده سیستماتیک از خشونت جنسی با هدف «القای ترس، شرم و سکوت» قربانیان طراحی شده است.

بر اساس گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال، معروفیان روز شنبه ۱۸ شهریور و بعد از ۱۰ روز بازداشت و اعتصاب غذا، آزاد شده است.

وزارت خارجه آمریکا در پستی در روز جمعه ۱۷ شهریور در صفحه فارسی خود در شبکه اجتماعی اکس نوشت: «در حالی که مقام‌های ایران با هدف ارعاب از خشونت جنسی استفاده می‌کنند، شجاعت ایرانیان در برابر چنین اقدامات مذمومی بیشتر نمایان می‌شود.»

این وزارت‌خانه بر عزم واشینگتن به ادامه حمایت از حقوق و آزادی‌های اساسی مردم ایران و همکاری با متحدان و شرکای ایالات متحده با هدف پاسخگو کردن ناقضان حقوق بشر تاکید کرد.

نازیلا معروفیان، خبرنگار زندانی در اوین، در یک فایل صوتی که روز چهارشنبه ۱۵ شهریور منتشر شد، خبر داد که هنگام بازداشت مورد تعرض جنسی قرار گرفته است. او همچنین گفت در اعتراض به رنجی که از سوی حکومت به او و دیگر زنان تحمیل شده، دست به اعتصاب غذا زده است.

این خبرنگار که اخیرا به قید وثیقه آزاد شده بود، روز هشتم شهریور به شکل خشونت‌باری دوباره بازداشت شد.

او که از روز ۱۰ شهریور در زندان اوین ‫اعتصاب غذا کرده، در نامه‌ای به مسوولان زندان، خواهان آزادی بی‌قید و شرط و اعاده حیثیت از خود و مجازات مامورانی شد که در زمان بازداشت او را کتک زده‌اند.

معروفیان در فایل صوتی جدیدی از زندان اوین گفت: «در شرایطی که بدترین حال ممکن را داشتم به من تعرض جنسی کردند. برای همه زنانی که از سرکوب حکومت رنج می‌کشند، اعتصاب غذا کرده‌ام.»

با این حال خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه جمهوری اسلامی، افشاگری معروفیان را رد کرد و «ادعا‌» خواند و نوشت او و وکیلش شکایتی در این زمینه ثبت نکرده‌اند. حکومت ایران تاکنون هیچگونه گزارشی در زمینه شکنجه، آزار و تعرض جنسی به زندانیان را تایید نکرده و به افشاگری یا شکایت زنان و مردان زندانی در این زمینه رسیدگی نشده است.

معروفیان که سال گذشته به دلیل مصاحبه با امجد امینی، پدر مهسا ژینا امینی و دیگر مواضع‌اش زندانی و با قید وثیقه آزاد شده بود، هشتم شهریور به شکل خشونت‌باری با ضرب و شتم چند مامور مرد بازداشت شد.

علاوه بر وارد شدن ضربه به سر، او از ناحیه دست، پا و گردن نیز دچار کبودی شده و به دلیل آسیب‌های وارده، به بیمارستان منتقل شد.

این خبرنگار زندانی یک روز قبل از بازداشت اخیرش در شبکه اجتماعی اکس به خبر بازداشت مهدی یراحی واکنش نشان داده و از این خواننده و آهنگساز حمایت کرده بود.

خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران اما مدعی شد که او با حکم دادسرای ارشاد (امنیت اخلاقی) به اتهام «ترویج اباحه‌گری» و به دلیل پوشش اختیاری‌اش در فضای عمومی و رسانه‌های اجتماعی بازداشت شده است.

پیش‌ از این هم گزارش‌هایی درباره آزار جنسی، تعرض و تجاوز به شماری از معترضان بازداشت‌شده در جریان خیزش انقلابی ایرانیان و دیگر مخالفان جمهوری اسلامی منتشر شده بود.

روزنامه گاردین ۱۷ بهمن سال گذشته گزارشی در این زمینه منتشر کرد و به نقل از ۱۱ معترض زن و مرد نوشت که آن‌ها در زمان بازداشت از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی مورد «تجاوز جنسی، خشونت جنسی، ضرب و شتم و شکنجه» قرار گرفته‌اند.

پیش از آن و در آذر ماه هم روزنامه نیویورک‌تایمز با انتشار گزارشی خبر داده بود ماموران امنیتی حکومت به صورت «سازماندهی‌ شده» از «تجاوز» برای ساکت کردن زنان معترض استفاده می‌کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
تار و پود
خبر
خاطرات جنگ بر فراز آسمان

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.