شاهزاده رضا پهلوی در پارلمان اروپا: حمایت اروپا می‌تواند هزینه مبارزه ایرانیان را کاهش دهد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۰

شاهزاده رضا پهلوی در یک سخنرانی در پارلمان اروپا با تاکید بر ضرورت سرنگونی جمهوری اسلامی در کوتاه‌ترین زمان ممکن، اعلام کرد حمایت اروپا از مردم معترض می‌تواند هزینه مبارزه را برای ایرانیان به شکل معناداری کاهش دهد.

فرزند آخرین پادشاه ایران روز چهارشنبه ۱۰ اسفند در سخنرانی خود گفت: «مردم حاکمان واقعی ایران هستند نه جمهوری اسلامی. به مقطعی رسیده‌ایم که کسی تردیدی ندارد چرا جمهوری اسلامی باید سقوط کند.»

او افزود: «ما بهای ۴۴ سال زندگی در یک دیکتاتوری مذهبی را پرداخته‌ایم و به این جا رسیدیم که ارزش سکولاریسم و جدایی دین از سیاست را درک می‌کنیم.»

او همچنین به بحران‌های محیط زیستی در ایران اشاره کرد و گفت: «پیامدهای این تخریب‌های محیط زیستی می‌تواند فراتر از مرزهای ایران ویرانی بر جای بگذارد. حل مشکلات و بحران‌های محیط زیستی تا تغییر رژیم قابل حل شدن نیست.»

شاهزاده رضا پهلوی با تاکید بر این که مردم ایران و اروپا ارزش و تاریخ مشترکی دارند و در خلق تمدن کنونی امروز نقش مشترکی داشته‌اند، افزود: «عدالت و آزادی و برابری، ارزش‌هایی هستند که جمهوری اسلامی ۴۴ سال از مردم دریغ کرده است.»

او گفت: «به کسانی که نگران خلاء پس از سقوط رژیم تبه‌کار هستند، اطمینان می‌دهم که مردم ایران تخصص و مهارت لازم برای گذار به یک دموکراسی سکولار را دارند. مردم می‌توانند کشور را در دوران گذار مدیریت کنند.»

شاهزاده رضا پهلوی با تاکید بر این که «جمهوری اسلامی اصلاح‌ناپذیر است»، ادامه داد: «یک دموکراسی سکولار در ایران حقوق بشر تمام اقلیت‌ها را تضمین خواهد کرد. از الان باید به شکوفایی اقتصادی ایران فکر کنیم و حمایت اروپا می‌تواند هزینه مبارزه را برای مردم ایران به شکل معناداری کاهش دهد.»

شاهزاده رضا پهلوی در پاسخ به سوالی درباره راه‌های حمایت از زنان ایران نیز گفت: «وقتی که جهان کنار زنان ایران ایستاد و به سبکی بی‌سابقه از جنبش "زن، زندگی، آزادی" حمایت کرد، این حرکت به یک باره بعد متفاوتی به خود گرفت.»

او درباره راه‌های حمایت از زنان ایران اضافه کرد: «هر چه بیشتر با جامعه مدنی ایران با وجود ممانعت رژیم ارتباط داشته باشیم، می‌توانیم به آنان یادآوری کنیم که در مسیر درستی قرار دارند. با وجود ممانعت‌های رژیم ارتباط با جامعه مدنی ایران غیرممکن نیست و باید به دنبال راه‌های ارتباط با آنان باشیم.»

شاهزاده رضا پهلوی درباره منشور گذار نیز گفت: «همه چیز با اصولی که بر روی آن اتفاق نظر داریم شروع می‌شود. ما خواسته‌های فعالان و زندانیان سیاسی در داخل ایران را هم لحاظ کردیم تا به یک مبنا برای ائتلاف اپوزیسیون دموکرات برسیم.»

او یکی از موانع ریزش حداکثری از رژیم را دلبستگی بخش‌های عمده‌ای از جامعه ایران به گفتمان اصلاحات دانست و گفت: «اما اکنون شاهد همبستگی با اپوزیسیون از سوی کسانی هستیم که امید به اصلاح رژیم را از دست دادند.»

شاهزاده رضا پهلوی تاکید کرد: «برای ارتباط طبیعی بین ایران و اروپا باید این رژیم را برداریم. ایران می‌تواند یک شریک قابل اعتماد برای اروپا باشد که محتاج گاز روسیه نباشد. ایران یک مزیت انرژی دارد و چرا باید این امتیاز را با رفتن به سمت مسابقه غنی‌سازی هسته‌ای از دست دهیم.»

او همچنین گفت: «حرکت اولیه ایران به سمت انرژی هسته‌ای برای تامین یک منبع جدید انرژی بود و پدرم مخالف کاربرد نظامی هسته‌ای بود. او در پاسخ به درخواست تولید بمب اتمی گفت که فرض کنید سلاح هسته‌ای تولید کنیم، آیا می‌توانیم ۳۰۰ کلاهک هسته‌ای شوروی را خنثی کنیم؟»

این سخنرانی شاهزاده رضا پهلوی در ادامه کارزار علیه جمهوری اسلامی و در جریان سفر دوره‌ای او به اروپا انجام شد که طی آن با سیاستمداران و نمایندگان مختلف اروپایی در چند پایتخت اروپا دیدار و گفت‌وگو کرد.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبر
سگ و انسان

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید