روسیه پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت را برای تمدید کمک‌رسانی به سوریه از طریق ترکیه وتو کرد

۱۴۰۱/۴/۱۷

روسیه پیش‌نویس طرح شورای امنیت را برای تمدید یک ساله ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم سوریه از طریق ترکیه وتو کرد و تاکید کرد هر پیش‌نویسی را که مسکو تهیه‌کننده آن نباشد همچنان رد خواهد کرد.

این اقدام روسیه در حالی صورت می‌گیرد که مهلت ارسال کمک‌های سازمان ملل به چهار میلیون نفر از مردم ساکن در مناطق تحت کنترل نیروهای مخالف بشار اسد روز یک‌شنبه منقضی خواهد شد.

دمیتری پولیانسکی، معاون سفیر روسیه در سازمان ملل، تاکید کرد که مسکو هر گونه پیش‌نویس طرحی در این مورد را که خود تهیه نکرده باشد، بازهم وتو خواهد کرد.

اندکی بعد، آمریکا، فرانسه و بریتانیا نیز پیش‌نویس طرح روسیه برای تمدید شش ماهه ارسال کمک‌ها به سوریه را وتو کردند و ۱۰ کشور عضو این شورا نیز به آن رای ممتنع دادند. آمریکا، بریتانیا و فرانسه تاکید کردند که شش ماه زمان برای انجام عملیات کمک‌رسانی در سوریه کافی نیست.

روسیه می‌گوید عملیات کمک‌رسانی سازمان ملل استقلال و پکپارچگی سرزمینی سوریه را نقض می‌کند و کمک‌رسانی باید از داخل سوریه انجام شود.

در عین حال گروه‌های مخالف بشار اسد ابراز نگرانی می‌کنند که در صورت ارسال کمک‌ها از داخل سوریه، رژیم بشار اسد ممکن است کمک‌ها را تحت کنترل خود درآورد.

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل، گفت: «تصمیم شرم‌آور روسیه در وتوی طرح شورای امنیت برای تمدید یک‌ساله ارسال کمک به سوریه از طریق ترکیه، به قیمت جان مردم سوریه تمام خواهد شد.»

اخبار و اخبار ورزشی
شاهد تاریخ
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید