بلومبرگ: جمهوری اسلامی برای صادرات نفت به چین، نفت ایران را از روسیه هم ارزان‌تر می‌فروشد

جمعه ۱۴۰۲/۰۱/۱۸

خبرگزاری بلومبرگ با استناد به داده‌های شرکت‌های کشتی‌رانی گزارش داده است که ایران برای نفت صادراتی به پالایشگاه‌های چینی، از روسیه نیز تخفیف بیشتری می‌دهد.

بر اساس این گزارش، ایران برای ماه آینده، هر بشکه نفت را ۱۲ دلار کمتر از نفت شاخص برنت به چین تحویل می‌دهد، در حالی که روسیه برای نفت شاخص اورال خود که بسیار شبیه به نوع نفت تولیدی ایران است، بیشتر از ۱۰ دلار تخفیف نمی‌دهد.

روسیه به دلیل تحریم‌های گسترده غرب علیه مسکو در پی تهاجم به اوکراین، نفت خود را ارزان‌تر از قیمت بازار به فروش می‌رساند.

با توجه به این که قیمت پیش‌فروش نفت برنت برای ماه می حدود ۸۰ دلار بود، ایران در واقع ۱۵ درصد تخفیف برای نفت خود ارائه می‌دهد.

اگر جمهوری اسلامی بتواند در ماه آینده روزانه یک میلیون بشکه نفت تحویل چین دهد، بدون محاسبه هزینه‌های دور زدن تحریم‌ها، تنها از محل تخفیف ارائه شده، بیش از ۳۷۰ میلیون دلار زیان خواهد کرد.

همایون فلک‌شاهی، یک تحلیل‌گر حوزه نفت به بلومبرگ گفت که بیشتر نفت ایران قبلا به پالایشگاه‌های دولتی در چین می‌رفت اما اکنون پالایشگاه‌های خصوصی در شاندونگ مقصد اصلی این نفت هستند.

این گزارش بلومبرگ از ارزان‌فروشی نفت ایران در حالی است که پیشتر جواد اوجی، وزیر نفت جمهوری اسلامی، با اعلام افزایش صادرات نفت ایران با وجود تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران گفت: «ما مقاصد و بازارها و شیوه‌های فروش نفت در دولت سیزدهم را هرگز فاش نخواهیم کرد.»

از سوی دیگر مقامات دولت جو بایدن هم در حالی از بی‌تاثیر بودن تحریم‌ها سخن گفته‌اند که منتقدان از جمله تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه، معتقدند دولت آمریکا در عمل تحریم‌های نفتی را اعمال نمی‌کند.

مقام‌های دولت ابراهیم رئیسی از افزایش صادرات نفت به بیش از یک میلیون بشکه خبر می‌دهند.

احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد در جمهوری اسلامی، در گفت‌وگو با فایننشال تایمز گفت که ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود در حداقل دو سال گذشته دست یافته و از رکورد قبلی یعنی ۱/۳ میلیون بشکه در روز پیشی گرفته است.

او تاکید کرد صادرات غیرنفتی ۵۳ میلیارد دلاری نیز در ۱۱ ماهه امسال ۱۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.

اوجی نیز روز چهارشنبه ۱۶ فروردین اعلام کرد ایران در سال گذشته ۱۹۰ میلیون بشکه نفت بیشتر از سال ۱۳۹۹ و ۸۳ میلیون بشکه بیشتر از سال ۱۴۰۰ صادر کرده است.

او پیش‌بینی کرد امسال رکوردی تازه در صادرات نفت ایران ثبت شود اما در عین حال به میزان دقیق صادرات اشاره نکرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبر
۲۴ با فرداد فرحزاد

شنیداری

پادکست‌ها