آمریکا در پی حملات هفته قبل در سوریه استقرار ناو هواپیمابر جورج اچ دبلیو بوش را تمدید کرد

شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۱۲

جو بوچینو، سخنگوی ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام، اعلام کرد آمریکا تصمیم گرفته که استقرار ناو هواپیمابر جورج اچ دبلیو بوش را تمدید کند تا پس از حملات اخیر نیروهای متحد جمهوری اسلامی در سوریه، برای سیاست‌گذاران این کشور گزینه‌هایی را آماده داشته باشد.

خبرگزاری رویترز نوشت این تصمیم احتمالا به این معناست که این ناو هواپیمابر و بیش از پنج هزار نیروی آمریکایی آن که اکنون در منطقه عملیاتی فرماندهی اروپا به سر می‌برند، طبق برنامه به آمریکا باز نخواهند گشت.

سخنگوی سنتکام همچنین خاطرنشان کرد که قرار است یک گروه هواپیماهای شکاری ای-۱۰ نیز به صورت فوری در منطقه مستقر شوند.

تصمیم استقرار ناو هواپیمابر جورج اچ دبلیو بوش یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که پنتاگون تعداد نیروهای زخمی شده آمریکا در حملات اخیر شبه‌نظامیان وابسته به ایران در سوریه را ۱۲ نفر، یعنی دو برابر گزارش‌های اولیه، اعلام کرد.

در پی حمله‌های اخیر در سوریه مشخص شده است که شش نیروی نظامی دیگر آمریکا نیز دچار مصدومیت مغزی ناشی از انفجار شده‌اند. این حمله همچنین به کشته شدن یک پیمانکار آمریکایی و زخمی شدن یک نفر دیگر منجر شد.

پس از درگیری‌های هفته گذشته در سوریه، بایدن به ایران هشدار داد ایالات‌متحده برای حفاظت از نیروهای خود با قدرت و قاطعیت اقدام خواهد کرد.

در حالی که پنتاگون اعلام کرده در حملات تلافی‌جویانه آمریکا به مواضع شبه‌نظامیان وابسته به ایران در سوریه هشت نفر کشته شده‌اند، دیدبان حقوق بشر سوریه تعداد کشته‌شدگان را ۱۹ نفر اعلام کرده بود.

کاخ سفید روز دوشنبه تاکید کرد آمریکا نیروهای خود را در سوریه کاهش نخواهد داد. با این حال، در اولویت‌بندی امنیتی آمریکا، روسیه، اوکراین و منطقه آسیا و اقیانوسیه در صدر هستند و خاورمیانه در رتبه بعدی قرار می‌گیرد. همین امر باعث شده آمریکا در سال‌های اخیر تعداد نیروها و دارایی‌ها خود را در خاورمیانه کاهش دهد.

پربیننده‌ترین‌ها

تیتر اول
خبرها
چشم‌انداز

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید