بشار اسد در جده؛ برگزاری اجلاس سران اتحادیه عرب با حضور سوریه پس از ۱۳ سال

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۲۹

بشار اسد، رییس‌ حکومت سوریه که به شهر جده در عربستان سعودی سفر کرده، قرار است برای اولین بار در بیش از ۱۰ سال گذشته در اجلاس سران کشورهای عضو اتحادیه عرب که در همین شهر برگزار می‌شود، شرکت کند.

دور دیگری از اجلاس سران کشورهای عضو اتحادیه عرب، مهم‌ترین سازمان بین‌المللی جهان عرب، روز جمعه ۲۹ اردیبهشت در جده آغاز به کار می‌کند.

بشار اسد، رییس‌ حکومت سوریه که به دلیل سرکوب قیام و خیزش مردم در این کشور، سال‌ها در انزوای بین‌المللی قرار داشت، شامگاه پنج‌شنبه و در آستانه اجلاس سران اتحادیه عرب وارد فرودگاه بین‌المللی ملک عبدالعزیز شهر جده شد و مورد استقبال مقام‌های سعودی قرار گرفت.

تلویزیون دولتی الاخباریه عربستان سعودی تصاویری از رییس‌ حکومت سوریه پخش کرد که در حال پیاده شدن از هواپیما بود و مورد استقبال شاهزاده بدر بن سلطان، معاون فرماندار منطقه مکه که جده به آن وابسته است، قرار گرفت.

آخرین حضور رییس‌ حکومت سوریه در نشست سران اتحادیه عرب مربوط به سال ۲۰۱۰ می‌شود.

یک سال بعد، جنگ داخلی در سوریه آغاز شد و عضویت دمشق در اتحادیه عرب نیز به حالت تعلیق درآمد.

امارات متحده عربی که در سال ۲۰۱۸ روابط خود را با سوریه احیا کرد، در روند بازگشت مجدد دمشق به این سازمان بسیار فعال بوده است.

همچنین روند بهبود روابط سوریه با کشورهای عربی پس از زلزله اخیر سوریه و ترکیه سرعت بیشتری یافت.

پیشتر و در روز دوشنبه، هیاتی از سوریه در جلسه مقدماتی‌ای که پیش از اجلاس سالانه این کشورهای عربی در عربستان سعودی برگزار شد، شرکت کرد.

فیصل مقداد، وزیر امور خارجه سوریه، شامگاه دوشنبه ۲۵ اردیبهشت، اندکی پس از ورود به جده گفت: «این فرصت جدیدی برای ما است تا به برادران عرب خود بگوییم به گذشته نگاه نمی‌کنیم بلکه نگاهمان به آینده است.»

هم‌زمان خبرگزاری رسمی سوریه اعلام کرد این کشور از سوی امارات متحده عربی به کنفرانس آب‌وهوایی سازمان ملل متحد دعوت شده است.

این کنفرانس قرار است در امارات متحده عربی برگزار شود.

گرم‌ شدن روابط دمشق با کشورهای عربی اما واکنش اپوزیسیون سوریه و دولت جو بایدن را در پی داشته است.

همچنین آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان، نسبت به «عادی‌سازی بی‌قید و شرط» روابط کشورها با دولت بشار اسد هشدار داد و تاکید کرد که اسد نباید به دلیل نقض حقوق بشر پاداش بگیرد.

وزیر امور خارجه آلمان روند سیاسی برای حل مناقشه در سوریه را دست نیافتنی دانست و گفت: «بیش از ۱۰ سال است که در سوریه جز خونریزی و رنج و عذاب انسان‌ها که آن هم به سختی گزارش می‌شود، چیز دیگری وجود نداشته است.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
تیتر اول
خبرها
امروز

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.