رییس شین بت: لغو احتمالی تحریم‌های ایران، به گسترش تروریسم در منطقه می‌انجامد

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۱

رونن بار، رئیس سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل، شین‌بت، جمهوری اسلامی را «دلیل اصلی مشکلات» در خاورمیانه خواند و هشدار داد لغو تحریم‌های تهران به موجب توافق احتمالی هسته‌ای، به گسترش سطحی غیرقابل تصور از تروریسم در خاومیانه منجر خواهد شد.

همزمان با سفر نخست‌وزیر اسرائیل به آلمان، رونن بار، رئیس سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل (شین بت) گفت: «ایران فقط یک مشکل هسته‌ای نیست، بلکه مشکل اصلی خاورمیانه است. ایران دلیل بسیاری از مشکلات موجود در کرانه باختری و درگیری اخیر در نوار غزه است.»

رییس شین بت هشدار داد: حتی نمی‌توان تصور کرد اگر با احیای احتمالی برجام تحریم‌های ایران لغو شود، جمهوری اسلامی قادر خواهد شد چه سطحی از ترور را گسترش دهد.

او خاطرنشان کرد دوره جنگ‌های متعارف و رقابت‌های هسته‌ای گذشته است و تروریست‌ها در عصر جدید بر استفاده از شبکه‌های اجتماعی و الگوریتم‌ها تمرکز دارند تا درک افکار عمومی را نسبت به جهان غرب تغییر دهند.

رییس شین بت تاکید کرد اسرائیل باید برای مقابله با تهدید گروه‌های شیعه و فلسطینی، مهارت‌های فنی خود را در زمینه‌های مختلف سایبری گسترش دهد.

در حالی که چشم‌انداز احیای برجام در وضعیتی مبهم قرار دارد، باراک راوید، روزنامه‌نگار اسرائیلی، به نقل از یک مقام ارشد اسرائیل گزارش داد که این کشور معتقد است در مقطع کنونی هیچ توافق اتمی پیش از انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا در ماه میلادی نوامبر با ایران امضا نخواهد شد.

او افزود: آژانس‌های اطلاعاتی اسرائیل، آمریکا و اروپا فکر می‌کنند که در حال حاضر دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای بعید است.

یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل که به آلمان سفر کرده، پیش از عزیمت به برلین، از سه قدرت اروپایی امضاکننده برجام برای اتخاذ «موضع قاطع» در مذاکرات احیای این توافق اتمی قدردانی کرد و گفت اسرائیل اطلاعات تازه‌ای از فعالیت‌های اتمی ایران به این سه کشور ارائه کرده است.

لاپید افزود که همراه با نفتالی بنت نخست‌وزیر پیشین و بنی گانتس وزیر دفاع اسرائیل «کارزاری دیپلماتیک موفق برای توقف توافق هسته‌ای و جلوگیری از لغو تحریم‌ها علیه ایران» تلاش می‌کند.

او ادامه داد: «هنوز [این کارزار] تمام نشده است. راه طولانی در پیش است، اما علائم دلگرم‌کننده وجود دارد.»

در همین حال، شبکه الجزیره به نقل از یک مقام ارشد جمهوری اسلامی گزارش داد تهران خواستار متن توافقی غیرقابل تفسیر است که مانع از بهره‌برداریهر طرفی از آن در آینده شود.

این مقام جمهوری اسلامی افزود: «هیچ توافقی نمی‌تواند پیش از بسته شدن پرونده اتهامات در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی واقع‌بینانه و عملی باشد.»

این مقام جمهوری اسلامی همچنین بیانیه فرانسه، انگلیس و آلمان درباره مذاکرات هسته‌ای را «مغرضانه و تابع میل آمریکا» خواند.

روز شنبه، بریتانیا، آلمان و فرانسه در بیانیه‌ای وضعیت فعلی گسترش برنامه اتمی جمهوری اسلامی را «فاقد توجیه غیرنظامی» خواندند و اعلام کردند به دلیل ناکام ماندن تهران در انعقاد توافق، با شریکانشان در مورد بهترین روش برای مقابله با تشدید تنش و تهدیدهای اتمی ایران مشورت خواهند کرد.

این سه کشور اروپایی اعلام کردند در بسته نهایی ارائه‌ شده از سوی هماهنگ‌کننده مذاکرات احیای برجام، تغییراتی در متون قبلی ایجاد شده بوده که حداکثر میزان انعطاف‌پذیری طرف غربی بوده است.

جهان‌نما
پوشش ویژه
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید