لاپید: نشانه‌هایی از موفقیت کارزار اسرائیل برای جلوگیری از توافق با ایران وجود دارد

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۰

یائیر لاپید در آستانه سفر به برلین، از سه قدرت اروپایی امضاکننده برجام برای اتخاذ «موضع قاطع» در مذاکرات احیای این توافق اتمی قدردانی کرد و گفت اسرائیل اطلاعات تازه‌ای از فعالیت‌های اتمی ایران به این سه کشور ارائه کرده است.

لاپید روز یکشنبه ۲۰ شهریور در ابتدای نشست هفتگی کابینه اسرائیل، با اشاره به بیانیه اخیر پاریس، لندن و برلین در مورد مذاکرات احیای برجام گفت: «از فرانسه، بریتانیا و آلمان برای موضع قاطعشان در مورد این موضوع تشکر می‌کنم.»

روز شنبه، بریتانیا، آلمان و فرانسه در بیانیه‌ای وضعیت فعلی گسترش برنامه اتمی جمهوری اسلامی را «فاقد توجیه غیرنظامی» خواندند و اعلام کردند به دلیل ناکام ماندن تهران در انعقاد توافق، با شریکانشان در مورد بهترین روش برای مقابله با تشدید تنش و تهدیدهای اتمی ایران مشورت خواهند کرد.

این سه کشور اروپایی اعلام کردند در بسته نهایی ارائه‌ شده از سوی هماهنگ‌کننده مذاکرات احیای برجام، تغییراتی در متون قبلی ایجاد شده بوده که حداکثر میزان انعطاف‌پذیری طرف غربی بوده است.

نخست‌وزیر اسرائیل همچنین گفت: «در ماه‌های اخیر گفت‌وگوهای فشرده‌ای با آنها [سه کشور اروپایی] داشته‌ایم و اطلاعات به‌روز از سرویس‌های اطلاعاتی درباره فعالیت‌های ایران در سایت‌های اتمی به آنها ارائه شد.»

لاپید افزود که همراه با نفتالی بنت نخست‌وزیر پیشین و بنی گانتس وزیر دفاع اسرائیل «کارزاری دیپلماتیک موفق برای توقف توافق هسته‌ای و جلوگیری از لغو تحریم‌ها علیه ایران» تلاش می‌کند.

او ادامه دادک «هنوز [این کارزار] تمام نشده است. راه طولانی در پیش است، اما علائم دلگرم‌کننده وجود دارد.»

لاپید قرار است بعدازظهر یکشنبه به سمت آلمان پرواز و در آنجا با صدراعظم این کشور دیدار و گفت‌وگو کند.

او گفت: «هدف از این سفر، هماهنگی مواضع در مورد برنامه هسته‌ای [ایران] و نهایی کردن جزئیات سند همکاری راهبری، اقتصادی و امنیتی است که در شرف امضا هستیم.»

کمتر از یک هفته پیش، اسحاق هرتزوگ، رییس‌جمهوری اسرائیل، در سفر به برلین و سخنرانی در پارلمان آلمان، از قدرت‌های جهانی خواست در مذاکرات احیای برجام، مواضع خود علیه تهران را قاطع‌تر کنند.

هرتزوگ روز سه‌شنبه ۱۵ شهریور در این سخنرانی هشدار داد که جمهوری اسلامی «مستحق پورسانت‌هایی نیست» که ممکن است در توافق احتمالی احیای برجام به دست بیاورد.

پیشتر تام نایدز، سفیر آمریکا در اسرائیل اعلام کرد کاخ سفید به اسرائیل اطمینان داده است ایالات متحده به دنبال جلوگیری از حفاظت اسرائیل از خود در مقابل ایران نیست.

همچنین نخست‌وزیر اسرائیل در جلسه کابینه این کشور درباره فعالیت‌های جمهوری اسلامی در منطقه گفت اسرائیل اجازه استفاده از سوریه برای انتقال تسلیحات جمهوری اسلامی به گروه‌های تروریستی را نخواهد داد.

مقام‌های نظامی سوریه در هفته اخیر از دومین حمله اسرائیل به باند فرودگاه حلب خبر دادند که این فرودگاه را برای چند روزی غیر‌قابل استفاده کرد.

خبرگزاری رویترز نوشت ارتش اسرائیل به حمله‌های خود به فرودگاه‌های سوریه شدت بخشیده تا از انتقال مهمات و تدارکات از سوی ایران به هم‌پیمانان جمهوری اسلامی در منطقه جلوگیری کند.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید