وزیر صنعت: صدور مجوز برای استخراج رمز ارز از سرگرفته شد

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۰۷

حدود یک ماه پس از آنکه معاون وزیر صنعت از مذاکره با چین و روسیه برای تجارت با ارزهای دیجیتال و دور زدن تحریم‌ها خبر داد، وزیر صمت اعلام کرد با مصوبه جدید هیات دولت، استخراج رمز ارزها قانونی شد و بسیاری از مراکز غیرقانونی نیز با این مصوبه رسمیت می‌یابند.

رضا فاطمی امین، وزیر صنعت معدن و تجارت، روز یکشنبه ششم شهریور خبر خبر داد که در جلسه هیات دولت موضوع «رمز-دارایی‌ها» بررسی و مصوباتی جدید تصویب شد.

به گفته او، واحدهای متقاضی استخراج رمز ارزها دوباره می‌توانند جواز تاسیس و پروانه بهره‌برداری بگیرند و «خیلی از مراکز هم که غیرقانونی این کار را انجام می‌دادند، با مصوبه امروز این کار رسمیت پیدا کرد».

او گفت که مصوبه استخراج رمز ارزها پیش از این نیز موجود بود اما ارائه جواز تاسیس و پروانه بهره‌برداری مدتی متوقف شده بود‌.

حدود یک ماه پیش، ۳۰ تیرماه، علیرضا پیمان‌پاک معاون وزیر صمت به روزنامه شرق گفته بود مذاکراتی درباره دادوستد با ارزهای دیجیتال با چهار-پنج کشور، از جمله چین و روسیه، در جریان است و «برای تجارت با رمز ارزها اعلام آمادگی کردیم».

او دور زدن تحریم‌ها را یکی از دلایل روی آوردن به این ارزها ذکر کرده بود.

وزیر صنعت نیز در مصاحبه جدیدش گفته است اولین محموله وارداتی با روش رمز ارز «در هفته‌های اخیر تامین ارز شد» و از این به بعد رمز ارزها می‌توانند برای واردات استفاده شوند.

در سال‌های اخیر گزارش‌هایی درباره روند فزاینده استخراج رمز ارزها در ایران و فعالیت مزارع استخراج در برخی نقاط ایران از سوی اتباع چین منتشر شده است؛ گروه توسعه سرمایه‌گذاری ایران و چین (فارم رفسنجان) از جمله شرکت‌های دارای مجوز رسمی استخراج ارز دیجیتال در ایران بوده است.

پس از حمله روسیه به اوکراین و وضع تحریم‌های غرب علیه مسکو، گزارش‌هایی درباره کمک‌های جمهوری اسلامی به روسیه برای دور زدن تحریم‌ها منتشر شد.

از جمله روزنامه وال‌استریت ژورنال در گزارشی با عنوان «کلاس تخصصی ایران برای دور زدن تحریم‌ها» نوشت که جمهوری اسلامی به مثابه «بانک مرکزی تروریسم» می‌تواند در این باره به روسیه آموزش بدهد.

افزایش بی‌رویه استخراج رمز ارزها در نهادهای دولتی، و همچنین فعالیت مزارع دیجیتال در نقاط مختلف ایران سبب فشار بر سیستم برق ایران شد و از جمله دو ماه پیش مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق، اعلام کرد مراکز مجاز استخراج رمز ارز باید از ابتدای تیرماه دریافت برق خود را از شبکه سراسری قطع کنند.

وزیر صنعت در مصاحبه روز یکشنبه‌اش جزییاتی از مصوبات جدید هیات دولت ارائه نکرد.

یک ماه پیش علی خضریان، سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس، گفته بود قرار بود در اصلاح قانون مبارزه با قاچاق قرار بود به موضوع رمز ارزها پرداخته شود اما دولت اعلام کرد در حال تدوین لایحه‌ای مستقل در این خصوص است و بحث اصلاح قانون مبارزه با قاچاق متوقف شد.

تازه‌ترین خبرها

خبر ورزشی
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید