اظهارات نفرت‌پراکن و توهین‌آمیز وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی علیه مکرون و کنشگران زن ایرانی

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۶

اسماعیل خطیب، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی، در اظهاراتی توهین‌آمیز درباره رییس‌جمهوری فرانسه و کنشگران زن ایرانی، امانوئل مکرون را «لوده» و آلت دست «یک منبع آلوده سیا» خواند. اشاره او در این گفته‌ها، متوجه مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار مخالف جمهوری اسلامی است.

خطیب در گفت‌وگو با خبرگزاری دولتی ایرنا، مدعی شد موضع‌گیری‌های اخیر مکرون علیه جمهوری اسلامی، علت دیگری دارد و آن «شناسایی و بازداشت دو مامور اطلاعاتی فرانسوی» به وسیله وزارت اطلاعات است.

او مدعی شد: «ما چندی پیش فقط گوشه‌هایی از ماموریت آنها را برملا کردیم و مهم‌ترین و اثرگذارترین موضوع را هنوز رو نکرده‌ایم.»

وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی با توهین به کنشگران زن ایرانی گفت: «به هر حال مکرون آن‌قدر نپخته هست که به راحتی سرش کلاه بگذارند.»

خطیب در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: «ما بارها گفته‌ایم برنامه‌ریزان و حامیان فتنه و اغتشاش و آشوب در کشورهای خودشان به آن مبتلا خواهند شد و این تقدیر الهی است.»

او همچنین به بیانیه مشترک اخیر وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه اشاره کرد که در آن ادعا شده آمریکایی‌ها در مقر نیروهای کرد مخالف جمهوری اسلامی در اقلیم کردستان عراق حضور داشته‌اند.

خطیب در ادامه مدعی شد که «اخیرا دولتمردان آلمانی نیز در سفر به اقلیم کردستان» با این نیروها ملاقات کرده‌اند و «قول و قرارهایی» گذاشته‌اند: «این قطعا بی‌پاسخ نخواهد ماند. بنابراین خیلی به‌جا و مورد انتظار و طبیعی است که شاهد نتیجه آن باشند.»

از سوی دیگر به ادعای خطیب، فرانسه که روزی روح‌الله خمینی را به عنوان پناهنده سیاسی پذیرفته بود، اکنون به «پایگاه اراذل و اوباش آلوده» تبدیل شده است.

این اظهارات وزیر اطلاعات در حالی است که پیشتر رییس‌جمهوری فرانسه، در یک سخنرانی با اشاره به دیدار خود با مسیح علی‌نژاد و فعالان حقوق بشر زن ایران، خیزش سراسری مردم ایران را «انقلاب» خواند.

مکرون در سخنرانی خود در نشست صلح پاریس با اشاره به دیدارش با کنشگران زن ایرانی گفت: «بر احترام و ستایش خود برای انقلابی که رهبری می‌کنند تاکید می‌کنم.»

مسیح علی‌نژاد در دیدار با مکرون از فرانسه خواسته بود به عنوان اولین کشور جهان، انقلاب مردم ایران را به رسمیت بشناسد.

طبق اعلام کاخ الیزه، علاوه بر علی‌نژاد، رویا پیرایی، لادن برومند و شیما بابایی نیز در دیدار با مکرون حضور داشتند.

اسماعیل خطیب اما کشورهای غربی به ویژه فرانسه و آلمان را تهدید کرد که در خاک خودشان هدف اقداماتی از سوی جمهوری اسلامی قرار می‌گیرند.

خطیب همچنین جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا را «نپخته» توصیف کرد و گفت ترودو «ادعای بی‌پایه ضدانقلاب» را تکرار می‌کند.

اظهارات نفرت‌انگیز و خشم وزیر اطلاعات نسبت به رهبران کشورهای غربی واکنشی است به آمریکا، کانادا، بریتانیا و اتحادیه اروپا که در ماه‌های اخیر به دلیل سرکوب خیزش سراسری، تحریم‌هایی را علیه جمهوری اسلامی وضع کردند.

همچنین جمهوری اسلامی در این مدت بارها سفیران کشورهای اروپایی را احضار کرده است.

خبرها
۲۴ با فرداد فرحزاد
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید