سازمان حقوق بشر ایران: دست‌کم ۴۸۸ نفر از ابتدای اعتراض‌ها کشته شده‌اند

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۸

‌سازمان حقوق بشر ایران اعلام کرد تاکنون دست‌کم ۴۸۸ شهروند در جریان خیزش انقلابی ایرانیان کشته شده و ۱۰۷معترض بازداشتی دیگر نیز در معرض خطر حکم اعدام قرار دارند. عفو بین‌الملل نیز جزییات بیشتری از شکنجه معترضان در معرض اعدام منتشر کرد.

سازمان حقوق بشر ایران با اشاره به اینکه ۶۴نفر از کشته‌شدگان کودک و ۳۹نفر زن بوده‌اند، گفت بیشترین کشته‌های اعتراضات از استان‌های سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی، تهران، کردستان و مازندران بوده‌اند.

به گزارش این سازمان،۱۰۷ نفر از بازداشت‌شدگان در خطر صدور یا اجرای حکم اعدام قرار دارند که۱۹ نفر به اعدام محکوم شده‌اند و برخی از آنان در مرحله فرجام‌خواهی قرار دارند.

از سوی دیگر، سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی نوشت که سه معترض محکوم به اعدام به نام‌های عرشیا تکدستان، مهدی محمدی‌فرد و جواد روحی جهت «اعتراف‌گیری» مورد ناپدیدسازی قهری و انواع شکنجه‌های بی‌رحمانه، غیرانسانی، از جمله آویزان شدن، شوک الکتریکی و گذاشتن یخ روی بیضه‌ها قرار گرفتند.

بر اساس این گزارش، جواد روحی دچار پارگی کتف، عدم کنترل ادرار، عوارض گوارشی و اختلالات حرکتی و گفتاری و عرشیا تکدستان دچار شکستگی انگشت پا و مشکلات حافظه شدند. بینی مهدی محمدی فرد به دلیل ضرب و شتم در زمان دستگیری شکسته و او همچنین به دلیل تجاوز دچار جراحات مقعدی و خونریزی مقعدی شده است.

عفو بین‌الملل در این گزارش خواستار اقدام فوری برای لغو احکام اعدام این معترضان شد.

از سوی دیگر، روند بازداشت‌ها و صدور احکام سنگین علیه سایر معترضان نیز ادامه دارد. برادر فاطمه سپهری، فعال سیاسی، از صدور حکم اولیه یک سال زندان و ۲۰ میلیون تومان جریمه برای خواهرش خبر داد. سپهری ۳۰ شهریور با یورش ماموران به منزلش بازداشت شد و اکنون در زندان وکیل‌آباد مشهد به سر می‌برد. با وجود نیاز سپهری به مراقبت پزشکی، قرار بازداشت او سه‌بار تمدید شده است.

همچنین بر اساس گزارش‌ها، آیت (یزدان) عارفی‌نیا، فعال مدنی اهل آبدانان که روز ۱۱ آبان در تهران بازداشت شده بود، همچنان در وضعیت بلاتکلیف و بدون داشتن وکیل، در زندان مرکزی ایلام به سر می‌برد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
تیتر اول
جهان‌نما
چشم‌انداز

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.