نخست‌وزیر هند از کشورهای گروه ۲۰ خواست بر اختلافات خود درباره جنگ اوکراین غلبه کنند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۱

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند، در سخنانی در نشست وزیران امور خارجه کشورهای عضو گروه ۲۰ از این کشورها خواست تا بستری مشترک برای حل مسایل جهانی بیابند و بر اختلافات خود درباره بحران اوکراین غلبه کنند.

مودی روز پنج‌شنبه ۱۱ اسفند در افتتاحیه نشست وزیران امور خارجه گروه ۲۰ که در دهلی‌نو برگزار می‌شود، گفت که مدیریت جهانی در مقابله با چالش‌هایی که جهان با آن‌ها مواجه است، «شکست» خورده است.

هند امسال ریاست گروه ۲۰ را بر عهده دارد و قرار است چند ماه پس از برگزاری نشست وزیران امور خارجه، نشست سران این گروه نیز برگزار شود.

این اظهارات نخست‌وزیر هند اما در حالی است که این کشور دوستی دیرینه‌ای با روسیه دارد و از محکوم کردن تهاجم مسکو به اوکراین خودداری کرده است.

همچنین دهلی‌نو یکی از مشتریان اصلی روسیه در زمینه تسلیحات نظامی است و بر خلاف کشورهای غربی، واردات نفت روسیه را در سال گذشته کاهش نداده و حتی افزایش داده است.

مودی در سخنرانی خود در افتتاحیه نشست وزیران خارجه گروه ۲۰ همچنین گفت: «همه ما باید بدانیم چندجانبه‌گرایی امروز در بحران است.»

او افزود: «تجربه سال‌های اخیر - بحران مالی، تغییرات آب و هوایی، همه‌گیری، تروریسم و جنگ - به وضوح نشان می‌دهد حکومت جهانی شکست خورده است.»

هند قصد دارد در دوره ریاست خود بر گروه ۲۰ تلاش کند که این گروه امسال بر موضوعاتی مانند کاهش فقر و بحران گرمایش کره زمین متمرکز شود اما به عقیده کارشناسان، جنگ در اوکراین تاکنون سایر موارد در دستور کار این گروه را تحت‌الشعاع قرار داده است.

مودی گفت: «همه ما مواضع و دیدگاه‌های خود را در مورد چگونگی حل این تنش‌ها داریم. ما به عنوان اقتصادهای بزرگ در جهان، در قبال کسانی که در این نشست نیستند نیز مسوولیت داریم.»

اما آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا که برای شرکت در نشست دهلی‌نو به هند سفر کرده، اعلام کرد قصد ندارد با همتای روس خود، سرگئی لاوروف دیدار کند.

کاترین کولونا، وزیر امور خارجه فرانسه هم روز پنج‌شنبه از گروه ۲۰ خواست مانند اجلاس سال گذشته این گروه به مساله جنگ اوکراین بپردازد.

او گفت: «این یک جنگ کثیف است که با نقض تمام قوانین جنگ و بشریت انجام شده است.»

جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز چهارشنبه گفته بود متقاعد شده است هند از این نشست استفاده خواهد کرد تا «به روسیه بفهماند که این جنگ باید پایان یابد».

او به خبرنگاران گفت: «موفقیت نشست [گروه ۲۰] با آن‌چه ما می‌توانیم در مورد جنگ اوکراین انجام دهیم سنجیده می‌شود.»

قرار است بورل در حاشیه این نشست با وزیر امور خارجه چین دیدار و گفت‌وگو کند.

این در حالی است که آمریکا، چین را به ارسال تسلیحات به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین متهم کرده است.

پیشتر نشست وزیران دارایی گروه ۲۰ نتوانست به دلیل اختلافات بر سر جنگ اوکراین، به بیانیه مشترکی دست یابد.

چین و روسیه تنها کشورهای گروه ۲۰ بودند که پاراگراف‌های سند مربوط به «جنگ در اوکراین» را تایید نکردند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبر
مستند کوتاه - حسین تهرانی
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید