برکناری احتمالی رییس سازمان برنامه و بودجه

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۰

یک هفته پس از کناره‌گیری وزیر آموزش و پرورش دولت ابراهیم رئیسی و در ادامه برخی فشارها برای انجام تغییرات در دولت، خبرگزاری فارس از برکناری مسعود میرکاظمی از ریاست سازمان برنامه ‌و بودجه در آینده نزدیک خبر داد.

این خبرگزاری روز یکشنبه ۲۰ فروردین نوشت: «طبق اطلاعات به دست آمده از مقام‌های آگاه، مسعود میرکاظمی، رییس سازمان برنامه و بودجه به‌زودی این مسئولیت را به داوود منظور تحویل خواهد داد.»

منظور اکنون رییس سازمان امور مالیاتی کشور زیر مجموعه وزارت اقتصاد و امور دارایی است.

همچنین فارس نوشت که «شنیده شده قرار است محمدهادی سبحانیان از معاونت اقتصادی وزارت اقتصاد به سازمان امور مالیاتی برود.»

همزمان خبرگزاری تسنیم دیگر رسانه وابسته به سپاه نوشت: «احتمال جابجایی وزیر یکی از وزارت‌خانه‌های غیراقتصادی دولت نیز طی هفته‌های آینده وجود دارد. این وزیر بنا به شرایط جسمی، از رییس‌جمهور خواسته است که درباره ادامه فعالیت او تصمیم بگیرد.»

خبر کناره‌گیری رییس سازمان برنامه و بودجه در حالی است که میرکاظمی، صبح روز یکشنبه در نشستی مطبوعاتی، بخش عمده‌ای از مشکلات اقتصادی را میراث دولت قبل اعلام کرد.

رییس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به صحبت‌های مسوولین دولت قبل گفت: «بهتر است حسن روحانی و وزرایش سکوت کنند، وگرنه آمار و ارقام بیشتری راجع به اقدامات دولتشان و اقتصاد کشور خواهیم داد.»

میرکاظمی چند روز پیش نیز گفت: «اگر جدی عمل کنیم، می‌توانیم تورم را به زیر ۳۰ درصد هم برسانیم.» او افزود: «یکی دیگر از ریشه‌های تورم، خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی بود که با حذف ارز ترجیحی، خالص دارایی خارجی بانک مرکزی افزایش پیدا نمی‌کند.»

میرکاظمی در دولت اول محمود احمدی‌نژاد ۴ سال وزیر بازرگانی و در ابتدای دولت بعدی احمدی‌نژاد نیز برای مدت کمتر از ۲ سال وزیر نفت بود.

یک هفته پیش و پس از چند روز گمانه‌زنی نیز یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش، از سمت خود کناره‌گیری کرد.

کناره‌گیری او در حالی بود که پرداخت نشدن حقوق و معوقه‌های معلمان اعتراضاتی را برانگیخت و تجمع‌های معلمان در سراسر ایران ادامه داشت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
خبرها
اقتصاد و بازار

شنیداری

پادکست‌ها