ادعای مقام اطلاعاتی درباره نقش «ایران‌اینترنشنال» در گرانی‌ها؛ «شاهد نفوذ لیبرالیسم هستیم»

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۳۱

یک مقام وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در یک سخنرانی مقصر گرانی، تورم و دیگر مشکلات اقتصادی داخل ایران را «ایران‌اینترنشنال» دانست و مدعی شد چون این شبکه تلویزیونی گزارش‌هایی درباره قیمت خودرو، ارز و دلار کار می‌کند، پس در گرانی‌های اخیر دست داشته است.

این مقام وزارت اطلاعات در بخشی از یک سخنرانی که فایل صوتی آن از سوی «دیگربان» منتشر شده است، با اشاره به نقش ناکارآمدی حکومت در بروز اعتراضات، «نفوذ در همه مباحث» را دلیل دیگری در این زمینه برشمرد و گفت: «دست نفوذ لیبرالیسم اقتصادی را در گرانی اخیر می‌بینیم.»

او در ادامه گفت: «ایران‌اینترنشنالی که قبلا صبح تا شب خبر اغتشاشات را می‌زد الان دارد مدام می‌گوید خودرو چه شد، ارز چه شد، دلار چه شد؟ معلوم است که حساب شده حرکت می‌کنند.»

به نظر می‌رسد تلاش این مدیر ارشد وزارت اطلاعات برای مقصر خواندن ایران‌اینترنشنال در گرانی‌های کشور به دلیل گزارش‌های افشاگرانه‌ای است که این شبکه از اسناد محرمانه فاش شده مقامات جمهوری اسلامی منتشر می‌کند. از جمله اوایل اسفند گذشته که ایران‌اینترنشنال در گزارشی از بحران جمهوری اسلامی در تامین کالاهای اساسی خبر داد.

بر اساس این سندها، علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی در نامه‌ای «خیلی محرمانه» به تاریخ ۱۶ بهمن ۱۴۰۱، خطاب به ابراهیم رئیسی، رییس این شورا هشدار داده بود وضع کمبود نهاده‌های دامی نگران‌کننده است و در این میان، وضعیت ذخایر و عرضه کنجاله سویا «به شدت بحرانی» است.

در این نامه از تحت تاثیر قرار گرفتن تولیدات «گوشت مرغ، تخم مرغ، گوشت قرمز، شیر و محصولات لبنی» از کمبود نهاده‌های دامی اظهار نگرانی شده بود.

این نامه فاش کرده بود بخش خصوصی ایران «برای ماه‌های پیش‌رو قراردادی با فروشندگان خارجی منعقد نکرده است.»

همچنین بر اساس این سند محرمانه رسیده به ایران‌اینترنشنال، شمخانی نوشته است: «دو مشکل بخش خصوصی افزایش قیمت ارز نیمایی از ۲۴ هزار تومان به ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان و نیز عدم تغییر قیمت ریالی تعیین شده برای فروش این سه کالاست که آن‌ها را متضرر خواهد کرد.»

هم‌زمان با انتشار این نامه از سوی ایران‌اینترنشنال، گزارش‌هایی از افزایش قیمت گوشت و مرغ در ایران منتشر شد و فعالان صنفی خبر دادند تقاضا برای خرید این محصولات پروتئینی به دلیل گرانی آن‌ها، شدیدا کاهش یافته است.

این مقام امنیتی در این فایل صوتی به اعتراضات سال‌های گذشته مردم که بخشی از آن مربوط به مشکلات اقتصادی و فساد حکومت است پرداخت و گفت: «همه ‌می‌دانیم معیشت مردم مشکل دارد و اعتراضاتی هم به مسایل اقتصادی و اختلاس، آقازاده‌ها و تبعیض و ... بوده که این استخوانِ لای زخم مردم هنوز حل نشده. حالا دولت هم دارد زحمت می‌کشد و خبر داریم که برنامه‌های اقتصادی خوبی دارد [اما] هنوز سر سفره مردم خبری نیست.»

مقام ارشد وزارت اطلاعات گفت نباید این اعتراضات را کار «یهودیان یا دشمنان» خواند: «این اعتراضات سر کارآمدی و ناکارآمدی، موفقیت و عدم موفقیت [در طرح‌های حکومتی] و برنامه درست داشتن و نداشتن ماست.»

او البته مدعی شد در اعتراضات باید حساب مردم را از لیدرهای «آموزش دیده از سوی آمریکا» جدا کرد و گفت: «در تجمعات شهرها ۲۰۰ نفر بودند که در واقع ۱۹۵ نفر بودند به علاوه پنج نفر که این پنج نفر افراد آموزش دیده به وسیله آمریکا بودند. این ۱۹۵ نفر حسابشان از آن پنج نفر جداست.»

علاوه بر گرانی‌ها اما این مقام ارشد اطلاعاتی ادعاهایی هم درباره «پخش زنده اعتراضات سراسری» در «اینترنشنال» و «بی‌بی‌سی» مطرح کرده است.

به گفته او، لیدرهای «آموزش‌دیده» در «یگان‌های پنج نفره» در اعتراضات حضور داشتند و «یک نفر شعار می‌داد، یک نفر مردم را جمع می‌کرد، یک نفر نیروهای امنیتی را می‌کشت، یک نفر هم یک جا را آتش می‌زد و یک نفره هم به صورت زنده پخش زنده در اینترنشنال و بی‌بی‌سی می‌کرد».

او همچنین مدعی شد: «تمام این یگان‌های پنج نفره باید به سراسر کشور اعزام شوند و با موبایل تصویر بگیرند. شما ایران‌اینترنشنال را نگاه کنید متوجه می‌شوید که صبح تا شب دقیقا تصاویر موبایل‌هاست که پخش می‌شود.»

سخنان او درباره پخش زنده اعتراضات در ایران‌اینترنشنال و دیگر رسانه‌ها در حالی است که با بالا گرفتن جنبش «زن، زندگی، آزادی» پس از کشته شدن ژینا (مهسا) امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد در اواخر شهریور ماه ۱۴۰۱، اینترنت به شکل پیوسته و مدام قطع بود و اساسا این شبکه‌های تلویزیونی پخش زنده‌ای از داخل ایران نداشتند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

پرسش - فصل سوم
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید