وزارت خارجه آمریکا بازداشت فعالان سیاسی، فیلمسازان و زنان معترض در ایران را محکوم کرد

۱۴۰۱/۴/۲۲

وزارت خارجه آمریکا بازداشت فعالان مدنی و سیاسی، فیلمسازان و همچنین زنان معترض به حجاب اجباری در ایران را سرکوب شرم‌آور مخالفان مسالمت‌جو خواند و محکوم کرد.

دفتر دموکراسی، حقوق بشر و حقوق کار در وزارت خارجه تاکید کرد که بازداشت‌های اخیر در ایران، سرکوب شرم‌آور مخالفان مسالمت‌جو از جمله فعالان سیاسی، فیلمسازان و زنان شجاع معترض به حجاب اجباری است.

بیانیه دفتر دموکراسی، حقوق بشر و حقوق کار در وزارت خارجه آمریکا که در توییتر نیز منتشر شد، افزود که ایالات متحده اقدامات مستمر جمهوری اسلامی برای سرکوب آزادی بیان در ایران را محکوم می‌کند.

دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی در چند روز گذشته تعدادی از مادران دادخواه کشته شدگان اعتراضات آبان سال ۹۸ از جمله ناهید شیرپیشه مادر پویا بختیاری ایران الهیاری مادر مهرداد معین‌فر، محبوبه رمضانی مادران پژمان قلی‌پور و رحیمه یوسف‌زاده مادر نوید بهبودی را بازداشت کردند.

تعدادی از بستگان کشته‌شدگان اعتراضات آبان از جمله مهرداد بختیاری عموی پویا بختیاری و سعید دامور برادر وحید دامور نیز بازداشت شده‌اند.

در جریان این بازداشت‌ها همچنین برخی فعالان سیاسی از جمله مصطفی تاج‌زاده از چهره‌های اصلاح طلب منتقد سیاست‌های علی خامنه‌ای، و دو فیلمساز ایرانی محمد رسول‌اف و مصطفی آل احمد را به دلیل همدردی با مردم آبادان بازداشت کردند.

جعفر پناهی، فیلمساز سرشناس ایرانی، نیز وقتی به همراه شماری از سینماگران برای پیگیری سرنوشت رسول‌اف و مصطفی آل احمد به دادسرای مستقر در زندان اوین مراجعه کرد، بازداشت شد.

پیش از این نیز نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی شماری از معلمان و کارگران معترض و فعالان حقوق کارگران را در هفته‌های گذشته بازداشت کرده بودند.

موج جدید بازداشت‌ها در ایران با تداوم اعتراضات و پس از آن اوج گرفت که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، شرایط فعلی جمهوری اسلامی را مشابه سال ۱۳۶۰ خواند و گفت: «ما در سال ۶۰، در مقابل این همه حادثه و شدت عمل توانستیم روی پای خودمان بِایستیم و دشمن را ناامید کنیم، امروز هم می‌توانیم؛ خدای سال ۶۰، همان خدای امسال است.»

خلاصه خبرها
مستند - گذر از آند
بوم و گِل - فصل چهارم

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید