بایدن در شورای همکاری خلیج فارس: خاورمیانه را به نفع روسیه، چین و ایران ترک نمی‌کنیم

۱۴۰۱/۴/۲۵

نشست سران کشورهای عضو شورای همکاری‌های اقتصادی خلیج فارس+۳ همزمان با سفر منطقه‌ای جو بایدن به عربستان سعودی در شهر جده برگزار شد. در این نشست رهبران کشورهای عرب و آمریکا در مواضعی مشترک، خواستار توقف دخالت ایران در کشورهای منطقه شدند.

بایدن روز شنبه ۲۵ تیر ماه در سخنرانی خود در این نشست ضمن تأکید بر همراهی با کشورهای متحد منطقه‌ای ایالات متحده گفت: «آمریکا به نفع روسیه، چین و ایران منطقه را ترک نخواهد کرد.»

او گفت: «حکومت ایران خاورمیانه‌ را بی‌ثبات می‌کند.»

رئیس‌جمهوری آمریکا در بخش دیگری از سخنانش تأکید کرد ایالات متحده یک متحد فعال در خاورمیانه خواهد ماند.

بایدن گفت: «آمریکا متعهد است تضمین کند ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت.»

رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین بر سیاست حمایت از حقوق بشر و همکاری با کشورهای منطقه با وجود اختلاف نظرهای موجود تأکید کرد.

او با اشاره‌ای تلویحی به ماجرای قتل جمال خاشقچی گفت شهروندان باید بتوانند با رهبرانشان بدون نگرانی و ترس از انتقام صحبت یا از آنان انتقاد کنند.

بن‌سلمان: ایران در امور کشورهای منطقه دخالت نکند

در بخش دیگری از این نشست، محمد بن‌ سلمان،‌ ولیعهد عربستان سعودی نیز به فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده جمهوری اسلامی انتقاد کرد و گفت:‌ «از ایران می‌خواهیم با کشورهای منطقه همکاری کند.»

بن سلمان همچنین از ایران خواست در امور کشورهای منطقه دخالت نکند.

او در بخش دیگری از سخنانش درباره بازار نفت و انرژی جهان گفت: «اتخاذ سیاست‌های غیرواقع‌بینانه در قبال منابع انرژی، باعث تورم می‌شود.»

پادشاه بحرین هم از دیگر رهبران حاضر در این نشست بود که در همین راستا گفت: «دخالت در کشورهای منطقه خطرناک‌ترین چالش است.»

مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق که پیش از حضور در این نشست با بایدن دیدار و گفت‌وگو داشت هم در این نشست سخنرانی کرد.

الکاظمی گفت که از تلاش‌های بین‌المللی و منطقه‌ای برای پایان دادن به بحران در سوریه و لبنان حمایت می‌کند.

الکاظمی اضافه کرد: «از راه‌‌حل دیپلماتیک برای حذف سلاح‌‌ هسته‌ای از خاورمیانه حمایت می‌کنیم.»

فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر خارجه عربستان سعودی، طی نشست خبری در پایان اجلاس جده نسبت به انعکاس‌های مثبت این اجلاس ابراز امیدواری کرد.

وزیر خارجه عربستان سعودی راه‌حل‌های دیپلماتیک را تنها راه تعامل با ایران ایران خواند و گفت که کشور او خواهان برقرار روابط طبیعی با جمهوری اسلامی است.

او افزود که مذاکرات مثبتی با ایران انجام شده، اما تاکنون نتایجی به همراه نداشته است.

رئیس‌جمهوری آمریکا در آخرین روز سفر خود به منطقه در این نشست جده شرکت کرد. او پیش از این به اسرائیل رفته بود و سپس با حضور در عربستان سعودی با مقام‌های این کشور و همچنین نخست‌وزیر عراق دیدار و گفت‌وگو کرد.

در نشست سران کشورهای عضو شورای همکاری اقتصادی خلیج فارس(+۳)، بحرین، کویت، عمان، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی به عنوان عضو ثابت حاضر بودند. سران مصر، عراق و اردن نیز در این نشست حضور یافتند.

بایدن در تور سفر خاورمیانه خود هم در اسرائیل و هم در عربستان سعودی بر مقابله با دست‌یابی ایران به سلاح اتمی تأکید کرد.

مقابله با تحرکات هسته‌ای و نظامی جمهوری اسلامی در این نشست در حالی بود که ساعاتی قبل از شروع آن، کاخ سفید تصاویری ماهواره‌ای را منتشر کرد که نشان می‌دهند مقام‌های روسیه اخیرا دو بار به ایران سفر کرده‌اند. این مقام‌ها به دنبال دیدن و خریدن پهپادهای دارای قابلیت تسلیحاتی برای استفاده از آن‌ها در جنگ اوکراین بوده‌اند.

جهان‌نما
اخبار
خبر ورزشی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید