فرونشست ۲۰ سانتی‌متری زمین در چهار منطقه تهران و خطر شکستگی ریل راه‌آهن

۱۴۰۱/۴/۴

هشدار دادن مقامات درباره فرونشستگی زمین در ۲۹ استان ایران ادامه دارد.
روزنامه ایران در گزارشی نوشت که فرونشست‌ها از حاشیه‌ها به مناطق شهری تهران رسیده‌اند و مناطق ۱۹، ۱۷، ۱۸ و ۱۰ در مرز فرونشست قرار گرفته‌اند.

بر اساس این گزارش، فرونشست در این چهار منطقه بین ۱۸ تا ۲۰ سانتی‌متر و در مناطق کشاورزی و حاشیه شهر حدود ۲۳ سانتی‌متر تخمین زده می‌شود.

معصومه آمیغ، رییس اداره ترازیابی سازمان نقشه‌برداری، در مصاحبه با روزنامه ایران گفت به دلیل فرونشست‌ها، گذر ریل راه‌آهن تهران-مشهد از این منطقه خطرناک است و خطر شکستگی ریل وجود دارد.

او خبر داد که راه‌آهن در پاسخ به نامه سازمان نقشه‌برداری اعلام کرده در این محدوده، سرعت لکوموتیوها را پایین می‌آورند.

محمد درویش، فعال محیط زیست نیز گفت بخش‌هایی از تهران به صورت نقطه‌ای تا ۳۶ سانتی‌متر در سال دچار فرونشست می‌شوند.

فرونشست زمین که گاهی از آن با عنوان زمین‌لرزه خاموش هم یاد می‌‌شود، پدیده‌ای است که عمدتا به‌ دلیل برداشت بی‌رویه آب از سفره‌های زیرزمینی ایجاد می‌شود.

بر اساس آمار نهادهای رسمی، از شمار ۶۰۹ دشت ایران، بیش از ۴۰۰ دشت از این نظر در وضعیت بحرانی و ممنوعه قرار دارند.

در سال‌های گذشته مقام‌های ایران بارها درباره فرونشست زمین هشدار داده‌اند. برخی از شهرک‌ها در شهرهای ایران از جمله در استان اصفهان به دلیل فرونشست زمین غیرقابل سکونت شده‌اند.

مجید نسیمی، مدیر کل نوسازی مدارس اصفهان، روز ۲۵ خرداد گفته بود حدود ۳۲ مدرسه در استان با تهدید فرونشست مواجه هستند.

روز ۲۲ خرداد نیز ۴۰ سانتی‌متر از زمین خیابان میرزاطاهر در اصفهان یک‌باره فروریخت و مقامات استانداری علت وقوع حادثه را فرونشست زمین عنوان کردند.

همچنین طبق گزارش خبرگزاری ایلنا، فرونشست دشت قزوین از سه سانتی‌متر در دهه گذشته، به ۱۲ سانتی‌متر در سال رسیده که خشکسالی و افت شدید سطح آب‌های زیرزمینی عامل اصلی این پدیده است.

از سوی دیگر انوشیروان محسنی بندپی، رییس مرکز کیفیت هوا و تغییر اقلیم، روز ۲۲ خرداد گفته بود ۱۸ استان ایران درگیر فرونشست هستند.

به گفته محسنی بندپی، استان‌های اصفهان، تهران، کرمان و خراسان رضوی به ترتیب با ۳۱، ‌ ۳۰، ‌ ۲۴، و ۲۵ درصد بیشترین میزان فرونشست زمین را دارند.

در تیر ماه گذشته غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، رییس سازمان نقشه‌برداری، اعلام کرده بود از ۳۱ استان کشور ۲۹ استان در خطر پدیده فرونشست زمین قرار دارند.

خلاصه خبرها
مستند - رودهای مقدس
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید