تحریم پنج مدیر صنعت هوانوردی قدس از سوی بریتانیا در اولین سالگرد جنگ اوکراین

جمعه ۱۴۰۱/۱۲/۰۵

در اولین سالگرد جنگ اوکراین، دولت بریتانیا پنج نفر از مدیران ارشد صنعت هوانوردی قدس را به دلیل ساخت پهپادهای مورد استفاده در جنگ اوکراین از سوی روسیه، تحریم کرد.

وزارت امور خارجه بریتانیا روز جمعه پنجم اسفند بسته جدیدی از تحریم‌ها علیه روسیه را اعلام کرد که این بسته شامل تحریم‌هایی علیه بخش نظامی جمهوری اسلامی نیز می‌شود.

در بیانیه وزارت امور خارجه بریتانیا با اشاره به تحریم‌های جدید علیه روسیه به علت تهاجم نظامی به اوکراین آمده است: «پنج نفر از مدیران صنعت هوانوردی قدس تحریم شده‌اند که نشان‌دهنده تعهد ما به ادامه فشار بر کشورهای ثالث تامین کننده [تسلیحات برای] ارتش روسیه است.»

این اولین بار نیست که جمهوری اسلامی به دلیل نقش داشتن در تامین تسلیحاتی روسیه برای جنگ اوکراین هدف تحریم‌های بین‌المللی قرار می‌گیرد.

هم‌زمان، با توجه به تحریم‌های جمهوری اسلامی علیه نمایندگان مجلس آلمان، شورای ویژه نمایندگان بوندس‌تاگ اعلام کرد همکاری گروه پارلمانی آلمان و ایران را به حالت تعلیق درمی‌آورد.

کاتیا ماست، مدیر اجرایی فراکسیون حزب سوسیال دموکرات آلمان، اعلام کرد این همکاری از هفته آینده تعلیق می‌شود.

او گفت: «با توجه به تحریم‌های مضحک علیه نمایندگان پارلمان آلمان از سوی جمهوری اسلامی دیگر وقت آن فرا رسیده است که تبادلات گروه پارلمانی نمایندگان آلمان و ایران معلق شود.»

محکومیت حکم اعدام جمشید شارمهد از سوی اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا حکم اعدام جمشید شارمهد را به شدت محکوم کرد.

نبیلا مسرالی، سخنگوی جوزپ بورل، مسوول سیاست‌های خارجی اتحادیه اروپا، اعلام کرد این اتحادیه شدیدا صدور حکم اعدام جمشید شارمهد را محکوم می‌کند.

مسرالی تاکید کرد که باید به این شهروند آلمانی-ایرانی و سایر زندانیان اروپایی دسترسی کنسولی داده شود.

او همچنین خبر داد با مقامات آلمانی در تماس است و اتحادیه اروپا هر کاری که بتواند انجام خواهد داد و از تلاش‌ها برای رسیدگی مجدد و عادلانه قضایی به این پرونده با رعایت حقوق دادرسی دفاع خواهد کرد.

پیشتر صدور حکم اعدام برای شارمهد واکنش آلمان و فرانسه و همچنین سازمان‌های حقوق بشری را برانگیخته بود.

پربیننده‌ترین‌ها

خبر
رنگ زندگی - آسیای مرکزی
خبر

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید