وزارت امور خارجه اسرائیل: پس از نجات مردم ایران از چنگ ملاها، روابط خوب گذشته زنده می‌شود

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۲

وزارت امور خارجه اسرائیل در پیامی خطاب به مردم ایران با اشاره به بسته شدن سفارت این کشور در ایران در ۲۲ بهمن ۵۷ اعلام کرد که «پس از نجات مردم از چنگ ملاها»، قطعا روابط خوب گذشته با ایران دوباره زنده خواهد شد.

در این اطلاعیه تاکید شده است: «با وجود تلاش‌های بی‌پایان و نفرت‌پراکنی جمهوری اسلامی، پیوند کهن دوستی بین دو ملت ایران و اسرائیل که از زمان کوروش بزرگ آغاز شد، هنوز پابرجاست.»

صدور این پیام در حالی است که شاهزاده رضا پهلوی روز جمعه در دانشگاه جرج‌تاون واشینگتن‌دی‌سی گفت: «بر خلاف [محمود] احمدی‌نژاد که می‌خواست اسرائیل وجود نداشته باشد،‌ ما خواهان آن هستیم که کارشناسان اسرائیلی در زمینه‌های مختلف در ایران به کار گرفته شوند.»

شاهزاده رضا پهلوی پیش از این نیز در مصاحبه با وب‌سایت «اسرائيل هایوم» گفته بود دشمنی جمهوری اسلامی با اسرائيل یک تاکتیک نیست بلکه ملاتی ایدئولوژیک برای نگه داشتن گروه‌های مختلف جمهوری اسلامی در کنار یکدیگر است.

پس از انقلاب سال ۵۷، حبیب القانیان، رهبر جامعه یهودیان ایران و یکی از برجسته‌ترین کارآفرینان ایران اعدام شد. او مالک ساختمان پلاسکو بود و نامش پس از آتش‌سوزی این ساختمان بار دیگر مورد توجه قرار گرفت.

در سال‌های گذشته همچنین تعداد زیادی از شهروندان یهودی بازداشت شده‌اند.

پس از انقلاب ۵۷ ده‌ها هزار یهودی هم از ایران خارج شدند.

مقامات جمهوری اسلامی بارها از «محو» اسرائیل سخن گفته‌اند. خامنه‌ای نیز در چند سال گذشته بارها تاکید کرده که این کشور «۲۵ سال آینده را نخواهد دید».

سازمان ملل متحد، آمریکا، اتحادیه اروپا و حتی روسیه از این تهدیدهای مقامات جمهوری اسلامی علیه اسرائیل انتقاد کرده‌اند.

جهان‌نما
خبر
رنگ زندگی - آسیای مرکزی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید