هشدار زلنسکی نسبت به احتمال حملات «وحشتناک» روسیه در آستانه جشن سالگرد استقلال اوکراین

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۳۰

در حالی که اوکراین برای گرامیداشت سی و یکمین سالگرد استقلال خود از شوروی سابق آماده می‌شود، ولودیمیر زلنسکی رییس‌جمهور این کشور هشدار داد که ارتش روسیه ممکن است تا پیش از این مناسبت، حملات «وحشتناک» را علیه اوکراین انجام دهد.

زلنسکی روز شنبه ۲۹ گفت: «همه ما باید آگاه باشیم که روسیه در این هفته می‌تواند تلاش کند کاری به ویژه وحشتناک و اقدامی به خصوص شرارت‌آمیز را انجام دهد.»

قرار است جشن سالگرد استقلال اوکراین روز چهارشنبه در این کشور برگزار شود. امسال این مناسبت همزمان با ششمین ماه تهاجم روسیه به اوکراین است.

رییس‌جمهور اوکراین همچنین گفت مردم این کشور نباید اجازه دهند پیش از این تاریخ، روسیه «ناامیدی و ترس» را در میان اوکراینی‌ها گسترش دهد.

این اظهارات زلنسکی در حالی است که انفجارهای اخیر در شبه‌جزیره کریمه که تحت کنترل روسیه است و همچنین اصابت یک موشک به نزدیکی یک نیروگاه هسته‌ای اوکراین، نگرانی‌هایی از افزایش تنش و درگیری‌ها در جنگ اوکراین به وجود آورده است.

مقام‌های اوکراینی اعلام کرده‌اند که مقررات منع آمد و شد برای تمام روز چهارشنبه در خارکیف، دومین شهر بزرگ اوکراین اعمال خواهد شد.

در حالی که خارکیف مرتبا هدف حملات روسیه قرار دارد، اکنون این منع آمد و شد به صورت شبانه در این شهر به اجرا درمی‌آید.

پس از شکست نیروهای روسیه برای تصرف شهر کی‌یف، این نیروها تلاش خود را در شرق و جنوب اوکراین متمرکز کرده‌اند.

شرق اوکراین یک منطقه صنعتی است و جنوب اوکراین نیز بیشتر دارای زمین‌های کشاورزی است.

مقام‌های اوکراین و روسیه همچنین اعلام کرده‌اند یک موشک روسی روز شنبه به یک منطقه مسکونی یکی از شهرک‌های جنوبی اوکراین و در نزدیکی یک نیروگاه هسته‌ای اصابت کرد و موجب زخمی شدن چهارده غیرنظامی شد.

پیشتر حملات در اطراف نیروگاه زاپوریژیا نگرانی‌ها را از احتمال وقوع یک حادثه هسته‌ای افزایش داده بود.

زلنسکی همچنین در سخنان اخیر خود به مجموعه انفجارها در شبه‌جزیره کریمه که از هشت سال پیش تحت کنترل روسیه است، اشاره کرد.

اوکراین تاکنون مسئولیت این انفجارها را برعهده نگرفته، اما کارشناسان معتقدند دست‌کم برخی از آنها با تجهیزات جدید مورد استقاده نیروهای اوکراینی امکان‌پذیر است.

در آخرین حمله‌ای که در شبه‌جزیره کریمه صورت گرفت، یک پهپاد صبح شنبه به ساختمانی در نزدیکی مقر ناوگان دریای سیاه روسیه برخورد کرد.

پوشش ویژه
پوشش ویژه
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید