فرانسه از آزادی بنجامین بری‌یر و برنارد فیلان دو شهروند فرانسوی زندانی در ایران خبر داد

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۲۲

رییس‌جمهوری و وزیر امور خارجه فرانسه از آزادی بنجامین بری‌یر و برنارد فیلان، دو شهروند فرانسوی محبوس در ایران خبر دادند.

امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، روز جمعه در توییتی نوشت: «سرانجام آزاد شدند. بنجامین بری‌یر و برنارد فیلان نزدیکان خود را خواهند یافت. این تسکین‌دهنده است.»

مکرون اضافه کرد: «من از آزادیشان استقبال و از همه کسانی که برای این کار تلاش کردند تشکر می‌کنم.»

رییس‌جمهوری فرانسه همچنین گفت که مقام‌های این کشور برای بازگرداندن «همه فرانسوی‌هایی که هنوز در ایران در بازداشت هستند» به اقدامات خود ادامه می‌دهند.

هم‌زمان، کاترین کولونا، وزیر امور خارجه فرانسه نیز با انتشار بیانیه‌ای نوشت که این دو فرانسوی روز جمعه ۲۲ اردیبهشت عازم فرانسه شدند.

او در بیانیه خود یادآور شد که این دو زندانی سیاسی پس از آزادی، تحت مراقبت‌های پزشکی قرار گرفته‌اند و ادامه داد: «من خوشحالم که آن‌ها به زودی می‌توانند عزیزان خود را در پاریس پیدا کنند.»

وزیر امور خارجه فرانسه همچنین از گفت‌وگوی تلفنی با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در صبح روز جمعه خبر داد و گفت که در این گفت‌وگو خواستار آزادی بقیه شهروندان فرانسوی زندانی در ایران شده است.

خواهر بنجامین بری‌یر که در این مدت درباره او اطلاع‌رسانی می‌کرد هم از آزادی برادرش ابراز خوشحالی کرد.

وکیل او نیز گفت که خطر جانی جدی‌ای برای این شهروند فرانسوی وجود داشت.

خبر آزادی این دو شهروند فرانسوی کمی پس از آن رسانه‌ای شد که سفارت جمهوری اسلامی در ایرلند در توییتی از آزادی برنارد فیلان، شهروند ۶۴ ساله فرانسوی-ایرلندی زندانی در ایران خبر داد و اعلام کرد «عفو و آزادی این زندانی» در پی تعامل دیپلماتیک دو کشور و بر مبنای دلایل مربوط به «مسایل انسان‌دوستانه و کنسولی» صورت گرفته است.

پیش‌تر دولت‌های فرانسه و ایرلند نسبت به وضعیت سلامتی برنارد فیلان شدیدا ابراز نگرانی کرده و خواستار کمک‌های پزشکی به او شده بودند.

فیلان در سفر ماه اکتبر سال گذشته به ایران، در شهر مشهد بازداشت و به «تبلیغ علیه نظام» و «عکسبرداری از ماموران انتظامی و امنیتی» متهم شد.

بنجامین بری‌یر، گردشگر فرانسوی نیز پس از بازداشت به اتهام‌هایی از جمله «‌همکاری با دولت متخاصم» متهم و به هشت سال حبس محکوم شده بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها