اوکراین برای اولین بار یک پهپاد ساخت جمهوری اسلامی را سرنگون کرده است

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۲

ارتش اوکراین اعلام کرد برای اولین بار با «پهپادهای انتحاری» ساخت ایران که از سوی روسیه در تهاجم به اوکراین مورد استفاده قرار گرفته‌اند مواجه شده و یکی از آن‌ها را سرنگون کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز سه‌شنبه ۲۲ شهریور با اعلام این خبر نوشت که به پرواز درآمدن این پهپادها نشان‌دهنده تعمیق روابط تهران و مسکو است؛ آن هم در دوره‌ای که جمهوری اسلامی مشغول مذاکرات با قدرت‌های جهانی درباره احیای برجام است.

اداره ارتباطات راهبردی ارتش اوکراین روز سه‌شنبه تصاویری از لاشه پهپادی را منتشر کرد که شبیه یک پهپاد مثلثی یا دلتا شکل است که در ایران به نام «شاهد» شناخته می‌شود.

بر اساس این گزارش، نیروهای اوکراینی با این پهپاد در نزدیکی کوپیانسک در بحبوحه حمله‌ای که خطوط روسیه در اطراف خارکف در جبهه شرقی را درنوردیده، برخورد کردند.

این تصویر حاکی از آن است که «پهپاد شاهد» به وسیله نیروهای اوکراینی سرنگون شده و در اثر برخورد، آن‌طور که طراحی شده بوده، منفجر نشده است.

با این حال هنوز اطلاعات کمی در این زمینه از سوی کی‌یف منتشر شده است.

همچنین نوشته‌های روی این پهپاد با تسلیحات شناخته شده روسیه مطابقت ندارد.

آسوشیتدپرس نوشت نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد هنوز به درخواست برای اظهار نظر در این زمینه پاسخ نداده است.

این خبرگزاری اضافه کرد جمهوری اسلامی پیش از این، از این نوع پهپاد که گمان می‌رود بردی حدود دو هزار کیلومتر دارد، برای حملاتی در خاورمیانه استفاده کرده است.

کارشناسان از چنین پهپادهایی که حامل بمب هستند به عنوان «مهمات سرگردان» یاد می‌کنند.

بر اساس گزارش این خبرگزاری، سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا در ماه ژوییه علنا هشدار دادند تهران قصد دارد صدها پهپاد حامل بمب را برای کمک به مسکو به منظور تهاجم علیه اوکراین، به روسیه بفرستد.

ایران در ابتدا این ارسال سلاح را تکذیب کرد اما در ادامه، حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به «تسلیح قدرت‌های برتر جهان از سوی ایران» مباهات کرد.

با این که واشینگتن‌پست نوشته بود نیروهای روسیه در تست‌های اولیه پهپادهای ایران متوجه نقایصی در آن‌ها شده‌اند و این موضوع نارضایتی روسیه را در پی داشته، اما در روزهای گذشته، یولیا کلایمنکو، رهبر حزب هولوس در پارلمان اوکراین، به ایران‌اینترنشنال گفت قرار است روسیه در آینده نزدیک علاوه بر پهپادهایی که به تازگی از جمهوری اسلامی خریده، ۱۰۰ پهپاد دیگر نیز از این کشور خریداری کند.

روابط تهران و کی‌یف به دلیل سرنگون شدن هواپیمای مسافربری اوکراینی با موشک‌های سپاه پاسداران و کشته شدن تمامی ۱۷۶ سرنشین آن، پیش از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین هم پرتنش شده بود و همراهی تهران با حمله نظامی روسیه به اوکراین و فروش پهپاد به مسکو، به این تنش دامن زده است.

جهان‌نما
حرف آخر با پوریا زراعتی
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید