ادامه پرونده‌سازی، صدور احکام سنگین و بلاتکلیف ماندن دانشجویان معترض در ایران

جمعه ۱۴۰۱/۱۲/۰۵

بر اساس گزارش منابع دانشجویی، علی‌رغم ادعای جمهوری اسلامی در عدم برخورد با دانشجویان و عفو زندانیان، صدور احکام سنگین برای دانشجویان معترض در ایران و تداوم بلاتکلیفی آنان به ویژه با تعلیق‌های طولانی از تحصیل، همچنان ادامه دارد.

شورای صنفی دانشجویان ایران گزارش داد امیررضا علیپور، دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی، در شورای تجدیدنظر انضباطی به یک ترم منع موقت از تحصیل به صورت تعلیقی محکوم شد.

همچنین علی اسداللهی، شاعر، نویسنده و دانشجوی کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران که در تاریخ ۳۰ آبان ماه در منزل خود دستگیر شد، همچنان در بازداشت است.

همسر این دانشجوی زندانی در توییتی نوشت علی‌رغم پیگیری خانواده و دانشجویان از مسوولان دانشگاه، دانشگاه تهران تا این لحظه‌ هیچ اقدام عملی‌ای برای پیگیری وضعیت این دانشجو انجام نداده و او پس از گذشت بیش از ۹۰ روز همچنان در بازداشت موقت به‌ سر می‌برد.

هم‌زمان محمدحسین همت‌پور، دانش‌آموخته هوش مصنوعی از دانشگاه امیرکبیر و فعال دانشجویی سابق که در تاریخ ۱۵ آبان در منزل شخصی بازداشت و در تاریخ ۱۹ آذر آزاد شده بود، در صفحه‌ توییتر خود از لغو جلسه دادگاهش در تاریخ ۲۳ بهمن به دلیل باز شدن پرونده‌ای جدید با اتهاماتی سنگین‌تر از اتهامات پیشین در شعبه‌ پنج بازپرسی دادسرای مقدس خبر داد.

از سوی دیگر محمد دارکش، دانشجوی مقطع دکتری تخصصی رشته جامعه‌شناسی دانشگاه تهران نیز از سوی شورای بدوی کمیته انضباطی، به دو نیم‌سال محرومیت از تحصیل با احتساب در سنوات و پرداخت خسارت به مبلغ پنج میلیون تومان به دانشگاه محکوم شد.

شورای صنفی دانشجویان ایران اما نوشت دانشگاه به دارکش اطلاع داده که قرار است پرونده‌اش برای اخراج به وزارت علوم فرستاده شود که این تغییر حکم بدون تشکیل جلسه‌ مجدد، تفهیم اتهام و دفاع مجدد دانشجو کاملا غیرقانونی و تکلیف این دانشجو نامشخص است.

همچنین نرگس خالقی‌فرد، دانشجوی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران، در شورای بدوی کمیته‌ انضباطی به دو نیم‌سال محرومیت از تحصیل با احتساب در سنوات محکوم شده است.

این در حالی است که با درخواست تجدید نظر این دانشجو مخالفت شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
پان‌عربیسم
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.