سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد اسنادی در اختیار دارد که نشان می‌دهد ابراهیم ریگی، معترض بلوچ، در اثر «ضرب و جرح» و «شکنجه» در کلانتری زاهدان جان باخته است. عفو بین‌الملل مرگ ابراهیم ریگی را نشانه‌ای دیگر از «حمله وحشتناک مقام‌های ایرانی به حق حیات» خواند.

پیشتر در روز پنج‌شنبه پنجم اسفند، علی رحیمی، معاون فرهنگی و اجتماعی فرماندهی انتظامی استان سیستان و بلوچستان، به قتل ابراهیم ریگی، پزشک ٢۴ ساله بازداشت‌شده در کلانتری واکنش نشان داد و در ادعایی عجیب گفت شاکیان خصوصی او را کتک زده و در حالی که بی‌هوش بوده، به کلانتری منتقلش کرده‌اند.

رحیمی مدعی شد که حکم جلب ابراهیم ریگی به دلیل اختلافات خانوادگی قبلا از سوی مقام قضایی صادر شده بوده اما سوم اسفند، «چند فرد با یک دستگاه خودرو تویوتا هایلوکس با مراجعه به کلانتری ١٢ شهرستان زاهدان اعلام کردند فردی به هویت ابراهیم ریگی را در خیابان کریم‌پور ۲۳ دستگیر کرده‌اند و همراه خود به کلانتری آورده‌اند.»

او همچنین بازداشت، ضرب و جرح و قتل ابراهیم ریگی را در قالب «اقدامی خودسرانه و بدون حضور ماموران انتظامی»، به گردن این افراد انداخت و گفت هنگامی که او را به کلانتری آوردند در صندلی عقب خودرو در «حال نامناسب و بی‌هوش» بود که ماموران انتظامی با مشاهده این وضعیت بلافاصله به اورژانس اطلاع دادند اما نیروهای امدادی پس از معاینه ابراهیم ریگی اعلام کردند که «بیش از یک ساعت از فوتش می‌گذرد.»

این در حالی است که حال‌وش به نقل از منابعی آگاه گزارش داده بود بر خلاف ادعای کلانتری ۱۲مبنی بر این که آثار ضرب و جرح روی بدن ابراهیم ریگی مربوط به «بیرون از پاسگاه» بوده، قاضی پرونده شعبه ویژه قتل و قاضی کشیک تایید کرده‌اند ریگی بر اثر «ضرب و جرح در داخل کلانتری» درگذشته است.

از سوی دیگر پزشکی قانونی تایید کرده که ضرب و جرح «تازگی» دارد و همان ساعات اولیه پس از انتقال به داخل کلانتری رخ داده است.

عصر روز چهارشنبه هم ماموران پزشکی قانونی با حضور در کلانتری و «معاینه جسد و مشاهده پاره بودن لباس‌های ابراهیم ریگی» تایید کرده بودند او در اثر ضرب و جرح جان خود را از دست داده است.

ابراهیم ریگی، پزشک ۲۴ ساله اهل زاهدان بود که روز ۲۱ مهر به دلیل مداوای مجروحان‎ جمعه خونین زاهدان بازداشت و حدود سه ماه بعد آزاد شد.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
چشم‌انداز با سیما ثابت
خبر

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید