مقام‌های ایالات‌ متحده خواستار آزادی سیامک نمازی و گروگان‌های آمریکایی در ایران شدند

۱۴۰۱/۵/۲۶

مقام‌های آمریکایی در واکنش به گذشت دو هزار و ۵۰۰ روز از بازداشت سیامک نمازی، شهروند دو تابعیتی زندانی در ایران، با محکوم کردن بازداشت غیرعادلانه نمازی، بر لزوم آزادی فوری همه زندانیان آمریکایی در ایران تاکید کردند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه گفت: «سیامک نمازی به ناحق دو هزار و ۵۰۰ روز در زندان ایران سپری کرده است. ما مصمم هستیم که آزادی او را تامین کنیم و اطمینان حاصل کنیم که همه آمریکایی‌هایی که به ناحق در ایران بازداشت شده‌اند می‌توانند به خانه بازگردند.»

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، نیز با اشاره به گذشت دو هزار و ۵۰۰ روز از بازداشت «ناحق» سیامک نمازی، بر ادامه تلاش‌های ایالات متحده برای آزادی او و پدرش، باقر نمازی، تاکید کرد.

رابرت مالی، نماینده ويژه آمریکا در امور ایران، نیز در پیامی به مناسبت دو هزار و پانصدمین روز بازداشت سیامک نمازی در ایران، خواستار آزادی او، باقر نمازی، عماد شرقی و مراد طاهباز شد.

مالی گفت: «اقدام ایران در زندانی کردن ناعادلانه شهروندان آمریکایی برای استفاده به عنوان اهرم سیاسی، ظالمانه است.»

جیم ریش، سناتور جمهوری‌خواه، دو هزار و ۵۰۰ روز زندانی بودن سیامک نمازی در ایران را به دلیل اتهام‌های جعلی «ناعادلانه» خواند و در توییتی نوشت: «این رژیم علاوه‌ بر حمایت هولناک از تروریسم در خارج، به بازی‌های سیاسی با جان آمریکایی‌های بی‌گناه ادامه می‌دهد. نمازی‌ها و همه آمریکایی‌ها را آزاد کنید.»

مارکو روبیو، سناتور جمهوری‌خواه، در توییتی گفت: «تاکنون دو هزار و ۵۰۰ روز از عمر سیامک نمازی به دلیل دیپلماسی گروگان‌گیری حکومت ایران هدر رفته است.»

مایک مکال، عضو جمهوری‌خواه کنگره، در پیامی نوشت: «دو هزار و ۵۰۰ روز است که سیامک نمازی در شرایط بی‌رحمانه زندان اوین به سر می‌برد. او و همه گروگان‌های آمریکایی در ایران باید فورا آزاد شوند.»

باب منندز، سناتور دموکرات، گفت: «سیامک نمازی به ناحق و با انگیزه‌های سیاسی در زندان ایران در حال رنج کشیدن است. ایران باید اجازه دهد که او و پدرش و همه گروگان‌های آمریکایی به خانه برگردند.»

بن کاردین، سناتور دموکرات، نیز در توییتی نوشت: «دو هزار و ۵۰۰ روز از زندانی شدن غیرعادلانه سیامک نمازی، شهروند دوتابعیتی، در ایران می‌گذرد. از ایران می‌خواهم او را فورا آزاد کند. از جو بایدن نیز می‌خواهم برای آزادی او و پدرش و همه گروگان‌های آمریکایی همه اقدام‌های ضروری را انجام دهد.»

سیامک نمازی در مهرماه سال ۱۳۹۴ در جریان سفری به ایران بازداشت شده بود و همچنان در ایران محبوس است. پدر او، باقر نمازی که از مقام‌های سابق یونیسف است، نیز که سال ۹۵ برای پی‌گیری وضعیت فرزندش به ایران رفته بود، بازداشت شد.

این دو شهروند ایرانی-آمریکایی به اتهام جاسوسی و همکاری با دولت آمریکا به ۱۰ سال زندان محکوم شدند، اما آنها و همچنین دولت آمریکا اتهام وارده از سوی جمهوری اسلامی را رد کردند.

باقر نمازی حدود چهار سال پیش از زندان آزاد شد ولی قوه قضاییه جمهوری اسلامی او را ممنوع‌الخروج کرده و به باقر نمازی اجازه خروج از ایران را نمی‌دهد.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید