استرالیا به خاطر نقض حقوق بشر و حمایت از جنگ اوکراین تحریم‌هایی علیه جمهوری اسلامی وضع کرد

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۹

دولت استرالیا در پاسخ به نقض حقوق بشر در ایران و حمایت جمهوری اسلامی از حمله روسیه به اوکراین تحریم‌هایی هدفمند علیه افراد و نهاد‌های مرتبط اعمال کرد

تحریم های اعمال شده مقام‌های ارشد سیاسی و نظامی جمهوری اسلامی، از جمله اعضای نیروی انتظامی و سپاه پاسداران و نهادهای وابسته به حکومت را هدف قرار می‌دهد.

وزارت خارجه استرالیا در بیانیه‌ای در روز دوشنبه اعلام کرد این اقدام‌ها شامل منع ۱۴ مقام جمهوری اسلامی از سفر به استرالیا و ‌تحریم‌های مالی علیه ۱۴ نهاد وابسته به حکومت ایران است.

در قسمت دیگری از این بیانیه گفته شده ۱۳ فرد ایرانی و یک نهاد مرتبط با عرضه هواپیماهای بدون سرنشین به روسیه نیز هدف تحریم‌های مالی قرار گرفته‌اند.

براساس فهرستی كه وزارت امور خارجه استراليا براى ايران‌اينترنشنال ارسال كرده، نام معاون عملیات، معاون سیاسی و فرمانده قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران و همچنين معاون عمليات نيروى انتظامى در میان افراد تحریم‌شده به چشم می خورد.

سپاه محمد رسول الله تهران، قرارگاه سپاه ثارالله تهران و سپاه سيدالشهدا، به عنوان مسئول عمليات نيروى زمینى سپاه، هم در فهرست تحريمى جديد دولت استراليا قرار گرفته اند.

وزارت خارجه استرالیا در بیانیه خود گفت: «این فهرست نشان می‌دهد حمایت مادی از روسیه برای حامیان آن عواقبی درپی دارد،» و افزود: «استرالیا در کنار مردم ایران و در کنار مردم اوکراین ایستاده است.»

استرالیا پیش‌تر نیز تحریم‌هایی را در واکنش به سرکوب معترضان در خیزش سراسری و حمایت تهران از مسکو در تجاوز به اوکراین اعمال کرده بود.

کایلی مور گیلبرت، پژوهشگر استرالیایی-بریتانیانی که برای ماه‌ها در ایران زندانی بود، در گفت‌وگو با ایران‌اینترنشنال در بهمن‌ماه گفت: «دولت استرالیا باید سپاه پاسداران را یک سازمان تروریستی اعلام کند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبرها
یورو ۲۰۲۴

شنیداری

پادکست‌ها