اتاق بازرگانی استانبول نرخ تورم سالانه در این شهر را ۹۹/۹ درصد اعلام کرد

جمعه ۱۴۰۱/۰۶/۱۱

بر اساس گزارش رسانه‌های ترکیه، اتاق بازرگانی استانبول نرخ تورم سالانه در این کلان‌شهر ترکیه را ۹۹/۹ درصد اعلام کرد. بر اساس اعلام این اتاق، نرخ تورم ماهانه در ماه گذشته (اوت) نیز ۲/۲۹ درصد بوده است.

اتاق بازرگانی استانبول اعلام کرد افزایش یک ساله قیمت خرده‌فروشی در این شهر نزدیک به ۱۰۰ درصد و افزایش قیمت عمده‌فروشی نیز ۹۸/۰۹ درصد بوده است.

همچنین هزینه‌ها در استانبول در زمینه‌های فرهنگی، آموزشی و تفریحی طی یک ماه ۱۳/۹۹ درصد افزایش یافته است.

این رقم در حالی است که موسسه دولتی آمار ترکیه متوسط نرخ تورم سالانه در پایان ماه ژوییه را ۷۹/۶ درصد اعلام و اضافه کرد نرخ تورم ماهانه نیز ۲/۳۷ درصد بوده است.

نرخ تورم سالانه کنونی در ترکیه در ۲۴ سال اخیر بی‌سابقه بوده است و تورم در بالاترین سطح از سپتامبر سال ۱۹۹۸ قرار دارد.

بر اساس آمارهای رسمی اعلام شده، بیشترین میزان تورم در بخش حمل‌ونقل با حدود ۱۱۹ درصد بوده است.

رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه که بر خلاف تئوری‌های اقتصادی متعارف معتقد است نرخ‌های بهره بالا باعث افزایش تورم می‌شود، بانک مرکزی را مجبور کرده نرخ بهره را کاهش دهد.

این سیاست که شدیدا مورد انتقاد کارشناسان و اقتصاددانان قرار گرفته، ارزش لیر ترکیه را در برابر دلار آمریکا در سال ۲۰۲۱ تا ۴۴ درصد کاهش داده است.

ترکیه از ابتدای سال ۲۰۱۷ تقریبا به طور مداوم تورم دو رقمی را تجربه کرده اما تورم قیمت کالاها برای مصرف‌کننده از زمان به قدرت رسیدن حزب عدالت و توسعه (AKP) در سال ۲۰۰۲، تاکنون هرگز به چنین سطحی نرسیده بود.

مخالفان اردوغان و اقتصاددانان مستقل اعلام کرده‌اند اداره ملی آمار که نرخ رسمی تورم در ترکیه را اعلام می‌کند دست‌کم بیش از نیمی از نرخ واقعی تورم را نادیده می‌گیرد و آن را کمتر اعلام می‌کند.

اخبار
چشم‌انداز با سیما ثابت
پوشش ویژه

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید