برادران داردن، فیلمساز، درباره جشنواره فجر: نمی‌خواهیم در نمایش دیکتاتوری مذهبی باشیم

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۳

ژان پی‌یر و لوک داردن، دو فیلمساز مشهور بلژیکی، با انتشار بیانیه‌ای خواستار حذف جدیدترین فیلم بلند سینمایی خود، «توری و لوکیتا»، از جشنواره فیلم فجر شدند و نوشتند نمی‌خواهند در نمایش دیکتاتوری مذهبی جنایتکار حضور داشته باشند و در کنار مخالفان این رژیم می‌ایستند.

برادران داردن روز پنجشنبه 13 بهمن با انتشار بیانیه‌ای در اینستاگرام اعلام کردند که از نمایش فیلم جدید خود در جشنواره حکومتی فجر در ایران خبر نداشتند و نمی‌دانند رژیم ایران چگونه به این فیلم دسترسی پیدا کرده است.

آن‌ها نوشتند: «به تازگی متوجه شدیم که فیلم توری و لوکیتا در جشنواره فجر تهران حضور دارد. ما خواهان حذف فیلم خود از برنامه این جشنواره هستیم که ویترین رژیم دیکتاتوری آدمکشی است و ما آن [رژیم] را محکوم می‌کنیم.»

به نوشته این دو کارگردان بلژیکی، نمایش توری و لوکیتا در جشنواره فجر که ویترین رژیم ایران است، با تومارهای متعددی که برادران داردن برای محکوم کردن سرکوب شدید اعتراضات ضدحکومتی در ایران امضا کرده‌اند، مغایر است.

آنان نوشتند: «ما در همبستگی با کسانی که علیه این رژیم می‌جنگند می‌ایستیم و به شجاعت آنان درود می‌فرستیم.»

همزمان کریستین مونجیو، کارگردان مطرح رومانیایی از نمایش جدیدترین فیلم خود در جشنواره فجر ابراز بی‌اطلاعی کرد.او گفت از پخش‌کننده فیلم خواسته فورا این فیلم را از فجر خارج کند.

این کارگردان برنده جایزه نخل طلای جشنواره کن همچنین گفت همراه مردم معترض ایران است و به خاطر این اتفاق از آنها عذرخواهی می‌کند.

همچنین آلیس دیوپ، نویسنده و کارگردان سرشناس فرانسوی و کامیلا اندینی، فیلمساز اندونزیایی خواستار خروج فیلمشان از جشنواره فجر شده‌اند.

این اقدام کارگردانان مطرح خارجی در حالی است که این دوره از جشنواره حکومتی فجر با تحریم گسترده از سوی هنرمندان ایرانی مواجه شده است.

با تداوم خیزش انقلابی مردم ایران و سرکوب خشونت‌آمیر معترضان از سوی حکومت، بسیاری از هنرمندان حضور در جشنواره‌های فجر امسال را در رشته‌های مختلف تحریم کردند و جدول آثار بخش مسابقه عمدتا خالی از نام‌های آشنا و چهره‌های مطرح است.

به تازگی کیومرث پوراحمد که اثرش به بخش مسابقه فجر ۴۱ راه پیدا کرده، گفت حضور فیلمش در جشنواره تصمیم تهیه‌کننده و مالک فیلم بوده نه او. هانیه توسلی، بازیگر نیز در واکنش به شرکت فیلمی با بازی او ‌در فجر گفت این حضور «انتخاب و تصمیم» او نیست.

لادن طباطبایی، بازیگر سینما، با انتشار ویدیویی از خود در اینستاگرام به صحبت‌های اخیر بهروز افخمی، کارگردان و نماینده سابق مجلس واکنش نشان داد.

افخمی اعتراضات سراسری را یک «نمایش زودگذر خیابانی» خوانده که فقط تعداد خیلی کمی از مردم باورش کردند.

طباطبایی در ویدیویی خطاب به افخمی گفت: «شما سارینا و نیکا و غزاله و حدیث و حنانه و ... را ندیدید، حمله به مدرسه‌ها را ندیدید، بازداشت بچه‌ها را ندیدید، فشار به معلمان را ندیدید. همکاران خودتان را ندیدید. تحت فشار بودن فیلمسازان و بازیگران را ندیدید ....»

پیشتر محمدمهدی اسماعیلی وزیر ارشاد از خواست نهادهای اطلاعاتی و امنیتی برای ازسرگیری فعالیت‌های هنری در کشور خبر داده و مدعی شده بود که فیلم‌های «بسیار زیادی» در این دوره از جشنواره حکومتی فیلم فجر حضور خواهند داشت.

پربیننده‌ترین‌ها

چشم‌انداز با سیما ثابت
خبرها
چشم‌انداز با سیما ثابت

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید