پس از موافقت ترکیه، سوئد و فنلاند به طور رسمی برای پیوستن به ناتو دعوت شدند

۱۴۰۱/۴/۷

پس از موافقت ترکیه با پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو، ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو، اعلام کرد که سوئد و فنلاند به طور رسمی برای پیوستن به ناتو دعوت شدند.

پس از آنکه ترکیه در یادداشت تفاهمی سه‌جانبه با فنلاند و سوئد مخالفت خود را با پیوستن این دو کشور به ناتو کنار گذاشت، روند رسمی پیوستن هلسینکی و استکهلم به این ائتلاف نظامی آغاز می‌شود.

به موجب این توافق سه‌جانبه که پس از نشستی چهار ساعته حاصل شد، ترکیه، سوئد و فنلاند توافق کردند که از امنیت یکدیگر حفاظت کنند.

قرار است طی دو روز آینده در نشست سران ناتو اقدام‌های رسمی برای پیوستن فنلاند و سوئد به این ائتلاف به جریان بیفتد.

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو، اعلام کرد: سوئد و فنلاند به طور رسمی برای پیوستن به ناتو دعوت شدند و درها برای پیوستن آنها باز است.

با این حال، از آنجا که پیوستن فنلاند و سوئد باید به تایید پارلمان‌های ۳۰ کشور عضو این ائتلاف برسد، این روند ممکن است تا یک سال نیز طول بکشد.

خواسته ترکیه برای کنار گذاشتن مخالفت خود این بود که فنلاند و سوئد از شبه‌نظامیان کُرد که در این کشورها حضور دارند حمایت نکنند و منع واردات فروش برخی سلاح‌ها را به ترکیه لغو کنند.

دبیر کل ناتو اعلام کرد: طبق توافق سه‌جانبه ترکیه با فنلاند و سوئد، استکهلم توافق کرد در ارتباط با تقاضاهای ترکیه برای استرداد شبه‌نظامیان مظنون همکاری خود را تقویت کند.

او افزود: «سوئد و فنلاند برای سخت‌گیرانه‌تر کردن رویکرد خود در ارتباط با افراد مظنون به عضویت در گروه‌های شبه‌نظامی، قوانین خود را تغییر خواهند داد و محدودیت‌های فروش سلاح به ترکیه را لغو می‌کنند.»

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، موافقت ترکیه با پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو را خبری بسیار عالی خواند و گفت عضویت این دو کشور، ائتلاف ناتو را قدرتمندتر و امن‌تر می‌کند.

برطرف شدن مانع پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو در حالی صورت می‌گیرد که اعضای این ائتلاف قصد دارند در نشست پیش‌روی سران ناتو افزایش فشارها بر روسیه به دلیل حمله به اوکراین را مورد بررسی قرار دهند.

در حالی که پیش از جنگ اوکراین، سوئد به مدت دهه‌ها با پیوستن خود به ناتو مخالف بود، عضویت احتمالی این کشور در ناتو دیوار دفاعی این ائتلاف در برابر روسیه را در دریای بالتیک تقویت خواهد کرد.

خلاصه خبرها
امروز
مستند کوتاه - هری ترومن

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید