لاپید: به بایدن گفتم آزادی عمل اسرائیل در برابر برنامه هسته‌ای ایران محفوظ است

۱۴۰۱/۴/۲۶

دو روز پس از امضای بیانیه اورشلیم، یائیر لاپید نخست ‌وزیر اسرائیل اعلام کرد به جو بایدن رییس‌جمهور آمریکا «آزادی عمل کامل، سیاسی و عملیاتی» اسرائیل در قبال برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی را یادآور شده است.

لاپید روز یکشنبه ۲۶ تیر در جلسه هفتگی کابینه اسرائیل با اشاره به بیانیه اورشلیم گفت این بیانیه «مزیت کیفی تشکیلات امنیتی اسرائیل» را تضمین خواهد کرد.

روز جمعه رئیس‌جمهوری آمریکا در جریان سفرش به اسرائیل به همراه نخست‌ وزیر این کشور، یک بیانیه‌ مشترکی را برای جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح اتمی امضا کردند.

پس از آن، بایدن گفت آمریکا تا ابد منتظر پاسخ جمهوری اسلامی در مورد مذاکرات هسته‌ای نخواهد ماند.

لاپید همچنین در جلسه کابینه اسرائیل تاکید کرد که به رییس‌جمهور آمریکا و اعضای دولتش گفته که اسرائیل با توافق هسته‌ای ایران مخالف است.

یک هفته پیش نیز، در آستانه سفر رییس‌جمهور آمریکا به خاورمیانه، لاپید تکرار کرده بود اسرائیل آزادی عمل سیاسی و نظامی خود علیه برنامه هسته‌ای ایران را محفوظ می‌داند.

رهبران اسرائیل در سال‌های اخیر بارها بر چنین سیاستی در قبال برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی تاکید کرده‌اند.

نفتالی بنت، نخست وزیر پیشین اسرائیل، در جریان سفر اخیر رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به این کشور گفت اسرائیل دیپلماسی را در حل بن‌بست هسته‌ای جمهوری اسلامی بر دیگر راه‌ها ترجیح می‌دهد اما ممکن است برای دفاع از خود در این زمینه، به تنهایی اقدام کند.

مذاکرات هسته‌ای برای احیای برجام که در اسفند ماه گذشته در وین متوقف شده بود به تازگی در دوحه پیگیری شد، اما هنوز به نتیجه نرسیده است.

خبر
امروز
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید